Przejdź do głównej zawartości

Masaż tkanek głębokich.



Ten rodzaj systemu pracy jest bardzo spokojną formą terapii, który zapoczątkowała Dr Ida P. Rolf. Odkryła ona, iż tkanka jest osobnym systemem układu człowieka.

Główną przesłanką rolfingu stały się techniki manualne, skupiające się na uwalnianiu blokad w ciele. Terapeuta za pomocą odpowiednio dobranej leżanki, wtapia się w tkanki wykorzystując atuty swojego ciała. Narzędziem pracy terapeutycznej są :palce, kostki palców, przedramiona, łokcie. Można również zadziałać za pomocą powierzchni dłoniowej. Sam rolfing można doprecyzować stwierdzeniem, iż jest to system integracji tkanek, który ma na uwadze reedukację ruchową. Co to znaczy? Masażysta leczy ruchem, wykorzystując np. ćwiczenia izometryczne. 
Celem masażu tkanek głębokich jest przede wszystkim likwidacja napięć tkankowych, zwiększenie zakresu ruchu, przywrócenie fizjologii tkanek. Ważne jest, by restrykcje uwalniać w sposób szczególnie odpowiedzialny i nie robić nic siłowo. Ciało pacjenta samo Nam podpowie, w jakim kierunku będzie podążała ręka masażysty. Istotnym faktem będzie wyczucie palpacyjne oraz wiedza z zakresu anatomii. 

W styczności z tkankami na poziomie głębokim, urzekła mnie manipulacja przeponowa. Trudno jest zsynchronizować oddech pacjenta ze swoim. Jednak jest to możliwe do osiągnięcia. Uwalnianie napięć przeponowych i przywrócenie naturalnego oddechu to świetny rodzaj pomocy ludziom. Szczególnie po : porodach, traumach, urazach, treningach, operacjach jamy brzusznej, infekcji górnych dróg oddechowych i obrzękach kończyn dolnych. 
Po zakończeniu pandemii, informuję, iż prowadzę skuteczne leczenie mobilizacyjno- powięziowe kręgosłupa oraz masaż tkanek głębokich w jednostkach chorobowych.  

W tym trudnym czasie wspierajmy się, cieszmy słoneczną, domową chwilą i pomagajmy sobie wzajemnie. Ubieram polar miłości i dzielę się zielenią serca. Człowiek jest unikatem jednostkowym, którego  " wewnętrzne ściany "   są wytworem Boga i to w Nim siła i owa niepowtarzalność.                                                                                                                                                                                                                                  
 Autor : Katarzyna Karska.

Komentarze

  1. Super wpis. Muszę polecić go swojej masażystce. Swoją drogą polecam odwiedzić jeśli ktoś jest w okolicach poznania polecam odwiedzić: https://sensualmassage.eu/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży

   

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie...

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jaki...