Przejdź do głównej zawartości

Terapia łączona i ultrafonoforeza.


Moi Drodzy  zapewne idąc do lekarza ortopedy mieliście styczność z wystawieniem zabiegów fizykalnych na dane schorzenie. Przychodzą do mnie zdziwieni pacjenci z zapytaniem: " Pani Kasiu co to jest terapia łączona, inaczej zwana skojarzeniową?". Nie spotkałam się jeszcze z informacją, żeby któryś z medyków przypisał ów zabiegi razem. Dlaczego? Trudno powiedzieć.

Politerapia polega na jednoczesnym aplikowaniu ultradźwięków z innymi rodzajami energii. Dobrym rozwiązaniem jest TENS, czy prądy Traberta oraz prądy wysokonapięciowe. Metodyka jest dość prosta. Terapeuta potrzebuje głowicy ultradźwiękowej, która jest katodą oraz elektrody dodatniej anody, która obejmuje bezpośrednio udo, albo przedramię i zamyka niejako przepływ prądu. Fizjoterapeuta nie może zapomnieć o aplikowaniu żelu do USG.  Do leczniczego oddziaływania terapii zalicza się : pobudzenie ukrwienia, obniżenie napięcia mięśni, lepszą trofikę tkanek, wytworzenie kolagenu, działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przyspieszenie gojenia ran, zwiększenie elastyczności tkanki łącznej, zwiększenie przepływu limfy, przyspieszenie regeneracji tkanek.

Ważnym elementem terapii łączonej są punkty spustowe, o których na pewno słyszeliście.  Trigger point to łatwe do wyczucia palpacyjnego  bolesne zgrubienia w obrębie mięśnia lub powięzi. Mogą powodować długotrwające/ przewlekłe bóle głowy, rwę kulszową, bóle mięśnia czworobocznego, czy łydek. Cechą charakterystyczną są nerwobóle, które mają charakter promieniujący. Głowica do ultradźwięków używana jest metodą stacjonarną, czyli w obrębie jednego punktu bólowego. Przy okazji omówienia ów tematu, chciałabym napomnieć również o ultrafonoforezie, z której korzystałam podczas wieloodłamowego złamania głowy kości promieniowej. Cóż to takiego? Jest to wprowadzenie za pomocą leku np.  Diclofenac, Voltaren,  Naproxen Fenistil, Hydrokortyzon do tkanek fali ultradźwiękowej. Ogrzanie pola zabiegowego wzmacnia ukrwienie skóry, lek jest szybko przyswajany. Dogodne korzyści dla organizmu to np. zmniejszenie odczuwania bólu oraz dobre aspekty na trudno gojące się blizny. Muszę przyznać, że ta forma pomocy pacjentom jest szybciej spotykana, tak samo jak zabieg tonolizy - elektrostymulacji.

WSKAZANIA:

-  choroba reumatyczna stawów

- łokieć tenisisty, golfisty

- bóle poamputacyjne

- cieśń nadgarstka

- ostroga piętowa

- przykurcze nięśni

- rwa kulszowa

- halluksy

- stany zapalne mięśni, pochewek ścięgnistych

- krwiaki

choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych

Trzeba pamiętać, iż osoby z metalowymi elementami w ciele oraz rozrusznikiem serca, czy nowotworami nie mogą najogólniej mówiąc korzystać z terapii łączonej.

Drodzy klienci już niedługo - bo od 1 lipca w mojej ofercie znajdzie się wyczekiwany masaż Kobido. Panie z pewnością się ucieszą, bo jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów. Lifting bez skalpela w krótce. Bądźcie cierpliwe, jestem otwarta na inne sugestie, czy propozycje. Niech ten czerwcowy czas zachęci Was do uprawiania sportu i korzystania z masaży. Aplikujcie witaminy z truskawek, arbuzów i innych rarytasów, dużo spacerów w koronie zielonych drzew. Dobrego czasu :)


Namaste - Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!