Przejdź do głównej zawartości

Osteopatia przyszłością pokoleń.Pojęcie ewolucji człowieka pozwala Nam zrozumieć proces dynamiczny w terapii zaburzeń ruchowych. Niegdyś ludzie chodzili po skałach boso, wspinali się po drzewach, ogrzewali ręce ogniem. Takie zjawiska przyspieszały reakcje na bodźce organizmu. Organizmu jako struktury całościowej postrzeganej okiem holistycznej koncepcji życia. Dziś szukamy drogi przenoszenia informacji w narządach ruchu. Osteopatia nie może przekroczyć progu pobudliwości klinicznej. Takie postępowanie prowadzi do szoku tkankowego. Ślady te odbijają się na strukturze mięśniowej i psychice. Są przechowywane w systemie nerwowym i komórkowym, ściśle ujmując.

Jeśli mowa o chorobach to trzeba je wyraźnie rozgraniczyć na : strukturalne, czynnościowe i organiczne. W pojęciu holistycznym istnieje zależność między tymi układami. Za przykład podam panią Stasię. Kucharka na emeryturze. Od młodości miała silne bóle kolan i uczucie niestabilności tegoż stawu. Ortopeda zdiagnozował chondromolację lewego stawu kolanowego, co było obrazowo potwierdzone. W istocie problemem był segment ruchowy L4- L5. Po terapii manualnej i zajęciem się stricte krętarzem większym ( m. gruszkowatym, napinaczem powięzi szerokiej, okostnej krętarza) bóle ustąpiły. Zatem szukajmy – my terapeuci przyczyn dosłownie wszędzie, słuchajmy pacjentów.
Bardzo ważnym elementem postępowania medycznego jest terapia edukacyjna chorego. Warto pamiętać, że impuls nerwowy nie zawsze da się opanować od razu. Dlatego brakuje mi rozmowy terapeutycznej choćby przed operacją. Zatrudnienie psychologów na oddziałach szpitalnych byłoby bardzo korzystnym rozwiązaniem. Masażysta, osteopata, chiropraktyk te osoby mają spełniać kluczową rolę w opiece i pomocy pacjentom. Terapeuci „ wyciszają” czynniki myślowe pacjenta, łagodzą ból a w ostatnim etapie relaksują.

Zastanawia mnie rola masażu w procesach klinicznych. Jeśli osoba w śpiączce słyszy to i współodczuwa. Wprowadzenie masażu w takich stanach byłoby ciekawą obserwacją naukową. Może w dalszej ścieżce zawodowej będę miała na tyle praktyki szpitalnej i wiedzy, że omówię ten temat w postaci książki. Do takich celów potrzeba otwartości umysłów specjalistów z wielu dziedzin medycznych. Na tym etapie interesują mnie również psychogenne wady postawy. Ów dysfunkcje spowodowane są niską samoocenę chorego. Wymienia się: postawę dyrektorską ( jestem silny), postawę kogucią ( jestem piękny) i postawę rezygnacji. Owe zawieszenie emocji jest uwarunkowane w zespole matki nękająco- wikłającej, czy ojca tyrana. Dochodzi wtedy do zaburzeń czynnościowych i psychosomatycznych. Terapia cranio- sacralna pomoże pozbyć się ów problemów.

Medycyna holistyczna jest, tak rozwiniętą i pomocną gałęzią naukową, że może śmiało posłużyć do dalszej praktyki i obserwacji. Zapraszam Was serdecznie do mojego gabinetu. Myślę, że masaże połączone z technikami manualnymi posłużą Wam w dalszym funkcjonowaniu.
K. K.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.