Przejdź do głównej zawartości

Masaż shiatsu.



Masaż shiatsu, czyli akupresura bez igły to terapeutyczna forma pomocy pacjentom.
Sztuka masażu pochodzi z Kraju Wschodzącego Słońca, czyli Japonii. Lecznicza moc dotyku z shi ( palec) i atsu ( ucisk)- ma za zadanie harmonizowanie przepływu energii w ciele. Pramatką shiatsu jest Anma ( później Tui Na). Za datę geznezy ów nauki medycznej uznaje się się rok 1320. Ludzie uzdrawiający tą metodą byli najczęściej niewidomi. Shampooerzy, bo o Nich mowa, doskonale znali anatomię i fizjologię człowieka. Swój rytuał rozpoczynali o zmroku wykrzykując : Anma!, Anma! - czyli sygnał gotowości do pracy.

„ Tsubo” jest takim rzec można naczyniem, wazą, która służy napełnianiem ów energii. Można śmiało porównać go do magazynku. Nadmiar intesywności prany określa się mianem jitsu, a kyo jako jej brak. Cały pokład Qi gromadzi się w harze- centum podświadomości. Za techniki główne uznaje się: uciski, krążenia, chwytanie ( obejmowanie), rozciąganie i technikę trzech palców. Ważne jest, by utrzymanie ucisku trwało przez cztery do siedmiu sekund. Drugą ręką musimy dawać opór. Akuprsesura łagodzi njczęściej występowane dolegliwości takie jak:

  • astma
  • bóle głowy
  • bóle pleców
  • skurcze mięśni
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • PMS
  • bezsenność

Przeciwskazaniem do masażu są : radioterapia, choroby skórne, osteoporoza, miażdżyca, ciąża, nadciśnienie tętnicze, hemofilia. Masaż shiatsu ma wszelakie zastosowanie lecznicze:

- poprawia koncentację,
- sprawność intelektualną
- usuwa nagromadzone w ciele blokady
- wzmacnia odporność organizmu
- zwiększa krążenie krwi i limfy


Fantastycznym rezultatem terapii jest masaż stóp i uciski na określone punkty, które są odnosnikiem chorych miejsc w organizmie. Równowaga równa się shiatsu. Drodzy Czytelnicy w ten czerwcowy czas korzystajcie z pięknej zieleni, promieni słońca, letniego deszczu. Życzę Wam tęczy dusz. Niech czarny bez i lipowy słodki zapach rozbudzi Wasze zmysły : „ Każdy pacjent nosi własnego lekarza w sobie”. Zmobilizujmy się o dbałość o Nasze zdrowie przez korzystanie z tego co dała Nam Matka Ziemia – pięknych spacerów Wam Życzę.

Moja przepowiednia :)  :

„ Masaż będzie medycyną jutra”.

Autor: Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży

   

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie...

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jaki...