Przejdź do głównej zawartości

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy. 

Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo? Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie, odzież uciskową, medytację, pilates, tai chi, zdrową żywność i zioła, refleksologię. Czy wiesz, że bóle gardła, ucha, głowy, zapalenie zatok i alergie to przczyna złego krążenia limfy w organizmie?

Neurolodzy odkryli, że naczynia chłonne w móżgu biorą udział w usuwaniu blaszek amyloidowych, co daje tyle,co usuwanie zanieczyszczeń neuronów. Co zatem jeść, by limfa krążyła prawidłowo?

- ananasy, papaję

- czosnek i cebulę

- grzyby

- algi

- cytrusy

- pokarmy bogate w pektynę : banany, brzoskwinie

mięso zwłaszcza czerwone

- mleko krowie , nabiał

Ważnym elementem terapii przeciwobrzękowej jest plastrowanie dynamiczne - kinesiotaping. Naklejanie taśm w odpowiednim kierunku może usprawnić przepływ chłonki. Stosowanie drenażu limfatycznego po mastektomii, operacjach, lipodemii. Zapraszam Cię do gabinetu na drenaż limfatyczny.

Masażystka Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?