Przejdź do głównej zawartości

Akupunktura i jej zastosowanie.


 Akupunktura jest metodą terapii, wywodzącą się z Chin. Polega na wprowadzeniu igły w określony punkt na ciele. Celem tegoż zabiegu jest stymulacja energii w organizmie, która prowadzi do zmniejszenia ognisk bólowych. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się we wspomnianych Chinach w 300 r.n. e. Najważniejszym encyklopedycznym tekstem tego okresu była książka pt. „ Wielkie kompetedium akupunktury i termopunktury”. Zawierała ona dokładny przebieg meridianów z lokalizacją najważniejszych punktów. W latach 60 naszego stulecia- Mao Zedong stwierdził, iż dobrobyt gospodarczy, zależny jest od zdrowia klasy robotniczej. „Bosonodzy lekarze” stosowali nauki paramedyczne, przyczyniając się do spadku śmiertelności Chińczyków. Głównym zadaniem terapeuty było poszukiwanie przyczyny bólu, poprzez zadawanie pytań i obserwację. Innowacyjna metoda badawcza została nazwana wskazaniem „ korzenia i gałęzi”. Korzeń- przyczyna, zaś gałąź- objaw.

Akupunktura stymuluje uwalnianie neuroprzekaźników w ciele, co wiąże się z wytwarzaniem endorfin. Pozwala to organizmowi wyjść z trybu współczulnego, a przejść w tryb przywspółczulny. Co to znaczy? Igła, która moduluje aktywność mózgu w układzie limbicznym i strukturach podkorowych, zmniejsza odczuwanie bólu. Wtedy to ciało zaczyna się regenerować, co wiąże się z leczeniem. Odzyskujemy radość, umiemy się relaksować, dobrze trawimy i śpimy. Współczesna akupunktura ma zastosowanie w kosmetologii. Znane celebrytki m.in. : Madonna, czy Kim Kardiashian korzystają z ów dobrodziejstw natury. Co sprawia, że skóra ma lepsze ukrwienie, stymuluje produkcję kolagenu, wzmacnia drenaż limfy.

Substancjami niezbędnymi do życia są; energia- Qi, esencja- Potencjał, krew, płyny ustrojowe i shen- Dusza. Shen, Esencja i Qi określa się mianem „trzech skarbów”. Gdy jedna z nich jest zaburzona, pojawiają się problemy zdrowotne. Ważne, by zaznaczyć, iż dusza ma bardzo złożoną rolę. Składa się z :


 • świadomości, myśli i intencji

 • życzliwości i empatii

 • siły woli

 • emocji


Tak, więc shen to duchowość, otwarty umysł, który odpowiada za idee, pamięć, sen. Wiąże się ze zdrowiem psychicznym: depresją, bulimią, anoreksją, hipochondrią, którą leczy się za pomocą igieł. Chciałabym wymienić inne choroby, które są wskazaniem do akupunktury:


 • alergie

 • artretyzm

 • bóle kolan, nadgarstków

 • bóle pleców, głowy, brzucha

 • nudności

 • bóle menstruacyjne

 • zła pamięć i koncentracja

 • bezsenność

Czym innym jest ból klasterowy - zespół Hortona, czym innym ból napięciowy, czy migrenowy. Często boli mnie głowa w skroniach, co jest wynikiem problemów z pęcherzykiem żółciowym. Ból w obszarze potylicy wiąże się z nerkami i pęcherzem moczowym. W obszarze czołowym można mówić o zakłóceniach meridianu żołądka. Reasumując uważam, iż tradycyjna medycyna chińska jest bardzo pomocną nauką. Zamierzam w przyszłości praktykować akupunkturę, iż uznaję jej zbawienny wpływ na całość organizmu. Tymczasem zapraszam Wszystkich do bogatej oferty masaży.

Z pozdrowieniami,

Masażystka Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Równowaga miednicy.

Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych. Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po

Masaż świecą.

Masaż świecą wywodzi się ze świata Orientu. Sam masaż opiera się na technikach relaksacyjnych i obejmuje całe ciało. Bazą podgrzewanych świec są oleje roślinne m.in. olej sojowy. Słynie on ze swoich dobroczynnych właściwości. Ciepły, naturalny wosk uleczy i pomoże w wielu dolegliwościach.   Nie od dziś wiadomo, że ciepło to najlepszy afrodyzjak dla duszy i ciała. Masaż w połączeniu z olejkiem patchuli odpręży Twoje przebodźcowane ciało. Patuchula to roślina występująca w Azji , jej rdzenna nazwa oznacza zapach zielonego liścia.  Sam olejek to naprawdę 100 % dobra, bowiem ma wszechstronne działanie : - reguluje gospodarkę płynami - zwalcza trądzik: - łojotok - pomaga pozbyć się cellulitu - dobrze działa na stawy  Kolejnym składnikiem kompozycji jest pomarańcza. Otóż olejek ten ma właściwości antyseptyczne i uspakajające złagodzi bóle głowy, nerwobóle. To bardzo dobre rozwiązanie dla Pań źle odczuwających miesiączki i okres menopauzy. Następnym komponentem zapac

Dysfunkcje stawu biodrowego.

  Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy. Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - o