Przejdź do głównej zawartości

Ból barku - metodyka pomocy.


 


Pewnie spotkaliście się z terminem " zamrożonego barku"? Miesień barkowy staje się wówczas dysfunkcyjny, a powodem są punkty spustowe. Jeśli nie możecie podrapać się po plecach, uczesać, czy siegnąć po książkę na półce, to znaczy, że istnieje problem. "Zamrożony bark" występuje pod różnymi nazwami m.in. : zarostowe zapalenie kaletki stawu podbarkowego, ramię miotacza, czy też idiopatyczne zapalenie torebki. Czy Wiecie, że staw barkowy ma największy zakres ruchu spośród wszystkich stawów? Odpowiada on za: podnoszenie, opuszczanie, przywodzenie, odwodzenie, wyprost, obrót do wewnątrz, obrót do zewnątrz.

Dr Travell badała ów kompleks barkowy, czyli utratę stabilności strukturalnej. Wstrzykiwała swoim pacjentom prokainę. We współczesnej terapii stawia się na leczenie naturalne: masaż punktów spustowych, osteopatię czaszkową, masaż medyczny, uwolnienie mięśniowo- powięziowe, rolfing, terapie energetyczne, akupresurę i shiatsu. Czasami też słyszy się o technice Alexkandra. Bazuje ona na prawidłowym ustawieniu: głowy, szyi, kręgosłupa.

Jak zatem zdefiniować punkt spustowy? Jak podają podręczniki: " to wysoce drażliwy punkt o nadzwyczajnej delikatności w kłębku, wyczuwalny palcami naprężony pas tkanki mięśniowej". Wyróżniamy następujące punkty: spustowe, akupresury, refleksologii. Jeżeli trenujecie karate z pewnością wiecie, iż istnieją punkty sztuki walki. Cios wymierzony w czułe pole przeciwnika, powoduje silny, unieruchomiajacy ból.

W terminologii medycznej możemy mówić o bólu odniesionym. Jeden sygnał nerwowy, wpływa na drugi najkrócej ujmując. Atak serca lub dusznica może powodować ból w lewym barku, klatce piersiowej, ramieniu, szyi, a nawet w szczęce. Pacjenci oddziałów kardiologii i pulmunologii, często narzekają właśnie na bark. Ów problem najprawdopodobniej pochodzi z mięśnia podgrzebieniowego. Strajcie się nie zasypiać z ręką pod poduszką, nie prowadzcie auta z rękoma ułożonymi zbyt wysoko na kierownicy. Przyjmujcie wyprostowaną pozycję ciała przy używaniu komputera.

Jeśli odczuwasz ból barku zapisz się na masaż leczniczy lub masaż tkanek głębokich. Jedną z metod domowych jest masaż partnerski lub masaż punktu spustowego dzwigacza łopatki z piłeczką przy ścianie. Jednak umówmy się, że takie postępowanie nie zniweluje problemu. Myślę, że oddanie się w ręce fachowców będzie najlepszym rozwiązaniem.

Korzystajcie Drodzy Czytelnicy z kąpieli morskich. To jedyny czas, gdzie słońce rozpromienia każdy poranek. Tych promieni szczęscia życzę Wam z całego serca przez cały rok zarówno w pracy, jak i w domu.

Namaste :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo