Przejdź do głównej zawartości

Ból barku - metodyka pomocy.


 


Pewnie spotkaliście się z terminem " zamrożonego barku"? Miesień barkowy staje się wówczas dysfunkcyjny, a powodem są punkty spustowe. Jeśli nie możecie podrapać się po plecach, uczesać, czy siegnąć po książkę na półce, to znaczy, że istnieje problem. "Zamrożony bark" występuje pod różnymi nazwami m.in. : zarostowe zapalenie kaletki stawu podbarkowego, ramię miotacza, czy też idiopatyczne zapalenie torebki. Czy Wiecie, że staw barkowy ma największy zakres ruchu spośród wszystkich stawów? Odpowiada on za: podnoszenie, opuszczanie, przywodzenie, odwodzenie, wyprost, obrót do wewnątrz, obrót do zewnątrz.

Dr Travell badała ów kompleks barkowy, czyli utratę stabilności strukturalnej. Wstrzykiwała swoim pacjentom prokainę. We współczesnej terapii stawia się na leczenie naturalne: masaż punktów spustowych, osteopatię czaszkową, masaż medyczny, uwolnienie mięśniowo- powięziowe, rolfing, terapie energetyczne, akupresurę i shiatsu. Czasami też słyszy się o technice Alexkandra. Bazuje ona na prawidłowym ustawieniu: głowy, szyi, kręgosłupa.

Jak zatem zdefiniować punkt spustowy? Jak podają podręczniki: " to wysoce drażliwy punkt o nadzwyczajnej delikatności w kłębku, wyczuwalny palcami naprężony pas tkanki mięśniowej". Wyróżniamy następujące punkty: spustowe, akupresury, refleksologii. Jeżeli trenujecie karate z pewnością wiecie, iż istnieją punkty sztuki walki. Cios wymierzony w czułe pole przeciwnika, powoduje silny, unieruchomiajacy ból.

W terminologii medycznej możemy mówić o bólu odniesionym. Jeden sygnał nerwowy, wpływa na drugi najkrócej ujmując. Atak serca lub dusznica może powodować ból w lewym barku, klatce piersiowej, ramieniu, szyi, a nawet w szczęce. Pacjenci oddziałów kardiologii i pulmunologii, często narzekają właśnie na bark. Ów problem najprawdopodobniej pochodzi z mięśnia podgrzebieniowego. Strajcie się nie zasypiać z ręką pod poduszką, nie prowadzcie auta z rękoma ułożonymi zbyt wysoko na kierownicy. Przyjmujcie wyprostowaną pozycję ciała przy używaniu komputera.

Jeśli odczuwasz ból barku zapisz się na masaż leczniczy lub masaż tkanek głębokich. Jedną z metod domowych jest masaż partnerski lub masaż punktu spustowego dzwigacza łopatki z piłeczką przy ścianie. Jednak umówmy się, że takie postępowanie nie zniweluje problemu. Myślę, że oddanie się w ręce fachowców będzie najlepszym rozwiązaniem.

Korzystajcie Drodzy Czytelnicy z kąpieli morskich. To jedyny czas, gdzie słońce rozpromienia każdy poranek. Tych promieni szczęscia życzę Wam z całego serca przez cały rok zarówno w pracy, jak i w domu.

Namaste :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.