Przejdź do głównej zawartości

Ból barku - metodyka pomocy.


 


Pewnie spotkaliście się z terminem " zamrożonego barku"? Miesień barkowy staje się wówczas dysfunkcyjny, a powodem są punkty spustowe. Jeśli nie możecie podrapać się po plecach, uczesać, czy siegnąć po książkę na półce, to znaczy, że istnieje problem. "Zamrożony bark" występuje pod różnymi nazwami m.in. : zarostowe zapalenie kaletki stawu podbarkowego, ramię miotacza, czy też idiopatyczne zapalenie torebki. Czy Wiecie, że staw barkowy ma największy zakres ruchu spośród wszystkich stawów? Odpowiada on za: podnoszenie, opuszczanie, przywodzenie, odwodzenie, wyprost, obrót do wewnątrz, obrót do zewnątrz.

Dr Travell badała ów kompleks barkowy, czyli utratę stabilności strukturalnej. Wstrzykiwała swoim pacjentom prokainę. We współczesnej terapii stawia się na leczenie naturalne: masaż punktów spustowych, osteopatię czaszkową, masaż medyczny, uwolnienie mięśniowo- powięziowe, rolfing, terapie energetyczne, akupresurę i shiatsu. Czasami też słyszy się o technice Alexkandra. Bazuje ona na prawidłowym ustawieniu: głowy, szyi, kręgosłupa.

Jak zatem zdefiniować punkt spustowy? Jak podają podręczniki: " to wysoce drażliwy punkt o nadzwyczajnej delikatności w kłębku, wyczuwalny palcami naprężony pas tkanki mięśniowej". Wyróżniamy następujące punkty: spustowe, akupresury, refleksologii. Jeżeli trenujecie karate z pewnością wiecie, iż istnieją punkty sztuki walki. Cios wymierzony w czułe pole przeciwnika, powoduje silny, unieruchomiajacy ból.

W terminologii medycznej możemy mówić o bólu odniesionym. Jeden sygnał nerwowy, wpływa na drugi najkrócej ujmując. Atak serca lub dusznica może powodować ból w lewym barku, klatce piersiowej, ramieniu, szyi, a nawet w szczęce. Pacjenci oddziałów kardiologii i pulmunologii, często narzekają właśnie na bark. Ów problem najprawdopodobniej pochodzi z mięśnia podgrzebieniowego. Strajcie się nie zasypiać z ręką pod poduszką, nie prowadzcie auta z rękoma ułożonymi zbyt wysoko na kierownicy. Przyjmujcie wyprostowaną pozycję ciała przy używaniu komputera.

Jeśli odczuwasz ból barku zapisz się na masaż leczniczy lub masaż tkanek głębokich. Jedną z metod domowych jest masaż partnerski lub masaż punktu spustowego dzwigacza łopatki z piłeczką przy ścianie. Jednak umówmy się, że takie postępowanie nie zniweluje problemu. Myślę, że oddanie się w ręce fachowców będzie najlepszym rozwiązaniem.

Korzystajcie Drodzy Czytelnicy z kąpieli morskich. To jedyny czas, gdzie słońce rozpromienia każdy poranek. Tych promieni szczęscia życzę Wam z całego serca przez cały rok zarówno w pracy, jak i w domu.

Namaste :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Równowaga miednicy.

Masaż świecą.

Dysfunkcje stawu biodrowego.

Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy.
Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - objawy w zespole wiązadeł : b…