Przejdź do głównej zawartości

Akupunktura i jej zastosowanie.


 Akupunktura jest metodą terapii, wywodzącą się z Chin. Polega na wprowadzeniu igły w określony punkt na ciele. Celem tegoż zabiegu jest stymulacja energii w organizmie, która prowadzi do zmniejszenia ognisk bólowych. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się we wspomnianych Chinach w 300 r.n. e. Najważniejszym encyklopedycznym tekstem tego okresu była książka pt. „ Wielkie kompetedium akupunktury i termopunktury”. Zawierała ona dokładny przebieg meridianów z lokalizacją najważniejszych punktów. W latach 60 naszego stulecia- Mao Zedong stwierdził, iż dobrobyt gospodarczy, zależny jest od zdrowia klasy robotniczej. „Bosonodzy lekarze” stosowali nauki paramedyczne, przyczyniając się do spadku śmiertelności Chińczyków. Głównym zadaniem terapeuty było poszukiwanie przyczyny bólu, poprzez zadawanie pytań i obserwację. Innowacyjna metoda badawcza została nazwana wskazaniem „ korzenia i gałęzi”. Korzeń- przyczyna, zaś gałąź- objaw.

Akupunktura stymuluje uwalnianie neuroprzekaźników w ciele, co wiąże się z wytwarzaniem endorfin. Pozwala to organizmowi wyjść z trybu współczulnego, a przejść w tryb przywspółczulny. Co to znaczy? Igła, która moduluje aktywność mózgu w układzie limbicznym i strukturach podkorowych, zmniejsza odczuwanie bólu. Wtedy to ciało zaczyna się regenerować, co wiąże się z leczeniem. Odzyskujemy radość, umiemy się relaksować, dobrze trawimy i śpimy. Współczesna akupunktura ma zastosowanie w kosmetologii. Znane celebrytki m.in. : Madonna, czy Kim Kardiashian korzystają z ów dobrodziejstw natury. Co sprawia, że skóra ma lepsze ukrwienie, stymuluje produkcję kolagenu, wzmacnia drenaż limfy.

Substancjami niezbędnymi do życia są; energia- Qi, esencja- Potencjał, krew, płyny ustrojowe i shen- Dusza. Shen, Esencja i Qi określa się mianem „trzech skarbów”. Gdy jedna z nich jest zaburzona, pojawiają się problemy zdrowotne. Ważne, by zaznaczyć, iż dusza ma bardzo złożoną rolę. Składa się z :


 • świadomości, myśli i intencji

 • życzliwości i empatii

 • siły woli

 • emocji


Tak, więc shen to duchowość, otwarty umysł, który odpowiada za idee, pamięć, sen. Wiąże się ze zdrowiem psychicznym: depresją, bulimią, anoreksją, hipochondrią, którą leczy się za pomocą igieł. Chciałabym wymienić inne choroby, które są wskazaniem do akupunktury:


 • alergie

 • artretyzm

 • bóle kolan, nadgarstków

 • bóle pleców, głowy, brzucha

 • nudności

 • bóle menstruacyjne

 • zła pamięć i koncentracja

 • bezsenność

Czym innym jest ból klasterowy - zespół Hortona, czym innym ból napięciowy, czy migrenowy. Często boli mnie głowa w skroniach, co jest wynikiem problemów z pęcherzykiem żółciowym. Ból w obszarze potylicy wiąże się z nerkami i pęcherzem moczowym. W obszarze czołowym można mówić o zakłóceniach meridianu żołądka. Reasumując uważam, iż tradycyjna medycyna chińska jest bardzo pomocną nauką. Zamierzam w przyszłości praktykować akupunkturę, iż uznaję jej zbawienny wpływ na całość organizmu. Tymczasem zapraszam Wszystkich do bogatej oferty masaży.

Z pozdrowieniami,

Masażystka Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.