Przejdź do głównej zawartości

Masaż dłoni i siła oddechu.Koreański masaż dłoni jest masażem punktowym, uciskowym. Mogę zadziałać na te części ciała, które nie są możliwe podczas zwyczajnego , tradycyjnego masażu np. oczy, gardło, zatoki. W swojej praktyce stosuję uciskanie kciukiem, czyli digitopresurę. Czy, wiesz że palec wskazujący i serdeczny odpowiadają kończyną górnym? Palec mały to odpowiednik kończyn dolnych. Palec środkowy ma wpływ na głowę i klatkę piersiową. Natomiast wewnętrzna strona ręki powiązana jest z brzuchem. Zaś grzbietowa z plecami. Ręce są najważniejszym elementem pracy masażysty. Poprzez techniki ręczne wpływam nie tylko dobrze na swój organizm, ale i na organizm pacjenta. Oprócz masażu zapraszam Cię serdecznie do praktykowania nauki oddechu.

Energia a zarazem oddech to element duchowy skumulowany pod jednym pojęciem. Pranajama, czyli kontrola między ów energią a siłą qi. Pod tym terminem kryje się wszystko, co boskie i piękne. Ruach, chi/qi, prana, anima z tym cudownym elementem rodzimy się i umieramy. Pomiędzy pierwszym a ostatnim tchnieniem pojawia się zagadkowa cisza. Cisza niewidzialna i niewytłumaczalna. W tybetańskiej jodze prana vayu to słowo określane wiatrem podtrzymującym nowe życie. W obszarze tym znajduje się serce, które rośnie niczym drzewko spełniające marzenia.
W pranajamie rozróżniamy trzy procesy oddechowe:
- oddychanie brzuszne, przeponowe
- oddychanie klatką piersiową
- oddychanie obojczykowe

Ważnym elementem jest wypełnienie oddechu najbardziej potrzebujących miejsc :
„ Ćwiczenia oddechu połączone z autorefleksją mogą otworzyć metalową osłonę otaczającą serce”. Wdech jest zimny a wydech ciepły. Można również ćwiczyć oddychanie lewą stroną ciała, prawą stroną ciała, przednią częścią lub tylną ( dla mnie osobiście najtrudniejszą z technik). W początkowym stadium zalecam samoobserwację oddechu płynącego przez organizm. Kiedy wchodzę w medytację oddalam się od tego , co przyziemne i materialne. Oddech oczyszcza wszystkie czakry, co jest również wierzeniem Reikowców.

Przyjrzyjcie się noworodkom, jak one pięknie oddychają do brzuszka. Później tracimy pewne naturalne zdolności i jesteśmy zmuszeni przyswoić sobie ten pierwotny rytm raz jeszcze. Shavayatra, czyli punktowe odprężenie- jogiczny sen. To świadoma podróż przez 61 punktów naszego ciała. Czy wiesz, że można zatrzymać oddech w każdym z tych punktów? Po tej praktyce wiem, które obszary mojego ciała są spięte, gdzie energii jest za mało, gdzie za dużo. Przecież oddech to lekki, ciepły wiatr, kołyszący Cię do snu i budzący o poranku. Pranajama odpręży ciało, oczyści umysł i dotleni serce.

Tylko od Ciebie zależy, czy zacznie ono spełniać najskrytsze marzenia.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo