Przejdź do głównej zawartości

Stres głównym winowajcą chorób.

 


Już w starożytności w myśli greckiej znajdziemy genezę medycyny psychosmatycznej. Cyceron i Platon uważali jednocześnie, że nasze ciało stanowi potężną budowlę. Budowla może się zawalić, gdy wyciągniemy choćby jedną cegiełkę podtrzymującą fudament. Za ojca psychosomatyki uważa się Heirotha – psychiatrę. Można by go śmiało nazwać pionierem holistyki.

Co raz częściej do mojego gabinetu trafiają ludzie, u których faktyczny ból jest powodem stresu.

Czy wiesz, że długo podwyższony kortyzol i prolaktyna wywołują choroby? Szumy uszne, chroniczne bóle głowy, dyskineza dróg żółciowych, alergie, zespół Prinzmetala to tylko niektóre z przypadłości, którymi rządzą „ napięte nerwy”. Chciałabym w tym miejscu opisać przypadek mojej pacjentki. Spokojny sen, apetyt, zaburzał obniżony nastrój i nie ukryte na Jej twarzy zmęczenie. Prawdziwy problem rozpoczynał się w momencie pracy. Na Jej skórze pojawiały się na 3 godziny plamy. W domu ustępowały. W wyniku stresu korporacyjnego doszło do pokrzywki stresowej, której efektorem był despotyczny szef. Układ immunologiczny kobiety w ten zadziwiający sposób odreagowywał nieustające napięcie.

Słyszeliście o zespole złamanego serca? Cóż to takiego? Japończycy określają ową przypadłość jako Tako- tsubo, czyli wąski dzban zwężony u góry, rozciągnięty u dołu. Oczywiście chodzi tu o mięsień sercowy. Dopływają do niego hormony a także wapno, które nie powinno się tam znajdować. Co raz częściej kobiety zapadają na tę przypadłość, choć tutaj lekarze wskazują na równy podział.

Jak ważne w Naszym życiu jest przyjazne, ciche otoczenie. Moja pacjentka Iza mieszkająca w dużym mieście ze wściekłym tempem życia, uświadomiła sobie , że jest chora ze stresu. Ostatecznie uciekła na wieś, zaczęła się nowa droga, nowe życie. Pogodna jesień emerytki po czterdziestce, uświadomiła Jej , że może żyć z hodowli rasowych psów. Od zawsze uwielbiała zwierzęta. Kołatanie serca, nocne poty i migreny ustąpiły niczym słońce po burzy. Teraz szczęśliwa Pani Iza żyje bez stresu. Czy każdy może sobie na to pozwolić? Nie. Chyba nie trzeba tego akcentować, dlatego też terapeuci mają pełne ręce roboty. Z punktu widzenia biologii to molekuły decydują o poziomie szczęścia.

Dlatego też Drodzy Moi Czytelnicy i Pacjenci napełniajcie się endorfinami korzystając ze słońca. Witamina D3 wpłynie pozytywnie na Wasz układ hormonalny, a poziom stresu wyrówna wysiłek fizyczny poprzedzony dietą. Zapraszam Was do Gabinetu Masażu Twoje Zdrowie na masaże orientalne i lecznicze.

Napełnij swoje tsubo dobrą energią.

Namaste :)

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo