Przejdź do głównej zawartości

Masaż shiatsu.Masaż shiatsu, czyli akupresura bez igły to terapeutyczna forma pomocy pacjentom.
Sztuka masażu pochodzi z Kraju Wschodzącego Słońca, czyli Japonii. Lecznicza moc dotyku z shi ( palec) i atsu ( ucisk)- ma za zadanie harmonizowanie przepływu energii w ciele. Pramatką shiatsu jest Anma ( później Tui Na). Za datę geznezy ów nauki medycznej uznaje się się rok 1320. Ludzie uzdrawiający tą metodą byli najczęściej niewidomi. Shampooerzy, bo o Nich mowa, doskonale znali anatomię i fizjologię człowieka. Swój rytuał rozpoczynali o zmroku wykrzykując : Anma!, Anma! - czyli sygnał gotowości do pracy.

„ Tsubo” jest takim rzec można naczyniem, wazą, która służy napełnianiem ów energii. Można śmiało porównać go do magazynku. Nadmiar intesywności prany określa się mianem jitsu, a kyo jako jej brak. Cały pokład Qi gromadzi się w harze- centum podświadomości. Za techniki główne uznaje się: uciski, krążenia, chwytanie ( obejmowanie), rozciąganie i technikę trzech palców. Ważne jest, by utrzymanie ucisku trwało przez cztery do siedmiu sekund. Drugą ręką musimy dawać opór. Akuprsesura łagodzi njczęściej występowane dolegliwości takie jak:

  • astma
  • bóle głowy
  • bóle pleców
  • skurcze mięśni
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • PMS
  • bezsenność

Przeciwskazaniem do masażu są : radioterapia, choroby skórne, osteoporoza, miażdżyca, ciąża, nadciśnienie tętnicze, hemofilia. Masaż shiatsu ma wszelakie zastosowanie lecznicze:

- poprawia koncentację,
- sprawność intelektualną
- usuwa nagromadzone w ciele blokady
- wzmacnia odporność organizmu
- zwiększa krążenie krwi i limfy


Fantastycznym rezultatem terapii jest masaż stóp i uciski na określone punkty, które są odnosnikiem chorych miejsc w organizmie. Równowaga równa się shiatsu. Drodzy Czytelnicy w ten czerwcowy czas korzystajcie z pięknej zieleni, promieni słońca, letniego deszczu. Życzę Wam tęczy dusz. Niech czarny bez i lipowy słodki zapach rozbudzi Wasze zmysły : „ Każdy pacjent nosi własnego lekarza w sobie”. Zmobilizujmy się o dbałość o Nasze zdrowie przez korzystanie z tego co dała Nam Matka Ziemia – pięknych spacerów Wam Życzę.

Moja przepowiednia :)  :

„ Masaż będzie medycyną jutra”.

Autor: Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo