Przejdź do głównej zawartości

Wpływ masażu na psychikę.
„Człowiek potrzebuję czegoś, co przekracza granice umysłu. Potrzebuje sposobu wyjaśniania świata”.  Ten bodziec badania świata jako komponentu daje Nam nauka jaką jest neurobiologia. Stan organizmu w czasie przeciążenia objaśnia również osteopatia. W czasie odczuwania bólu powstają napięcia nerwowo- mięśniowe, będące ów blokadą. Staje się ona w pewnym sensie znaczącą dysfunkcją ruchu. Jak do tego dochodzi? Nasze kręgi ( 24) składają się z trzech elementów: dwóch płytek chrzęstnych, pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Pierścień włóknisty pod wpływem upływu czasu traci swą jędrność i wodę. Efektem jest oddalenie się trzonu kręgu lub ucisk.  To pierwsza oznaka dyskopatii.

Stres psychiczny odkłada się w pamięci komórkowej naszego ciała, co wpływa na odbiór świata zewnętrznego. W trakcie zdenerwowania następuje wzrost kortyzolu, co sprawia upośledzenie hipokampu. Hipokamp odpowiada za naszą pamięć. Dlatego też blokada psychosomatyczna jest odkrywana przez terapeutę w głębokiej psychoanalizie. Pacjent może po prostu nie pamiętać skomplikowanego dla podświadomości procesu.

Co dzieje się z Nami w reakcji ekscytacji (reakcji odwrotnej)? Radość w nawiązywaniu korzystnych relacji międzyludzkich to bardzo pozytywna emocja. Wytwarzanie oksytocyny w organizmie gwarantuje dobre samopoczucie. Posiadają go rodzice w momencie przyjścia na świat swojego dziecka. Uważam z pewną śmiałością, iż wytwarzanie tegoż związku warunkuje również masaż. Kiedy głaszczemy daną osobę, nawiązujemy z Nią kontakt niewerbalny. Kontakt zanurzony w emocjach. Po masażu ludzie wychodzą z gabinetu radośni i zrelaksowani, niektórzy zasypiają podczas sesji. Masaż wpływa bezwarunkowo na pewne cechy związane ściśle z tendencją poprawy pewnych cech osobowościowych niektórych osobników. Po terapii wzrasta odwaga, człowiek z trybu biernego przechodzi w tryb aktywny. Osoba kłótliwa staje się zgodna a drażliwa robi się bardziej cierpliwa. Wzmaga się także otwartość na drugiego partnera. Wpływ masażu na aspekty psychosomatyczne jest ogromny. Dlatego, też postanowiłam rozwinąć ten wątek o nowy artykuł.

Często masaż zaczynam od głowy. Czy wiesz, ze każda ze stron głowy odpowiada za różnorodną problematykę Twojego życia? Co mam na myśli? Jeśli boli Cię , czy pulsuje w skroniach- to znaczy, że w sferze życia teraźniejszego są pewne obciążenia, możliwe blokady. Przód głowy warunkuje przyszłość. Natomiast tył –przeszłość. Dlaczego o tym mówię, po raz kolejny? Wszystkie kłopoty pochodzą właśnie stamtąd. To mózg jest centralnym dowódzą Twego ciała. Myślę, że w pełni opisałam Wam dobroczynny wpływ masażu na Nasze życie psychiczne.
Z serdecznością na ustach polecam Wam Drodzy Czytelnicy masaż indyjski głowy i masaże orientalne. Korzystajcie z tego, co dobre i piękne.  Twój spokój to moja satysfakcja.

Autor : Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo