Przejdź do głównej zawartości

Masaże i sport.


„ Ciało ludzkie o stulecia wyprzedziło fizjologów” i oczywiście w tym krótkim cytacie jest naukowa prawda. Masaż wpływa na piękne, zdrowe ciało. Jednak warto łączyć tą dziedzinę naukową z fizjoterapią i sportem. Aktywność fizyczna działa głęboko nie tylko na struktury mięśniowe, ale i również na struktury umysłowe. W swoich obserwacjach posłużę się pewnym eksperymentem, w których udział wzięły myszy. Jedna część zwierząt miała w klatce kołowrotek, gdzie biegała. Druga część nie robiła nic w kierunku ruchu. Naukowcy śledząc proces dzielenia się ich komórek wstrzyknęła badanym zastrzyk. Okazało się, że aktywne myszki w hipokampie ( ośrodek mózgu) miały nowe komórki mózgowe. Ów proces regeneracji nazwano neurogenezą.
 Kolejny z eksperymentów medycznych był bardzo ciekawy pod względem biologicznym. Bliźniaki jednojajowe wychowywane w tym samym środowisku, o tej samej płci, różniły się stosunkiem do uprawiania sportu. Jedna z badanych intensywnie biegała, czasami pływała, drugą z sióstr można określić śmiało mianem lenia laptopowicza. Pierwsza z nich uzyskiwała lepsze wyniki w nauce ( dobra koncentracja, pamięć, kreatywność). Natomiast zasiedziała bliźniaczka była ospała, zniechęcona i nie osiągała dobrych stopni w szkole. Oprócz tego miała zepsuty wzrok i musiała nosić okulary.
Następnym dowodem na to, że poruszanie się ma zbawienny wpływ na organizm udowadnia badanie przeprowadzone na maszynistach i konduktorach. Konduktorzy z racji ruchu nie zapadali, tak często na choroby wieńcowe jak ich koledzy.

Dzięki ćwiczeniom mamy lepsze wyniki poziomu cukru, czy cholesterolu.  Dokładniej rzecz ujmując w trakcie aktywności- lipazy lipoproteinowe zasysają  tłuszcz. Najgorszym zjawiskiem dzisiejszych czasów są laptopowicze. Czy wiecie, że długotrwałe siedzenie przed tym urządzeniem skraca życie. O ile? Aż o pięć lat. Nie wspomnę o garbie, smsowej szyji, czy pogłębiającej się skoliozie. Nie mówiąc już o ogólnym osłabieniu korpusu mięśniowego. Okazuje się, że ważne jest urozmaicanie ćwiczeń, ponieważ każda z aktywności ma inny wpływ na mózg. Można spokojnie łączyć trening aerobowy z siłowym dodając interwały.

Ciało i duszę uleczy masaż, sport. W skrajnych przypadkach psychikę podreperuje doświadczony terapeuta. Nad umysłem trzeba pracować samemu całe życie. Masaż jest wspaniałym filtratorem. Dlaczego? Dlatego, że poprzez rozcieranie uwalniane są przez skórę toksyny. Zdarzyło mnie się, iż podczas sesji masażu, pacjent przerywał mi pracę, by załatwić potrzebę fizjologiczną. Dosłownie mówiąc. Pewna Pani miała silne migreny a powód ten sam-  duża ilość toksyn.
Uważam, że nauki holistyczne są alternatywą dla pokoleń. Zamiast gromadzić gadżety , czy kolejne dobra materialne , przyjdź na masaże. Masaż lomi lomi to głębsza forma zadziałania na mięśnie. Szczególnie mile widziana po wysiłku. Chcesz zregenerować się na piątkę?

JESTEM DO TWOJEJ DYSPOZYCJI. WYKORZYSTAJ TO :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.