Przejdź do głównej zawartości

Wyloguj swój mózg.

 


Stres zaczyna się tuż po obudzeniu. Pewnie każdy, kto ma despotycznego szefa, tak pomyśli.

Otwieram oczy i od razu kortyzol napływa do mojego mózgu. Zaczyna się głęboko, w części zwanej podwzgórzem. Kiedy się denerwujemy pojawia się od razu w Nas głos: „walcz” lub „uciekaj”. Silnikiem napędzającym takie emocje jest ciało migdałowate. Jaką rolę pełni hipokamp? Z pewnością hamulca w układzie nerwowym. Jak Wiecie mamy półkulę lewą, która opisywana jest jako analityczno- racjonalna. Mamy też półkulę prawą decydującą o zdolnościach artystycznych i uogólniając sprawiająca dużą potrzebę kreatywnego działania.

Chciałabym przytoczyć przykład Michelle, która po badaniu tomograficznym stała się niewytłumaczalną zagadką nauki. W 90 % nie posiadała półkuli lewej. Prawdopodobnie jako dziecko przeszła udar mózgu i do lewej półkuli nie docierała krew, blokując cały system. Mimo to dziecko nauczyło się mówić, chodzić i czytać. Prawa półkula przejęła funkcję lewej. Czym jest płat czołowy? To piękny szlak przenoszący informację między mózgiem racjonalnym, a gadzim. Nasi przodkowie byli w ciągłym ruchu, ich problemem mógł stać się lew czyhający na Ich życie. Jednak takiego rozwścieczonego lwa w klatce możemy mieć w pracy, szkole, czy domu.

Kolejnym uszkodzeniem istoty czarnej jest następstwo choroby Parkinsona. Zatem stres kurczy mózg, osłabia tkanki, a efektorem jest ból.

Reasumując chciałabym poruszyć następną kwestie, a mianowicie choroby genetycznej Urbacha- Wietchego, gdzie odnotowanych jest 300 przypadków. Dysfunkcja ta prowadzi do uszkodzenia płata skroniowego, gdzie widać ciało migdałowate. Naukowcy odkryli, że kobieta cierpiąca na tą przypadłość nie odczuwała stresu. Gdy miała na rękach węża, czy włochate pająki- nie robiło to na Niej wrażenia. Podobnie było z oglądaniem horrorów. Jeśli dojdzie do choroby, nie możliwe robi się możliwe.

Jedyną moją prośbę jaką kieruje do Was Drodzy Czytelnicy to abyście wylogowali swój mózg choćby na dzień z mediów społecznościowych. Zjedzcie dobrą kolację, pójdźcie na basen, czy spacer. Obejrzyjcie dobry film. Wyśpijcie się. Jak to mówi młodzież zróbcie sobie chillout od wszystkiego. Życzę Wam, by każdy dzień był wyzwaniem, a Ty byś była/ był zdobywcą, który zgarnie gdzieś u szczytu góry: uśmiech, uznanie i wdzięczność.


Namaste,

Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo