Przejdź do głównej zawartości

Masaż tkanek głębokich.Ten rodzaj systemu pracy jest bardzo spokojną formą terapii, który zapoczątkowała Dr Ida P. Rolf. Odkryła ona, iż tkanka jest osobnym systemem układu człowieka.

Główną przesłanką rolfingu stały się techniki manualne, skupiające się na uwalnianiu blokad w ciele. Terapeuta za pomocą odpowiednio dobranej leżanki, wtapia się w tkanki wykorzystując atuty swojego ciała. Narzędziem pracy terapeutycznej są :palce, kostki palców, przedramiona, łokcie. Można również zadziałać za pomocą powierzchni dłoniowej. Sam rolfing można doprecyzować stwierdzeniem, iż jest to system integracji tkanek, który ma na uwadze reedukację ruchową. Co to znaczy? Masażysta leczy ruchem, wykorzystując np. ćwiczenia izometryczne. 
Celem masażu tkanek głębokich jest przede wszystkim likwidacja napięć tkankowych, zwiększenie zakresu ruchu, przywrócenie fizjologii tkanek. Ważne jest, by restrykcje uwalniać w sposób szczególnie odpowiedzialny i nie robić nic siłowo. Ciało pacjenta samo Nam podpowie, w jakim kierunku będzie podążała ręka masażysty. Istotnym faktem będzie wyczucie palpacyjne oraz wiedza z zakresu anatomii. 

W styczności z tkankami na poziomie głębokim, urzekła mnie manipulacja przeponowa. Trudno jest zsynchronizować oddech pacjenta ze swoim. Jednak jest to możliwe do osiągnięcia. Uwalnianie napięć przeponowych i przywrócenie naturalnego oddechu to świetny rodzaj pomocy ludziom. Szczególnie po : porodach, traumach, urazach, treningach, operacjach jamy brzusznej, infekcji górnych dróg oddechowych i obrzękach kończyn dolnych. 
Po zakończeniu pandemii, informuję, iż prowadzę skuteczne leczenie mobilizacyjno- powięziowe kręgosłupa oraz masaż tkanek głębokich w jednostkach chorobowych.  

W tym trudnym czasie wspierajmy się, cieszmy słoneczną, domową chwilą i pomagajmy sobie wzajemnie. Ubieram polar miłości i dzielę się zielenią serca. Człowiek jest unikatem jednostkowym, którego  " wewnętrzne ściany "   są wytworem Boga i to w Nim siła i owa niepowtarzalność.                                                                                                                                                                                                                                  
 Autor : Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż autorski.