Przejdź do głównej zawartości

Holistyczne sposoby na zdrowie.Dzisiejszy czynnik świata sprawia, że nasze geny nie nadążają. Rozwój elektroniki, śmieciowe jedzenie, zanieczyszczone środowisko są efektem wielu chorób. Co zalecić ludziom, którzy przez średnio pół roku zażywają „szufladę leków”? Jednym z rozwiązań tych problemów mogą stać się terapie holistyczne : masaże, fizjoterapia - terapia czaszkowo- krzyżowa, dieta bezglutenowa, czy dieta paleo.

Kolejnym ciekawym antidotum jest system ADAPT. Model ten skupia się na źródłach medycyny niekonwencjonalnej. Głównym wyznacznikiem działania pomocy w chorobach jest koncentracja na eksposomie. Zwraca się uwagę na wszystko, co nie jest genetycznie uwarunkowane : środowisko życia, styl życia, jakość powietrza, kontakt z toksynami.

Jako praktyk najczęściej spotykam się z konkretnymi jednostkami chorobowymi. Jedną z nich jest migrena z aurą. Ryzyko występowania i częstotliwość powoduje ostre światło. Wtedy to podwyższa się kortyzol i organizm staje się pobudzony. Ważnym elementem zapobiegawczym musi być unikanie smartfonów oraz systematyczny wypoczynek nocny. Jednak czasami rozkładam ręce, kiedy słyszę: „Leczą mnie Ketanolem już pięć lat a bóle narastają”. Czy to są dobre rozwiązania dla zdrowia? Co zrobić, kiedy chorym jest małe dziecko, które "naszprycowane" różnymi specyfikami cierpi coraz bardziej? Takie leczenie prowadzi tylko do bólów głowy z odbiciem. Następnym przypadkiem jest przykład Arka. Cierpiał od lat na silne migreny. Po konsultacji z moim, młodym kolegą naturoterapeutą jego dolegliwość została pokonana. Diagnoza niezwykle trafna. Celiakia. Mężczyzna ten wyeliminował z diety gluten i pozbył się męczącej migreny. Z tą chorobą wiąże się też: depresja, artretyzm, stany zapalne skóry. Dlatego w swoich tezach udowadniam, że na każdy z problemów trzeba patrzeć z perspektywy holistycznej.

Teraźniejszy system służby zdrowia przypomina mi trochę medycynę produkcyjną lub przemysłowo- taśmową, co jest winą systemu. Na taki stan rzeczy nie mają wpływu lekarze. Są oni ludźmi bardzo potrzebnymi światu, bowiem ratują ludzkie życie. Największą z wartości. Można znaleźć doktora z  dobrym sercem, z duszą i powołaniem. Nie mówię, że nie. Wspominałam już we wszystkich artykułach, iż masaże to przyszłość ludzkości. Podam tu banalny przykład. Jeśli w bucie jest kamień, chcesz go jak najszybciej wyciągnąć. Lek przeciwbólowy nie usunie źródła bólu, kamień dalej będzie Cię urażał. Dlatego myślę, że do pacjenta trzeba podchodzić jednostkowo. Jeden z moich przypadków migrenowców wskazuje, że gdyby nie szybkie wychwycenie symptomów psychosomatycznych, nie udałoby się rozwiązać problemu.

Pisałam też, że mamy oś embriologiczną. Posiadamy również oś jelitowo- mózgową. Nasze jelita otaczają neurony. Ów oś to system sygnalizacyjny pomiędzy przewodem pokarmowym a nerwowym. Jeśli mikrobom jelitowy jest osłabiony, wchłanianie składników odżywczych jest utrudnione. Zaczyna się choroba. Jesteśmy w rezultacie tym, co jemy. Powracając do przykładów - miałam pacjenta, chłopca z rozpoznanym ADHD, którego agresja wzmagała się jeszcze bardziej po spożyciu fast foodów. Kiedy Dawidek najadł się frytek, popił coca colą wpadał w szał i bolała go zaraz głowa.  Moim zdaniem problemem były złe nawyki żywieniowe, brak świadomości rodziców oraz niekonsekwencja wychowawcza. Następnym przykładem będzie para Izy i Olka, u których diagnoza brzmiała – niepłodność. Okazało się, że w ogóle nie mieli zaburzeń płciowych. Źródłem łez młodej dziewczyny było zatrucie organizmu rtęcią, które przywiozła z Chin. Kiedy zaczęto działać „ od wewnątrz” kobieta urodziła zdrowe bliźniaki.

Podsumowując twierdzę, że można śmiało łączyć terapie holistyczne z medycyną konwencjonalną. Trzeba otworzyć serce i umysł na ten cudowny świat. Świat dobra, współczucia i miłości: „ Terapie holistyczne to raj dla duszy i ciała”. Miód na wszelkie choroby chroniczne. Zapraszam do korzystania z dobrodziejstw naturalnych.

Autor : Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.