Przejdź do głównej zawartości

Osteopatia przyszłością pokoleń.Pojęcie ewolucji człowieka pozwala Nam zrozumieć proces dynamiczny w terapii zaburzeń ruchowych. Niegdyś ludzie chodzili po skałach boso, wspinali się po drzewach, ogrzewali ręce ogniem. Takie zjawiska przyspieszały reakcje na bodźce organizmu. Organizmu jako struktury całościowej postrzeganej okiem holistycznej koncepcji życia. Dziś szukamy drogi przenoszenia informacji w narządach ruchu. Osteopatia nie może przekroczyć progu pobudliwości klinicznej. Takie postępowanie prowadzi do szoku tkankowego. Ślady te odbijają się na strukturze mięśniowej i psychice. Są przechowywane w systemie nerwowym i komórkowym, ściśle ujmując.

Jeśli mowa o chorobach to trzeba je wyraźnie rozgraniczyć na : strukturalne, czynnościowe i organiczne. W pojęciu holistycznym istnieje zależność między tymi układami. Za przykład podam panią Stasię. Kucharka na emeryturze. Od młodości miała silne bóle kolan i uczucie niestabilności tegoż stawu. Ortopeda zdiagnozował chondromolację lewego stawu kolanowego, co było obrazowo potwierdzone. W istocie problemem był segment ruchowy L4- L5. Po terapii manualnej i zajęciem się stricte krętarzem większym ( m. gruszkowatym, napinaczem powięzi szerokiej, okostnej krętarza) bóle ustąpiły. Zatem szukajmy – my terapeuci przyczyn dosłownie wszędzie, słuchajmy pacjentów.
Bardzo ważnym elementem postępowania medycznego jest terapia edukacyjna chorego. Warto pamiętać, że impuls nerwowy nie zawsze da się opanować od razu. Dlatego brakuje mi rozmowy terapeutycznej choćby przed operacją. Zatrudnienie psychologów na oddziałach szpitalnych byłoby bardzo korzystnym rozwiązaniem. Masażysta, osteopata, chiropraktyk te osoby mają spełniać kluczową rolę w opiece i pomocy pacjentom. Terapeuci „ wyciszają” czynniki myślowe pacjenta, łagodzą ból a w ostatnim etapie relaksują.

Zastanawia mnie rola masażu w procesach klinicznych. Jeśli osoba w śpiączce słyszy to i współodczuwa. Wprowadzenie masażu w takich stanach byłoby ciekawą obserwacją naukową. Może w dalszej ścieżce zawodowej będę miała na tyle praktyki szpitalnej i wiedzy, że omówię ten temat w postaci książki. Do takich celów potrzeba otwartości umysłów specjalistów z wielu dziedzin medycznych. Na tym etapie interesują mnie również psychogenne wady postawy. Ów dysfunkcje spowodowane są niską samoocenę chorego. Wymienia się: postawę dyrektorską ( jestem silny), postawę kogucią ( jestem piękny) i postawę rezygnacji. Owe zawieszenie emocji jest uwarunkowane w zespole matki nękająco- wikłającej, czy ojca tyrana. Dochodzi wtedy do zaburzeń czynnościowych i psychosomatycznych. Terapia cranio- sacralna pomoże pozbyć się ów problemów.

Medycyna holistyczna jest, tak rozwiniętą i pomocną gałęzią naukową, że może śmiało posłużyć do dalszej praktyki i obserwacji. Zapraszam Was serdecznie do mojego gabinetu. Myślę, że masaże połączone z technikami manualnymi posłużą Wam w dalszym funkcjonowaniu.
K. K.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo