Przejdź do głównej zawartości

Terapia łączona i ultrafonoforeza.


Moi Drodzy  zapewne idąc do lekarza ortopedy mieliście styczność z wystawieniem zabiegów fizykalnych na dane schorzenie. Przychodzą do mnie zdziwieni pacjenci z zapytaniem: " Pani Kasiu co to jest terapia łączona, inaczej zwana skojarzeniową?". Nie spotkałam się jeszcze z informacją, żeby któryś z medyków przypisał ów zabiegi razem. Dlaczego? Trudno powiedzieć.

Politerapia polega na jednoczesnym aplikowaniu ultradźwięków z innymi rodzajami energii. Dobrym rozwiązaniem jest TENS, czy prądy Traberta oraz prądy wysokonapięciowe. Metodyka jest dość prosta. Terapeuta potrzebuje głowicy ultradźwiękowej, która jest katodą oraz elektrody dodatniej anody, która obejmuje bezpośrednio udo, albo przedramię i zamyka niejako przepływ prądu. Fizjoterapeuta nie może zapomnieć o aplikowaniu żelu do USG.  Do leczniczego oddziaływania terapii zalicza się : pobudzenie ukrwienia, obniżenie napięcia mięśni, lepszą trofikę tkanek, wytworzenie kolagenu, działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przyspieszenie gojenia ran, zwiększenie elastyczności tkanki łącznej, zwiększenie przepływu limfy, przyspieszenie regeneracji tkanek.

Ważnym elementem terapii łączonej są punkty spustowe, o których na pewno słyszeliście.  Trigger point to łatwe do wyczucia palpacyjnego  bolesne zgrubienia w obrębie mięśnia lub powięzi. Mogą powodować długotrwające/ przewlekłe bóle głowy, rwę kulszową, bóle mięśnia czworobocznego, czy łydek. Cechą charakterystyczną są nerwobóle, które mają charakter promieniujący. Głowica do ultradźwięków używana jest metodą stacjonarną, czyli w obrębie jednego punktu bólowego. Przy okazji omówienia ów tematu, chciałabym napomnieć również o ultrafonoforezie, z której korzystałam podczas wieloodłamowego złamania głowy kości promieniowej. Cóż to takiego? Jest to wprowadzenie za pomocą leku np.  Diclofenac, Voltaren,  Naproxen Fenistil, Hydrokortyzon do tkanek fali ultradźwiękowej. Ogrzanie pola zabiegowego wzmacnia ukrwienie skóry, lek jest szybko przyswajany. Dogodne korzyści dla organizmu to np. zmniejszenie odczuwania bólu oraz dobre aspekty na trudno gojące się blizny. Muszę przyznać, że ta forma pomocy pacjentom jest szybciej spotykana, tak samo jak zabieg tonolizy - elektrostymulacji.

WSKAZANIA:

-  choroba reumatyczna stawów

- łokieć tenisisty, golfisty

- bóle poamputacyjne

- cieśń nadgarstka

- ostroga piętowa

- przykurcze nięśni

- rwa kulszowa

- halluksy

- stany zapalne mięśni, pochewek ścięgnistych

- krwiaki

choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych

Trzeba pamiętać, iż osoby z metalowymi elementami w ciele oraz rozrusznikiem serca, czy nowotworami nie mogą najogólniej mówiąc korzystać z terapii łączonej.

Drodzy klienci już niedługo - bo od 1 lipca w mojej ofercie znajdzie się wyczekiwany masaż Kobido. Panie z pewnością się ucieszą, bo jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów. Lifting bez skalpela w krótce. Bądźcie cierpliwe, jestem otwarta na inne sugestie, czy propozycje. Niech ten czerwcowy czas zachęci Was do uprawiania sportu i korzystania z masaży. Aplikujcie witaminy z truskawek, arbuzów i innych rarytasów, dużo spacerów w koronie zielonych drzew. Dobrego czasu :)


Namaste - Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie