Przejdź do głównej zawartości

Wyloguj swój mózg.

 


Stres zaczyna się tuż po obudzeniu. Pewnie każdy, kto ma despotycznego szefa, tak pomyśli.

Otwieram oczy i od razu kortyzol napływa do mojego mózgu. Zaczyna się głęboko, w części zwanej podwzgórzem. Kiedy się denerwujemy pojawia się od razu w Nas głos: „walcz” lub „uciekaj”. Silnikiem napędzającym takie emocje jest ciało migdałowate. Jaką rolę pełni hipokamp? Z pewnością hamulca w układzie nerwowym. Jak Wiecie mamy półkulę lewą, która opisywana jest jako analityczno- racjonalna. Mamy też półkulę prawą decydującą o zdolnościach artystycznych i uogólniając sprawiająca dużą potrzebę kreatywnego działania.

Chciałabym przytoczyć przykład Michelle, która po badaniu tomograficznym stała się niewytłumaczalną zagadką nauki. W 90 % nie posiadała półkuli lewej. Prawdopodobnie jako dziecko przeszła udar mózgu i do lewej półkuli nie docierała krew, blokując cały system. Mimo to dziecko nauczyło się mówić, chodzić i czytać. Prawa półkula przejęła funkcję lewej. Czym jest płat czołowy? To piękny szlak przenoszący informację między mózgiem racjonalnym, a gadzim. Nasi przodkowie byli w ciągłym ruchu, ich problemem mógł stać się lew czyhający na Ich życie. Jednak takiego rozwścieczonego lwa w klatce możemy mieć w pracy, szkole, czy domu.

Kolejnym uszkodzeniem istoty czarnej jest następstwo choroby Parkinsona. Zatem stres kurczy mózg, osłabia tkanki, a efektorem jest ból.

Reasumując chciałabym poruszyć następną kwestie, a mianowicie choroby genetycznej Urbacha- Wietchego, gdzie odnotowanych jest 300 przypadków. Dysfunkcja ta prowadzi do uszkodzenia płata skroniowego, gdzie widać ciało migdałowate. Naukowcy odkryli, że kobieta cierpiąca na tą przypadłość nie odczuwała stresu. Gdy miała na rękach węża, czy włochate pająki- nie robiło to na Niej wrażenia. Podobnie było z oglądaniem horrorów. Jeśli dojdzie do choroby, nie możliwe robi się możliwe.

Jedyną moją prośbę jaką kieruje do Was Drodzy Czytelnicy to abyście wylogowali swój mózg choćby na dzień z mediów społecznościowych. Zjedzcie dobrą kolację, pójdźcie na basen, czy spacer. Obejrzyjcie dobry film. Wyśpijcie się. Jak to mówi młodzież zróbcie sobie chillout od wszystkiego. Życzę Wam, by każdy dzień był wyzwaniem, a Ty byś była/ był zdobywcą, który zgarnie gdzieś u szczytu góry: uśmiech, uznanie i wdzięczność.


Namaste,

Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.