Przejdź do głównej zawartości

Masaże i sport.


„ Ciało ludzkie o stulecia wyprzedziło fizjologów” i oczywiście w tym krótkim cytacie jest naukowa prawda. Masaż wpływa na piękne, zdrowe ciało. Jednak warto łączyć tą dziedzinę naukową z fizjoterapią i sportem. Aktywność fizyczna działa głęboko nie tylko na struktury mięśniowe, ale i również na struktury umysłowe. W swoich obserwacjach posłużę się pewnym eksperymentem, w których udział wzięły myszy. Jedna część zwierząt miała w klatce kołowrotek, gdzie biegała. Druga część nie robiła nic w kierunku ruchu. Naukowcy śledząc proces dzielenia się ich komórek wstrzyknęła badanym zastrzyk. Okazało się, że aktywne myszki w hipokampie ( ośrodek mózgu) miały nowe komórki mózgowe. Ów proces regeneracji nazwano neurogenezą.
 Kolejny z eksperymentów medycznych był bardzo ciekawy pod względem biologicznym. Bliźniaki jednojajowe wychowywane w tym samym środowisku, o tej samej płci, różniły się stosunkiem do uprawiania sportu. Jedna z badanych intensywnie biegała, czasami pływała, drugą z sióstr można określić śmiało mianem lenia laptopowicza. Pierwsza z nich uzyskiwała lepsze wyniki w nauce ( dobra koncentracja, pamięć, kreatywność). Natomiast zasiedziała bliźniaczka była ospała, zniechęcona i nie osiągała dobrych stopni w szkole. Oprócz tego miała zepsuty wzrok i musiała nosić okulary.
Następnym dowodem na to, że poruszanie się ma zbawienny wpływ na organizm udowadnia badanie przeprowadzone na maszynistach i konduktorach. Konduktorzy z racji ruchu nie zapadali, tak często na choroby wieńcowe jak ich koledzy.

Dzięki ćwiczeniom mamy lepsze wyniki poziomu cukru, czy cholesterolu.  Dokładniej rzecz ujmując w trakcie aktywności- lipazy lipoproteinowe zasysają  tłuszcz. Najgorszym zjawiskiem dzisiejszych czasów są laptopowicze. Czy wiecie, że długotrwałe siedzenie przed tym urządzeniem skraca życie. O ile? Aż o pięć lat. Nie wspomnę o garbie, smsowej szyji, czy pogłębiającej się skoliozie. Nie mówiąc już o ogólnym osłabieniu korpusu mięśniowego. Okazuje się, że ważne jest urozmaicanie ćwiczeń, ponieważ każda z aktywności ma inny wpływ na mózg. Można spokojnie łączyć trening aerobowy z siłowym dodając interwały.

Ciało i duszę uleczy masaż, sport. W skrajnych przypadkach psychikę podreperuje doświadczony terapeuta. Nad umysłem trzeba pracować samemu całe życie. Masaż jest wspaniałym filtratorem. Dlaczego? Dlatego, że poprzez rozcieranie uwalniane są przez skórę toksyny. Zdarzyło mnie się, iż podczas sesji masażu, pacjent przerywał mi pracę, by załatwić potrzebę fizjologiczną. Dosłownie mówiąc. Pewna Pani miała silne migreny a powód ten sam-  duża ilość toksyn.
Uważam, że nauki holistyczne są alternatywą dla pokoleń. Zamiast gromadzić gadżety , czy kolejne dobra materialne , przyjdź na masaże. Masaż lomi lomi to głębsza forma zadziałania na mięśnie. Szczególnie mile widziana po wysiłku. Chcesz zregenerować się na piątkę?

JESTEM DO TWOJEJ DYSPOZYCJI. WYKORZYSTAJ TO :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo