Przejdź do głównej zawartości

Holistyczne sposoby na zdrowie.Dzisiejszy czynnik świata sprawia, że nasze geny nie nadążają. Rozwój elektroniki, śmieciowe jedzenie, zanieczyszczone środowisko są efektem wielu chorób. Co zalecić ludziom, którzy przez średnio pół roku zażywają „szufladę leków”? Jednym z rozwiązań tych problemów mogą stać się terapie holistyczne : masaże, fizjoterapia - terapia czaszkowo- krzyżowa, dieta bezglutenowa, czy dieta paleo.

Kolejnym ciekawym antidotum jest system ADAPT. Model ten skupia się na źródłach medycyny niekonwencjonalnej. Głównym wyznacznikiem działania pomocy w chorobach jest koncentracja na eksposomie. Zwraca się uwagę na wszystko, co nie jest genetycznie uwarunkowane : środowisko życia, styl życia, jakość powietrza, kontakt z toksynami.

Jako praktyk najczęściej spotykam się z konkretnymi jednostkami chorobowymi. Jedną z nich jest migrena z aurą. Ryzyko występowania i częstotliwość powoduje ostre światło. Wtedy to podwyższa się kortyzol i organizm staje się pobudzony. Ważnym elementem zapobiegawczym musi być unikanie smartfonów oraz systematyczny wypoczynek nocny. Jednak czasami rozkładam ręce, kiedy słyszę: „Leczą mnie Ketanolem już pięć lat a bóle narastają”. Czy to są dobre rozwiązania dla zdrowia? Co zrobić, kiedy chorym jest małe dziecko, które "naszprycowane" różnymi specyfikami cierpi coraz bardziej? Takie leczenie prowadzi tylko do bólów głowy z odbiciem. Następnym przypadkiem jest przykład Arka. Cierpiał od lat na silne migreny. Po konsultacji z moim, młodym kolegą naturoterapeutą jego dolegliwość została pokonana. Diagnoza niezwykle trafna. Celiakia. Mężczyzna ten wyeliminował z diety gluten i pozbył się męczącej migreny. Z tą chorobą wiąże się też: depresja, artretyzm, stany zapalne skóry. Dlatego w swoich tezach udowadniam, że na każdy z problemów trzeba patrzeć z perspektywy holistycznej.

Teraźniejszy system służby zdrowia przypomina mi trochę medycynę produkcyjną lub przemysłowo- taśmową, co jest winą systemu. Na taki stan rzeczy nie mają wpływu lekarze. Są oni ludźmi bardzo potrzebnymi światu, bowiem ratują ludzkie życie. Największą z wartości. Można znaleźć doktora z  dobrym sercem, z duszą i powołaniem. Nie mówię, że nie. Wspominałam już we wszystkich artykułach, iż masaże to przyszłość ludzkości. Podam tu banalny przykład. Jeśli w bucie jest kamień, chcesz go jak najszybciej wyciągnąć. Lek przeciwbólowy nie usunie źródła bólu, kamień dalej będzie Cię urażał. Dlatego myślę, że do pacjenta trzeba podchodzić jednostkowo. Jeden z moich przypadków migrenowców wskazuje, że gdyby nie szybkie wychwycenie symptomów psychosomatycznych, nie udałoby się rozwiązać problemu.

Pisałam też, że mamy oś embriologiczną. Posiadamy również oś jelitowo- mózgową. Nasze jelita otaczają neurony. Ów oś to system sygnalizacyjny pomiędzy przewodem pokarmowym a nerwowym. Jeśli mikrobom jelitowy jest osłabiony, wchłanianie składników odżywczych jest utrudnione. Zaczyna się choroba. Jesteśmy w rezultacie tym, co jemy. Powracając do przykładów - miałam pacjenta, chłopca z rozpoznanym ADHD, którego agresja wzmagała się jeszcze bardziej po spożyciu fast foodów. Kiedy Dawidek najadł się frytek, popił coca colą wpadał w szał i bolała go zaraz głowa.  Moim zdaniem problemem były złe nawyki żywieniowe, brak świadomości rodziców oraz niekonsekwencja wychowawcza. Następnym przykładem będzie para Izy i Olka, u których diagnoza brzmiała – niepłodność. Okazało się, że w ogóle nie mieli zaburzeń płciowych. Źródłem łez młodej dziewczyny było zatrucie organizmu rtęcią, które przywiozła z Chin. Kiedy zaczęto działać „ od wewnątrz” kobieta urodziła zdrowe bliźniaki.

Podsumowując twierdzę, że można śmiało łączyć terapie holistyczne z medycyną konwencjonalną. Trzeba otworzyć serce i umysł na ten cudowny świat. Świat dobra, współczucia i miłości: „ Terapie holistyczne to raj dla duszy i ciała”. Miód na wszelkie choroby chroniczne. Zapraszam do korzystania z dobrodziejstw naturalnych.

Autor : Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo