Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczenia Weroniki Sherborne.

 

Ruch znany był już w starożytności. Platon i Arystoteles łączyli rozwój intelektualny w połączeniu z ruchem fizycznym. Ta prastara metoda jest stosowana i dziś. Chciałabym Państwu przedstawić kompleksowy szereg ćwiczeń, które możecie wykonać w domu lub pod czujnym okiem specjalisty. Weronika Sherborne opracowała wspaniałą metodę ćwiczeń z maluszkiem lub dzieckiem starszym w wieku od 4 do 10 lat. Przedstawię Wam po krótce pewne etapy kształtowania ruchowego, który wydobędzie z Twojego dziecka uśmiech i obustronne zadowolenie.

Ruch prowadzący do poznania ciała np. witamy się stopami, dotyk między dziećmi opuszkami palców. Ćwiczenia prowadzące do poznania kształtu przedmiotu np. kupujemy rękawiczki ogrodowe, zakładamy dzieciom przepaskę na oczy, podajemy różne przedmioty. Zadanie polega na odgadnięciu, co to było? Ćwiczenia ruchem- mają za zadanie wytworzenie związku z drugim człowiekiem np. tata idzie ze swoją pociechą, które ma szarfę na oczach, tata prowadzi dajmy na to dziewczynkę, co daje poczucie więzi i zaufania. Ważnym elementem kształtującym wyobraźnię jest ruch kreatywny, który cechuje spontaniczność, swobodę oraz wszechstronność myślową. Kiedy ćwiczyłam z Antkiem do gustu chłopca przypadł taniec oraz zabawa w krokodyle. Tekst piosenki bazował na pokazywaniu czynności zwierząt wraz z przemiłą dla ucha piosenką. Pierwszym zadaniem terapeuty jest stworzenie więzi. Przykład mówię do mojej małej kuzynki Jagody  : " Witaj Jagódka, jak się masz? Wszyscy Cię kochamy, bądź wśród Nas".

PRZEDSTAWIĘ WAM TERAZ DARMOWY PLAN PRACY Z DZIEĆMI ( OD 4 DO 12 OSÓB) :

1. Ćwiczenia świadomości- siedzimy w kole i witamy się łokciem, paluszkami, dłońmi.

2. Wykonujemy masażyki i pisarzyki np. po plecach dziecka: " Jest słoneczko i jest deszczyk, czy przeszedł Ci dreszczyk?", malowanie na plecach np. serce - dziecko zgaduje Naszą intencje.

3. Przepychanki kogutów, pozycja kucąca, praca w parach skaczemy i przybijamy sobie oburącz piątki, kto straci równowagę przegrywa.

4. Ćwiczenia oparte na relacji razem - w parach rowerek.

5. Wspólne śpiewanie piosenek.

6. Taniec, tupanie i klaskanie w rytm muzyki.

7. Rysowanie ósemek - praca samodzielna- prawą ręką, lewą ręką, oburącz.

8. Rysowanie ósemek naprzemiennie  stopami w powietrzu - praca z półkulą lewą i prawą.

9. " Iskiereczkę puszczam w krąg, niechaj trafi do Twych rąk" - dziecko siedzące obok łapie iskiereczkę.

10 . Ćwiczenie budowanie mostu- rodzice są w klęku podpartym tworzą most - dzieci przechodzą dołem lub górą ( w zależności od wagi).

11. Na zakończenie kołysanie - dzieci oraz relaksacja metodą Shultza - rodzice ( zadania wykonują w tym przypadku 2 terapeutki/ terapeuci).

Oczywiście są to tylko przykłady. Ćwiczenia wykonuje w zależności od sprawności dziecka oraz jednostek chorobowych np. zespół Downa, autyzm. Zapraszam ciepło do mojego gabinetu do pracy indywidualnej lub grupowej. Projekt zdrowie stawia na dobro Twojego dziecka. Sami wybierzcie rozwiązanie. Jestem do Państwa dyspozycji.

terapeutka Katarzyna KarskaKomentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo