Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczenia Weroniki Sherborne.

 

Ruch znany był już w starożytności. Platon i Arystoteles łączyli rozwój intelektualny w połączeniu z ruchem fizycznym. Ta prastara metoda jest stosowana i dziś. Chciałabym Państwu przedstawić kompleksowy szereg ćwiczeń, które możecie wykonać w domu lub pod czujnym okiem specjalisty. Weronika Sherborne opracowała wspaniałą metodę ćwiczeń z maluszkiem lub dzieckiem starszym w wieku od 4 do 10 lat. Przedstawię Wam po krótce pewne etapy kształtowania ruchowego, który wydobędzie z Twojego dziecka uśmiech i obustronne zadowolenie.

Ruch prowadzący do poznania ciała np. witamy się stopami, dotyk między dziećmi opuszkami palców. Ćwiczenia prowadzące do poznania kształtu przedmiotu np. kupujemy rękawiczki ogrodowe, zakładamy dzieciom przepaskę na oczy, podajemy różne przedmioty. Zadanie polega na odgadnięciu, co to było? Ćwiczenia ruchem- mają za zadanie wytworzenie związku z drugim człowiekiem np. tata idzie ze swoją pociechą, które ma szarfę na oczach, tata prowadzi dajmy na to dziewczynkę, co daje poczucie więzi i zaufania. Ważnym elementem kształtującym wyobraźnię jest ruch kreatywny, który cechuje spontaniczność, swobodę oraz wszechstronność myślową. Kiedy ćwiczyłam z Antkiem do gustu chłopca przypadł taniec oraz zabawa w krokodyle. Tekst piosenki bazował na pokazywaniu czynności zwierząt wraz z przemiłą dla ucha piosenką. Pierwszym zadaniem terapeuty jest stworzenie więzi. Przykład mówię do mojej małej kuzynki Jagody  : " Witaj Jagódka, jak się masz? Wszyscy Cię kochamy, bądź wśród Nas".

PRZEDSTAWIĘ WAM TERAZ DARMOWY PLAN PRACY Z DZIEĆMI ( OD 4 DO 12 OSÓB) :

1. Ćwiczenia świadomości- siedzimy w kole i witamy się łokciem, paluszkami, dłońmi.

2. Wykonujemy masażyki i pisarzyki np. po plecach dziecka: " Jest słoneczko i jest deszczyk, czy przeszedł Ci dreszczyk?", malowanie na plecach np. serce - dziecko zgaduje Naszą intencje.

3. Przepychanki kogutów, pozycja kucąca, praca w parach skaczemy i przybijamy sobie oburącz piątki, kto straci równowagę przegrywa.

4. Ćwiczenia oparte na relacji razem - w parach rowerek.

5. Wspólne śpiewanie piosenek.

6. Taniec, tupanie i klaskanie w rytm muzyki.

7. Rysowanie ósemek - praca samodzielna- prawą ręką, lewą ręką, oburącz.

8. Rysowanie ósemek naprzemiennie  stopami w powietrzu - praca z półkulą lewą i prawą.

9. " Iskiereczkę puszczam w krąg, niechaj trafi do Twych rąk" - dziecko siedzące obok łapie iskiereczkę.

10 . Ćwiczenie budowanie mostu- rodzice są w klęku podpartym tworzą most - dzieci przechodzą dołem lub górą ( w zależności od wagi).

11. Na zakończenie kołysanie - dzieci oraz relaksacja metodą Shultza - rodzice ( zadania wykonują w tym przypadku 2 terapeutki/ terapeuci).

Oczywiście są to tylko przykłady. Ćwiczenia wykonuje w zależności od sprawności dziecka oraz jednostek chorobowych np. zespół Downa, autyzm. Zapraszam ciepło do mojego gabinetu do pracy indywidualnej lub grupowej. Projekt zdrowie stawia na dobro Twojego dziecka. Sami wybierzcie rozwiązanie. Jestem do Państwa dyspozycji.

terapeutka Katarzyna KarskaKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Choroba zwyrodnieniowa- metodyka pomocy.

  Przeciążenia długotrwałe działają na stawy i tkanki okołostawowe w postaci obciążeń, które przekształcają się w zwyrodnienia. Mamy do czynienia z czynnikiem wielostrukturowym na wielu poziomach funkcjonowania ciała. Zwyrodnienia wymieniamy w obszarach: stawu skroniowo- żuchwowego stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym i piersiowym stawu krzyżowo- biodrowego stawu ramiennego stawu łokciowego stawu nagarstkowego i śródrecznego kciuka stawów międzypaliczkowych stawu kolanowego stawu skokowego dolnego Nie zawsze choroba zwyrodnieniowa powoduje ból. Jednak zużycie chrząstki jak i badania, unaoczniają uszkodzenie krążka międzykręgowego. Ważnym elementem mięśni jest pełen zakres ruchu, który zaopatrza chrząstkę stawową w substację odżywcze, pozbawione toksyn. Nasz ruch jest generowany za pomocą poziomu ruchowego, uaktywnianego przez mózg. Ruch można nazwać potocznie architektem struktur powięziowych. Czy wiesz, że niepełne wykorzystanie ustawień kątowych t

Stres głównym winowajcą chorób.

  Już w starożytności w myśli greckiej znajdziemy genezę medycyny psychosmatycznej. Cyceron i Platon uważali jednocześnie, że nasze ciało stanowi potężną budowlę. Budowla może się zawalić, gdy wyciągniemy choćby jedną cegiełkę podtrzymującą fudament. Za ojca psychosomatyki uważa się Heirotha – psychiatrę. Można by go śmiało nazwać pionierem holistyki. Co raz częściej do mojego gabinetu trafiają ludzie, u których faktyczny ból jest powodem stresu. Czy wiesz, że długo podwyższony kortyzol i prolaktyna wywołują choroby?  Szumy uszne, chroniczne bóle głowy, dyskineza dróg żółciowych, alergie, zespół Prinzmetala to tylko niektóre z przypadłości, którymi rządzą „ napięte nerwy”.  Chciałabym w tym miejscu opisać przypadek mojej pacjentki. Spokojny sen, apetyt, zaburzał obniżony nastrój i nie ukryte na Jej twarzy zmęczenie. Prawdziwy problem rozpoczynał się w momencie pracy. Na Jej skórze pojawiały się na 3 godziny plamy. W domu ustępowały.  W wyniku stresu korporacyjnego doszło do pokrzywki