Przejdź do głównej zawartości

Choroba Bechterewa
Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest. To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek. Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona. 

Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona. 

Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii.

Jakie zabiegi fizykalne polecam?

- ultradźwięki z kolagenem

- lampę sollux

- balonoterapię - np. kąpiele borowinowe, siarczkowe, solankowe - termy Szaflary, Gorący Potok, termy w Chochołowie lub Słowacja

- jeśli nie masz żylaków, pajączków, masz zdrowe serce i nie masz nadciśnienia - saunę

- okłady parafinowe

- elektroterapię

Są to tylko przykłady, lekarz ortopeda wypiszę Ci - 3 zabiegi , z tych które wymieniłam. Dobrze by były powtarzalne x 10 przez 4 tygodnie. 

Jeśli szukasz szybkiej i skutecznej pomocy w bólu, przeprowadzam delikatny masaż mięśni przykręgosłupowych i grzbietu. Uwzględniam okolice okołołopatkowe, masaż karku, obręczy barkowej aż do potylicy, więcej wskazówek poznasz w moim gabinecie, do którego Cię ciepło zapraszam.

Autor: Masażystka Katarzyna Karska.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie