Przejdź do głównej zawartości

Terapia Bowena.

 


Kim w ogóle jest Tom Bowen? Na czym polega ta metoda i jakie ma zastosowanie? Na wszystkie pytania udzielę odpowiedzi w miarę zrozumiale. Zacznę od samej historii dla mnie kluczowej. Na pewno Bowen był człowiekiem skromnym, do dziś Jego fundacja pomaga osobom niepełnosprawnym. Nie był wielce uczony, jednaj Jego nowatorska metoda zaciekawła w 1993 roku całą Wielką Brytanię. Michelle Marr chciała wypróbować technikę Bowena, by zbadać, jak może ona wpłynąć na elastyczność ścięgien udowych? Wnioski były zdumiewające.

Zacznijmy od tego, czym jest tkanka łączna? To jedyna tkanka, która ma kontrakt z każdą częścią ciała. Skóra jest największym organem, a ze skórą łączy się powierzchowna warstwa. Warstwa ta wydziela hormony, reguluje metabolizm i apetyt, za co odpowiada rezystyna. Podwyższony jej poziom świadczy o otyłości i isulinooporności. Nad dalszą komunikacją czuwa układ nerwowy (OUN), który wysyła informację np.o bólu. Czym zatem jest powięź? Dlaczego powięź ma kluczową rolę w terapii Bowena? Grubość powięzi ma od 2 milimetrów do kilku centymetrów, połączona jest ze skórą. Najprościej ujmując. Pasmo biodrowo- piszczelowe łączy się z kolanem i jest to ciągłość powięźi, tę ciągłość trzeba przeciąć ruchem. Czy technika Bowena zajmuje się kośćmi? Uważam, że tak. Uwalnia i rozluźnia związki napięciowe. Tworzy możliwość związków sprzyjających poruszaniu. Słuchając o tej metodzie, zdałam sobie sprawę, że nie liczba wykonanych ruchów decyduje o skuteczności. Przede wszystkim chodzi o 3 zasady:

  • zwinięcia skóry

  • nacisku

  • zwijających ruchów

Owe zwijanie skojarzyło mi się z rolowaniem, jednak jest to trochę inny ruch. Zwiajanie odbywa się w kierunku zupełnie innym niż zamierzony ruch. Dobra metoda pracy z ciałem dla sportowców. Czym zatem jest zwijający ruch? Delikatny, ale za to bardzo dynamiczny. Działanie ruchu wytwarza przeciwną reakcję mięśnia. Ważny jest jego kierunek.” Ruchy Bowena krzyżują się z włóknami”. Bardzo ważne w tej terapii są przerwy. Być może pacjent, potrzebuje przyzwolenia na mój dotyk. Najlepiej spytać : „ Potrzebuje Pan? Pani przerwy? ". Fajnie, gdy terapeuta zostawi miejsce na to, co się w danym momencie z pacjentem dzieje. Jakie rodzą się pytania, czy wątpliwości. Nie ukrywam, że są pacjenci, którzy potrzebują silnego bodźca i powiedzą, że to Ich nie zadawala. Na tą okazję mam przygotowany masaż tkanek głębokich, gdzie zasada przeciwnego kierunku ruchu jest tą samą zasadą. Choć dwie terapie odległe od siebie niczym Kraków do Australii. Ważną rolę w terapii Bowena odgrywa samo pojęcie ciała. Boli mnie lewa kończyna dolna, a dokładniej kolano, a gdzieś intuicyjnie kieruje mnie na kostkę i okazuje się, że pacjent w dzieciństwie miał skręconą kostkę. Skąd to wiem? Z relacji z pacjentem, z rozmowy terapeutycznej.

Przez okres mojej edukacji, 5 lat zajął mi przedmiot psychologii, bardzo przydatny w moim życiu i dalszej pracy. Powracając do tematu wszystko w Naszym ciele ma oddziaływanie kontlateralne. Prawa strona działa na lewą i na odwrót. Istotnym w terapii Bowena są krzywizny kręgosłupa. Na skrzyżowaniu łopatek, mięsień najszerszy grzbietu skręca się, przez co łatwo go wyczuć palpacyjnie.

Reasumując terapia Bowena to samo dobro. Jeśli Cię to interesuje poszukaj terapeuty w naszym mieście lub we Wrocławiu. Ta tematyka jest tam bardziej przystępna.

       WSKAZANIA:

  • kobiety po mastektomii

  • osoby starsze po udarach

  • osoby z urazami ciała

  • dzieci z porażeniem mózgowym i innymi wadami rozwojowymi

  • osoby nietrzymające mocz

  • młode mamy, chcące zajść w ciążę


Zapraszam Cię do mojego gabinetu na sesje masażu. Rodzaj wybierasz Ty !

Masażystka Kasia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo