Przejdź do głównej zawartości

Masaż shiatsu.Masaż shiatsu, czyli akupresura bez igły to terapeutyczna forma pomocy pacjentom.
Sztuka masażu pochodzi z Kraju Wschodzącego Słońca, czyli Japonii. Lecznicza moc dotyku z shi ( palec) i atsu ( ucisk)- ma za zadanie harmonizowanie przepływu energii w ciele. Pramatką shiatsu jest Anma ( później Tui Na). Za datę geznezy ów nauki medycznej uznaje się się rok 1320. Ludzie uzdrawiający tą metodą byli najczęściej niewidomi. Shampooerzy, bo o Nich mowa, doskonale znali anatomię i fizjologię człowieka. Swój rytuał rozpoczynali o zmroku wykrzykując : Anma!, Anma! - czyli sygnał gotowości do pracy.

„ Tsubo” jest takim rzec można naczyniem, wazą, która służy napełnianiem ów energii. Można śmiało porównać go do magazynku. Nadmiar intesywności prany określa się mianem jitsu, a kyo jako jej brak. Cały pokład Qi gromadzi się w harze- centum podświadomości. Za techniki główne uznaje się: uciski, krążenia, chwytanie ( obejmowanie), rozciąganie i technikę trzech palców. Ważne jest, by utrzymanie ucisku trwało przez cztery do siedmiu sekund. Drugą ręką musimy dawać opór. Akuprsesura łagodzi njczęściej występowane dolegliwości takie jak:

  • astma
  • bóle głowy
  • bóle pleców
  • skurcze mięśni
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • PMS
  • bezsenność

Przeciwskazaniem do masażu są : radioterapia, choroby skórne, osteoporoza, miażdżyca, ciąża, nadciśnienie tętnicze, hemofilia. Masaż shiatsu ma wszelakie zastosowanie lecznicze:

- poprawia koncentację,
- sprawność intelektualną
- usuwa nagromadzone w ciele blokady
- wzmacnia odporność organizmu
- zwiększa krążenie krwi i limfy


Fantastycznym rezultatem terapii jest masaż stóp i uciski na określone punkty, które są odnosnikiem chorych miejsc w organizmie. Równowaga równa się shiatsu. Drodzy Czytelnicy w ten czerwcowy czas korzystajcie z pięknej zieleni, promieni słońca, letniego deszczu. Życzę Wam tęczy dusz. Niech czarny bez i lipowy słodki zapach rozbudzi Wasze zmysły : „ Każdy pacjent nosi własnego lekarza w sobie”. Zmobilizujmy się o dbałość o Nasze zdrowie przez korzystanie z tego co dała Nam Matka Ziemia – pięknych spacerów Wam Życzę.

Moja przepowiednia :)  :

„ Masaż będzie medycyną jutra”.

Autor: Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Choroba zwyrodnieniowa- metodyka pomocy.

  Przeciążenia długotrwałe działają na stawy i tkanki okołostawowe w postaci obciążeń, które przekształcają się w zwyrodnienia. Mamy do czynienia z czynnikiem wielostrukturowym na wielu poziomach funkcjonowania ciała. Zwyrodnienia wymieniamy w obszarach: stawu skroniowo- żuchwowego stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym i piersiowym stawu krzyżowo- biodrowego stawu ramiennego stawu łokciowego stawu nagarstkowego i śródrecznego kciuka stawów międzypaliczkowych stawu kolanowego stawu skokowego dolnego Nie zawsze choroba zwyrodnieniowa powoduje ból. Jednak zużycie chrząstki jak i badania, unaoczniają uszkodzenie krążka międzykręgowego. Ważnym elementem mięśni jest pełen zakres ruchu, który zaopatrza chrząstkę stawową w substację odżywcze, pozbawione toksyn. Nasz ruch jest generowany za pomocą poziomu ruchowego, uaktywnianego przez mózg. Ruch można nazwać potocznie architektem struktur powięziowych. Czy wiesz, że niepełne wykorzystanie ustawień kątowych t