Przejdź do głównej zawartości

Masaż i techniki manualne.


Emocje towarzyszą Nam od urodzenia. Możemy je podzielić na pozytywne jak i negatywne. Te drugie są efektorami niezrozumiałego biegu, jaki dostarcza Nam dzisiejszy czynnik świata. Często nasz gniew, czy wzburzenie odbija się mocno na zdrowiu. Kiedy się złościmy niemalże od razu mamy wyższe ciśnienie rozkurczowe krwi, uderzenia gorąca lub znieruchomienie ciała. Fizjologia emocji określa ten stan pobudzeniem autonomicznym. Natomiast radość, przyjemność możemy uzyskać stosując najlepszą z terapii- masaż. Głaskanie sprawia, że jesteśmy w stanie spokoju autonomicznego. Co oznacza wyrównaną pracę serca i hormonów, lepszy krwioobieg. Ostatnio młoda pacjentka skarżyła się, iż emocje w środowisku społecznym są mocno tłumione. Dziewczyna była zaręczona, na co jej szef rzekł: „Znowu jest Pani roztargniona i buja w obłokach”. Widzicie, że nawet sam język potoczny zawiera zwroty wskazujące na fizjologiczną specyfikę emocji. Zamykając ten temat podsunę Wam myśl, która jest mi pomocna w życiu : „ Nic nie jest Nam bliższe niż my sami”.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, który poruszę jest terapia manualna, stanowi ona metodę Dorna. Stosowana głównie w zaburzeniach kręgosłupa i stawów obwodowych. Często mówi się o pracy na powięzi. Co to zatem jest powięź? To nic innego, jak sieć krzyżujących się na różnych poziomach błon łącznotkankowych, które otaczają mięśnie. Ważnym elementem pracy osteopaty jest wyczucie palpacyjne. Zabieg rozpoczyna się właśnie od wspomnianej lokalizacji bolesnych miejsc. Drugą istotną sprawą jest ustawienie i rozciąganie zablokowanego obszaru. Uczeń Dorna – Breuss dodał do technik manualnych koncepcje ideową. Według jego myśli bardzo ważną rolę w terapii ma olej z kwiatów dziurawca. Wnika on do wnętrza krążka i uelastycznia go. Kolejną istotną sprawą jest przekazanie energii.

Dobry praktyk zapyta : „ Gdzie szukać medycyny, która uleczy całego człowieka”? Odpowiedź często wymaga dużej uwagi i wiedzy terapeuty. Uważam, że masaże i techniki manualne mogą być rozwiązaniem postawionego wyżej pytania. Masaże energetyczne to magnetyzm dla duszy i ciała. Z pewnością uleczą chore miejsca. Ręce masażysty są nie tylko elementem pracy, ale i biopolem energetycznym.

Kiedy nasze zegarki cofają się o godzinę, może i Wy Drodzy Czytelnicy cofniecie się myślą, co jest najważniejsze w życiu?  Moja odpowiedź jest zdecydowana – zdrowie. To jest właśnie Twój czas na przemyślenia. Nie zmarnuj go i przyjdź na masaż.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż holistyczny.

Masaż holistyczny odżył prawdziwie w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare. Każdy lubi być głaskany. Pieszczoty są efektem poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Udowodniono, że masowane niemowlaki rozwijają się szybciej, co pogłębia również adaptację w środowisku społecznym. Ze Wschodu przywędrowało do Nas wiele piękna. Czy wiecie, że wżyciu są takie okresy, kiedy to organizm zwyczajnie musi być masowany? Ten czas to „Wrota Zmiany” na co składa się: dojrzewanie, rozpoczęcie współżycia, ciąża, wspomniane narodziny i menopauza. Drogą do zdrowia będzie bez wątpienia sztuka oddychania. Każdy wdech dostarcza komórce niezbędny do funkcjonowania tlen. Tego tlenu potrzebuje Twoje zmęczone ciało. Jeśli nie możesz zasnąć spróbuj wizualizować swój oddech. Połóż się wygodnie w wywietrzonym pokoju. Wyłącz telewizor, komputer i komórkę. Następnie jeśli wierzysz w Boga poproś o spokojny sen i energię niezbędną do egzystencji. Weź głęboki, spokojny wdech i wyobraź sobie, że „prana” płynie kolejno…

Cennik.

Nie wykonuję masaży erotycznych.