Przejdź do głównej zawartości

Dysfunkcje stawu biodrowego.


 Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy.
Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy.

Główne objawy chorobowe to :
- bóle stawu biodrowego
- bóle lędźwiowe
- bóle kolan
- ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego
- objawy w zespole wiązadeł : biodrowo- lędźwiowego i krzyżowo – guzowego
- bóle pachwin
- bóle krocza
- problemy seksualne

Teraz przejdę do bardzo ciekawej kwestii, a mianowicie do koksalgii psychogennej. Jest to dolegliwość trudna do zdiagnozowania. Ciężko rozpoznać ból podchrzęstnej stopu panewki. Czy leczenie farmakologiczne ma sens? Otóż nie. Choroba ma podłoże  zakorzenione w Naszej psychice. Osoby z koksalgią tego typu, charakteryzuje : agresja, zniecierpliwienie, podświadoma niezgoda na relacje międzyludzkie, upór, introwertryzm. Za przykład podam 40- letnią panią Ninę. Kobieta od najmłodszych lat była bardzo cicha, grzeczna i nieśmiała. Ojciec, wówczas dziecka cierpiał mocno na nadciśnienie i chorobę wieńcową serca. Kiedy posprzeczał się z żoną i potrzebował interwencji pogotowia, nie dzwonił po pomoc. Zabierał ośmioletnią Ninę jako towarzyszkę. Najmłodsza z rodzeństwa bardzo niepokoiła się podczas takich wizyt na SORZE. Widziała wtedy ogrom ludzkiego cierpienia, dramatów a przy tym bała się, że rodzic umrze. Mama pacjentki po latach dowiedziała się o ów procederze, bowiem mąż tłumaczył, że wychodzi z pociechą na spacer. Poszkodowana pełniła w życiu dorosłym rolę służebną, co nie do końca było jej wyborem. Mówiła, że jej wolność jako osoby została ograniczona, co potwierdzało brak samoistnienia jako jednostki w świecie. Na zewnątrz układna a w środku wulkan. Takie postępowanie ojca - doprowadziło dorosłą już Ninę do koksalgii psychogennej. Terapia manualna ani odruchowa nie pomagały. Dopiero terapia czaszkowo- krzyżowa dała rezultaty. Doszło do długo oczekiwanego uwolnienia psychosomatycznego.

Drugim przypadkiem jest 69 – letnia bibliotekarka, u której zdiagnozowano koksalgię prawostronną. Bóle lewgo stawu były występujące, lecz o bardzo małym nasileniu. Pojawiała się dysfunkcja rejonu L/ S błędnie stwierdzonego jako zespół jelita nadwrażliwego. Kiedyś pacjentka zaprosiła do domu terapeutów. Mąż- naukowiec pisał książkę, był to typ tyrana wrzasnął : „kawy”. Kobieta mimo strasznego bólu biodra poszła na górę do ów uczonego i porozlewała pobudzający napój. Rozpoczęła się awantura. Kobieta ze łzami w oczach, zeszła na dół, nic nie mówiła, bardzo płakała. Pani Jadzi zaproponowano endoprotezę. Myślę, że to nic by nie dało, po prostu musiałaby ona zmienić partnera, by poczuć szczęście. 

Kiedyś z koleżanką masażystką byłyśmy na wizycie domowej. Monika do tego stopnia bała się matki, że podczas wizyty w toalecie – sikając, puszczała wodę z kranu, by ta nie słyszała. Tak to odebrałyśmy. Potem, gdy rodzicielka wyszła do pracy, nastolatka opowiedziała Nam bardzo smutną historię. Okazało się, że matka wówczas, wtedy dziecka wymierzała jej solidne klapsy, kiedy ta nie zdążyła załatwić potrzeby fizjologicznej do nocnika. W późniejszej fazie rozwojowej Ninka była karana cieleśnie za złe oceny. Oprócz koksalgii, nastolatka miała stany lękowe i dwie nieudane próby samobójcze. Ostatnim przykładem będzie tenisista, adwokat, który mimo bólu biodra zajeżdżał się na korcie. Jego trenerem był ojczym, który ciągle wmawiał mu , że gra niedostatecznie dobrze. Diagnoza- koksalgia psychogenna. 

Cechą wspólną wszystkich chorych jest upór oraz postawa twardziela / twardzielki. Jestem nie do zdarcia, ludzie Ci są w swoim postępowaniu, wręcz niezłomni.

Kto by pomyślał , że biodro ma związek z traumami? A jednak…. Celem terapeuty jest opanowanie bólu, poprawa ruchomości, praca z umysłem. Sprawdza się także praca z ukierunkowaniem energii na ognisko bólowe, techniki relaksacji mięśni, rozmowa terapeutyczna oraz wspomniana terapia czaszkowo- krzyżowa.

Masaż to świat spokoju, zrozumienia i cierpliwości. Za poszerzanie mocy sprawczej masażu, wszelkiej szlifierce licznych technik z tego miejsca chciałabym podziękować ciepło wszystkim Moim Nauczycielom i wkrótce zapraszam Wszystkich pacjentów na masaż tkanek głębokich oraz inne nowości.
Oddaję pokłon Waszym duszom.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.