Przejdź do głównej zawartości

Ból barku - metodyka pomocy.


 


Pewnie spotkaliście się z terminem " zamrożonego barku"? Miesień barkowy staje się wówczas dysfunkcyjny, a powodem są punkty spustowe. Jeśli nie możecie podrapać się po plecach, uczesać, czy siegnąć po książkę na półce, to znaczy, że istnieje problem. "Zamrożony bark" występuje pod różnymi nazwami m.in. : zarostowe zapalenie kaletki stawu podbarkowego, ramię miotacza, czy też idiopatyczne zapalenie torebki. Czy Wiecie, że staw barkowy ma największy zakres ruchu spośród wszystkich stawów? Odpowiada on za: podnoszenie, opuszczanie, przywodzenie, odwodzenie, wyprost, obrót do wewnątrz, obrót do zewnątrz.

Dr Travell badała ów kompleks barkowy, czyli utratę stabilności strukturalnej. Wstrzykiwała swoim pacjentom prokainę. We współczesnej terapii stawia się na leczenie naturalne: masaż punktów spustowych, osteopatię czaszkową, masaż medyczny, uwolnienie mięśniowo- powięziowe, rolfing, terapie energetyczne, akupresurę i shiatsu. Czasami też słyszy się o technice Alexkandra. Bazuje ona na prawidłowym ustawieniu: głowy, szyi, kręgosłupa.

Jak zatem zdefiniować punkt spustowy? Jak podają podręczniki: " to wysoce drażliwy punkt o nadzwyczajnej delikatności w kłębku, wyczuwalny palcami naprężony pas tkanki mięśniowej". Wyróżniamy następujące punkty: spustowe, akupresury, refleksologii. Jeżeli trenujecie karate z pewnością wiecie, iż istnieją punkty sztuki walki. Cios wymierzony w czułe pole przeciwnika, powoduje silny, unieruchomiajacy ból.

W terminologii medycznej możemy mówić o bólu odniesionym. Jeden sygnał nerwowy, wpływa na drugi najkrócej ujmując. Atak serca lub dusznica może powodować ból w lewym barku, klatce piersiowej, ramieniu, szyi, a nawet w szczęce. Pacjenci oddziałów kardiologii i pulmunologii, często narzekają właśnie na bark. Ów problem najprawdopodobniej pochodzi z mięśnia podgrzebieniowego. Strajcie się nie zasypiać z ręką pod poduszką, nie prowadzcie auta z rękoma ułożonymi zbyt wysoko na kierownicy. Przyjmujcie wyprostowaną pozycję ciała przy używaniu komputera.

Jeśli odczuwasz ból barku zapisz się na masaż leczniczy lub masaż tkanek głębokich. Jedną z metod domowych jest masaż partnerski lub masaż punktu spustowego dzwigacza łopatki z piłeczką przy ścianie. Jednak umówmy się, że takie postępowanie nie zniweluje problemu. Myślę, że oddanie się w ręce fachowców będzie najlepszym rozwiązaniem.

Korzystajcie Drodzy Czytelnicy z kąpieli morskich. To jedyny czas, gdzie słońce rozpromienia każdy poranek. Tych promieni szczęscia życzę Wam z całego serca przez cały rok zarówno w pracy, jak i w domu.

Namaste :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo