Przejdź do głównej zawartości

Akupunktura i jej zastosowanie.


 Akupunktura jest metodą terapii, wywodzącą się z Chin. Polega na wprowadzeniu igły w określony punkt na ciele. Celem tegoż zabiegu jest stymulacja energii w organizmie, która prowadzi do zmniejszenia ognisk bólowych. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się we wspomnianych Chinach w 300 r.n. e. Najważniejszym encyklopedycznym tekstem tego okresu była książka pt. „ Wielkie kompetedium akupunktury i termopunktury”. Zawierała ona dokładny przebieg meridianów z lokalizacją najważniejszych punktów. W latach 60 naszego stulecia- Mao Zedong stwierdził, iż dobrobyt gospodarczy, zależny jest od zdrowia klasy robotniczej. „Bosonodzy lekarze” stosowali nauki paramedyczne, przyczyniając się do spadku śmiertelności Chińczyków. Głównym zadaniem terapeuty było poszukiwanie przyczyny bólu, poprzez zadawanie pytań i obserwację. Innowacyjna metoda badawcza została nazwana wskazaniem „ korzenia i gałęzi”. Korzeń- przyczyna, zaś gałąź- objaw.

Akupunktura stymuluje uwalnianie neuroprzekaźników w ciele, co wiąże się z wytwarzaniem endorfin. Pozwala to organizmowi wyjść z trybu współczulnego, a przejść w tryb przywspółczulny. Co to znaczy? Igła, która moduluje aktywność mózgu w układzie limbicznym i strukturach podkorowych, zmniejsza odczuwanie bólu. Wtedy to ciało zaczyna się regenerować, co wiąże się z leczeniem. Odzyskujemy radość, umiemy się relaksować, dobrze trawimy i śpimy. Współczesna akupunktura ma zastosowanie w kosmetologii. Znane celebrytki m.in. : Madonna, czy Kim Kardiashian korzystają z ów dobrodziejstw natury. Co sprawia, że skóra ma lepsze ukrwienie, stymuluje produkcję kolagenu, wzmacnia drenaż limfy.

Substancjami niezbędnymi do życia są; energia- Qi, esencja- Potencjał, krew, płyny ustrojowe i shen- Dusza. Shen, Esencja i Qi określa się mianem „trzech skarbów”. Gdy jedna z nich jest zaburzona, pojawiają się problemy zdrowotne. Ważne, by zaznaczyć, iż dusza ma bardzo złożoną rolę. Składa się z :


 • świadomości, myśli i intencji

 • życzliwości i empatii

 • siły woli

 • emocji


Tak, więc shen to duchowość, otwarty umysł, który odpowiada za idee, pamięć, sen. Wiąże się ze zdrowiem psychicznym: depresją, bulimią, anoreksją, hipochondrią, którą leczy się za pomocą igieł. Chciałabym wymienić inne choroby, które są wskazaniem do akupunktury:


 • alergie

 • artretyzm

 • bóle kolan, nadgarstków

 • bóle pleców, głowy, brzucha

 • nudności

 • bóle menstruacyjne

 • zła pamięć i koncentracja

 • bezsenność

Czym innym jest ból klasterowy - zespół Hortona, czym innym ból napięciowy, czy migrenowy. Często boli mnie głowa w skroniach, co jest wynikiem problemów z pęcherzykiem żółciowym. Ból w obszarze potylicy wiąże się z nerkami i pęcherzem moczowym. W obszarze czołowym można mówić o zakłóceniach meridianu żołądka. Reasumując uważam, iż tradycyjna medycyna chińska jest bardzo pomocną nauką. Zamierzam w przyszłości praktykować akupunkturę, iż uznaję jej zbawienny wpływ na całość organizmu. Tymczasem zapraszam Wszystkich do bogatej oferty masaży.

Z pozdrowieniami,

Masażystka Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba zwyrodnieniowa- metodyka pomocy.

  Przeciążenia długotrwałe działają na stawy i tkanki okołostawowe w postaci obciążeń, które przekształcają się w zwyrodnienia. Mamy do czynienia z czynnikiem wielostrukturowym na wielu poziomach funkcjonowania ciała. Zwyrodnienia wymieniamy w obszarach: stawu skroniowo- żuchwowego stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym i piersiowym stawu krzyżowo- biodrowego stawu ramiennego stawu łokciowego stawu nagarstkowego i śródrecznego kciuka stawów międzypaliczkowych stawu kolanowego stawu skokowego dolnego Nie zawsze choroba zwyrodnieniowa powoduje ból. Jednak zużycie chrząstki jak i badania, unaoczniają uszkodzenie krążka międzykręgowego. Ważnym elementem mięśni jest pełen zakres ruchu, który zaopatrza chrząstkę stawową w substację odżywcze, pozbawione toksyn. Nasz ruch jest generowany za pomocą poziomu ruchowego, uaktywnianego przez mózg. Ruch można nazwać potocznie architektem struktur powięziowych. Czy wiesz, że niepełne wykorzystanie ustawień kątowych t

Energia jako siła materii.

  Jako masażystka pracuję z ciałem i subtelną energią. Myśl ludzka wyprzedza wszelkie, niewyobrażalne prawidła i staje się metodą w leczeniu chorób. Nigdy nie przepadałam w szkole za fizyką. Na studiach biofizyka, stała się na tyle interesująca, iż przytoczę pewne tezy z tegoż pola nauki. Energia wypełnia materię na poziomie atomów, cząsteczek i elementarnych fal. Nie bez powodu Max Planck otrzymał w 1918 roku Nagrodę Nobla. Materia to siła , która kryje się w sposób świadomy. Jeśli zaobserwujemy dwa bursztynu, leżące blisko siebie. Zauważymy, iż będzie je łączyła niewidzialna, wspomniana siła wody, ściągająca je do pierwotnej, macierzystej przestrzeni. Kirlianowi udało się sfotografować wyładowanie koronowe. Świeży, zdrowy liść emanuje jaskrawą, barwną aurą. Po przekrojeniu rośliny widzimy tę samą aurę, jako obrys. Zjawisko nazywane jest efektem fantomowego liścia. W medycynie energetycznej uważa się, iż każdy organizm ożywiony jak i nie, posiada pole eteryczne. Tao to osobisty ładun

Masaż liftingujący twarz.

Stres, zanieszczyszczone powietrze , bezsenność, promienie UV – mogą narazić Twoją wrażliwą cerę na suchość i szybsze starzenie się. Głównym winowajcą są wolne rodniki, czyli niestabilne atomy o sile niszczącej. Jeśli palisz tytoń, jesz smażone potrawy, przebywasz często w ruchu ulicznym , nie mam dla Ciebie dobrych informacji. Twoja cera traci życie. Zawartość kolagenu podczas menopauzy maleje o 30 procent, co sprawia spadek estrogenu. Niegdyś Indyjki wytwarzały naturalne kosmetyki, lecz współczesność zdominowała rynek chemią nawet tam, gdzie słowo to było jednostkową sprawą. Gdy unosisz brwi pracują miesień czołowy, podłużny i okrężny oka. Kiedy chcesz posłać komuś buziaka, aktywny jest miesień policzkowy. Często też śmiejesz się, wzmagając tym samym mięsień śmiechowy, czy jarzmowy większy/ mniejszy. Sama zatem widzisz, ile mięśni jest w ruchu.  Ruchu niczym układanka, puzzle. Wydzielające się gruczoły łojowe, potowe oraz melanina tworzą barierę ochronną skóry. Na pewno wiesz, ze