Przejdź do głównej zawartości

Masaż dłoni i siła oddechu.Koreański masaż dłoni jest masażem punktowym, uciskowym. Mogę zadziałać na te części ciała, które nie są możliwe podczas zwyczajnego , tradycyjnego masażu np. oczy, gardło, zatoki. W swojej praktyce stosuję uciskanie kciukiem, czyli digitopresurę. Czy, wiesz że palec wskazujący i serdeczny odpowiadają kończyną górnym? Palec mały to odpowiednik kończyn dolnych. Palec środkowy ma wpływ na głowę i klatkę piersiową. Natomiast wewnętrzna strona ręki powiązana jest z brzuchem. Zaś grzbietowa z plecami. Ręce są najważniejszym elementem pracy masażysty. Poprzez techniki ręczne wpływam nie tylko dobrze na swój organizm, ale i na organizm pacjenta. Oprócz masażu zapraszam Cię serdecznie do praktykowania nauki oddechu.

Energia a zarazem oddech to element duchowy skumulowany pod jednym pojęciem. Pranajama, czyli kontrola między ów energią a siłą qi. Pod tym terminem kryje się wszystko, co boskie i piękne. Ruach, chi/qi, prana, anima z tym cudownym elementem rodzimy się i umieramy. Pomiędzy pierwszym a ostatnim tchnieniem pojawia się zagadkowa cisza. Cisza niewidzialna i niewytłumaczalna. W tybetańskiej jodze prana vayu to słowo określane wiatrem podtrzymującym nowe życie. W obszarze tym znajduje się serce, które rośnie niczym drzewko spełniające marzenia.
W pranajamie rozróżniamy trzy procesy oddechowe:
- oddychanie brzuszne, przeponowe
- oddychanie klatką piersiową
- oddychanie obojczykowe

Ważnym elementem jest wypełnienie oddechu najbardziej potrzebujących miejsc :
„ Ćwiczenia oddechu połączone z autorefleksją mogą otworzyć metalową osłonę otaczającą serce”. Wdech jest zimny a wydech ciepły. Można również ćwiczyć oddychanie lewą stroną ciała, prawą stroną ciała, przednią częścią lub tylną ( dla mnie osobiście najtrudniejszą z technik). W początkowym stadium zalecam samoobserwację oddechu płynącego przez organizm. Kiedy wchodzę w medytację oddalam się od tego , co przyziemne i materialne. Oddech oczyszcza wszystkie czakry, co jest również wierzeniem Reikowców.

Przyjrzyjcie się noworodkom, jak one pięknie oddychają do brzuszka. Później tracimy pewne naturalne zdolności i jesteśmy zmuszeni przyswoić sobie ten pierwotny rytm raz jeszcze. Shavayatra, czyli punktowe odprężenie- jogiczny sen. To świadoma podróż przez 61 punktów naszego ciała. Czy wiesz, że można zatrzymać oddech w każdym z tych punktów? Po tej praktyce wiem, które obszary mojego ciała są spięte, gdzie energii jest za mało, gdzie za dużo. Przecież oddech to lekki, ciepły wiatr, kołyszący Cię do snu i budzący o poranku. Pranajama odpręży ciało, oczyści umysł i dotleni serce.

Tylko od Ciebie zależy, czy zacznie ono spełniać najskrytsze marzenia.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo