Przejdź do głównej zawartości

Terapia Bowena.

 


Kim w ogóle jest Tom Bowen? Na czym polega ta metoda i jakie ma zastosowanie? Na wszystkie pytania udzielę odpowiedzi w miarę zrozumiale. Zacznę od samej historii dla mnie kluczowej. Na pewno Bowen był człowiekiem skromnym, do dziś Jego fundacja pomaga osobom niepełnosprawnym. Nie był wielce uczony, jednaj Jego nowatorska metoda zaciekawła w 1993 roku całą Wielką Brytanię. Michelle Marr chciała wypróbować technikę Bowena, by zbadać, jak może ona wpłynąć na elastyczność ścięgien udowych? Wnioski były zdumiewające.

Zacznijmy od tego, czym jest tkanka łączna? To jedyna tkanka, która ma kontrakt z każdą częścią ciała. Skóra jest największym organem, a ze skórą łączy się powierzchowna warstwa. Warstwa ta wydziela hormony, reguluje metabolizm i apetyt, za co odpowiada rezystyna. Podwyższony jej poziom świadczy o otyłości i isulinooporności. Nad dalszą komunikacją czuwa układ nerwowy (OUN), który wysyła informację np.o bólu. Czym zatem jest powięź? Dlaczego powięź ma kluczową rolę w terapii Bowena? Grubość powięzi ma od 2 milimetrów do kilku centymetrów, połączona jest ze skórą. Najprościej ujmując. Pasmo biodrowo- piszczelowe łączy się z kolanem i jest to ciągłość powięźi, tę ciągłość trzeba przeciąć ruchem. Czy technika Bowena zajmuje się kośćmi? Uważam, że tak. Uwalnia i rozluźnia związki napięciowe. Tworzy możliwość związków sprzyjających poruszaniu. Słuchając o tej metodzie, zdałam sobie sprawę, że nie liczba wykonanych ruchów decyduje o skuteczności. Przede wszystkim chodzi o 3 zasady:

  • zwinięcia skóry

  • nacisku

  • zwijających ruchów

Owe zwijanie skojarzyło mi się z rolowaniem, jednak jest to trochę inny ruch. Zwiajanie odbywa się w kierunku zupełnie innym niż zamierzony ruch. Dobra metoda pracy z ciałem dla sportowców. Czym zatem jest zwijający ruch? Delikatny, ale za to bardzo dynamiczny. Działanie ruchu wytwarza przeciwną reakcję mięśnia. Ważny jest jego kierunek.” Ruchy Bowena krzyżują się z włóknami”. Bardzo ważne w tej terapii są przerwy. Być może pacjent, potrzebuje przyzwolenia na mój dotyk. Najlepiej spytać : „ Potrzebuje Pan? Pani przerwy? ". Fajnie, gdy terapeuta zostawi miejsce na to, co się w danym momencie z pacjentem dzieje. Jakie rodzą się pytania, czy wątpliwości. Nie ukrywam, że są pacjenci, którzy potrzebują silnego bodźca i powiedzą, że to Ich nie zadawala. Na tą okazję mam przygotowany masaż tkanek głębokich, gdzie zasada przeciwnego kierunku ruchu jest tą samą zasadą. Choć dwie terapie odległe od siebie niczym Kraków do Australii. Ważną rolę w terapii Bowena odgrywa samo pojęcie ciała. Boli mnie lewa kończyna dolna, a dokładniej kolano, a gdzieś intuicyjnie kieruje mnie na kostkę i okazuje się, że pacjent w dzieciństwie miał skręconą kostkę. Skąd to wiem? Z relacji z pacjentem, z rozmowy terapeutycznej.

Przez okres mojej edukacji, 5 lat zajął mi przedmiot psychologii, bardzo przydatny w moim życiu i dalszej pracy. Powracając do tematu wszystko w Naszym ciele ma oddziaływanie kontlateralne. Prawa strona działa na lewą i na odwrót. Istotnym w terapii Bowena są krzywizny kręgosłupa. Na skrzyżowaniu łopatek, mięsień najszerszy grzbietu skręca się, przez co łatwo go wyczuć palpacyjnie.

Reasumując terapia Bowena to samo dobro. Jeśli Cię to interesuje poszukaj terapeuty w naszym mieście lub we Wrocławiu. Ta tematyka jest tam bardziej przystępna.

       WSKAZANIA:

  • kobiety po mastektomii

  • osoby starsze po udarach

  • osoby z urazami ciała

  • dzieci z porażeniem mózgowym i innymi wadami rozwojowymi

  • osoby nietrzymające mocz

  • młode mamy, chcące zajść w ciążę


Zapraszam Cię do mojego gabinetu na sesje masażu. Rodzaj wybierasz Ty !

Masażystka Kasia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.