Przejdź do głównej zawartości

Masaż i techniki manualne.


Emocje towarzyszą Nam od urodzenia. Możemy je podzielić na pozytywne jak i negatywne. Te drugie są efektorami niezrozumiałego biegu, jaki dostarcza Nam dzisiejszy czynnik świata. Często nasz gniew, czy wzburzenie odbija się mocno na zdrowiu. Kiedy się złościmy niemalże od razu mamy wyższe ciśnienie rozkurczowe krwi, uderzenia gorąca lub znieruchomienie ciała. Fizjologia emocji określa ten stan pobudzeniem autonomicznym. Natomiast radość, przyjemność możemy uzyskać stosując najlepszą z terapii- masaż. Głaskanie sprawia, że jesteśmy w stanie spokoju autonomicznego. Co oznacza wyrównaną pracę serca i hormonów, lepszy krwioobieg. Ostatnio młoda pacjentka skarżyła się, iż emocje w środowisku społecznym są mocno tłumione. Dziewczyna była zaręczona, na co jej szef rzekł: „Znowu jest Pani roztargniona i buja w obłokach”. Widzicie, że nawet sam język potoczny zawiera zwroty wskazujące na fizjologiczną specyfikę emocji. Zamykając ten temat podsunę Wam myśl, która jest mi pomocna w życiu : „ Nic nie jest Nam bliższe niż my sami”.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, który poruszę jest terapia manualna, stanowi ona metodę Dorna. Stosowana głównie w zaburzeniach kręgosłupa i stawów obwodowych. Często mówi się o pracy na powięzi. Co to zatem jest powięź? To nic innego, jak sieć krzyżujących się na różnych poziomach błon łącznotkankowych, które otaczają mięśnie. Ważnym elementem pracy osteopaty jest wyczucie palpacyjne. Zabieg rozpoczyna się właśnie od wspomnianej lokalizacji bolesnych miejsc. Drugą istotną sprawą jest ustawienie i rozciąganie zablokowanego obszaru. Uczeń Dorna – Breuss dodał do technik manualnych koncepcje ideową. Według jego myśli bardzo ważną rolę w terapii ma olej z kwiatów dziurawca. Wnika on do wnętrza krążka i uelastycznia go. Kolejną istotną sprawą jest przekazanie energii.

Dobry praktyk zapyta : „ Gdzie szukać medycyny, która uleczy całego człowieka”? Odpowiedź często wymaga dużej uwagi i wiedzy terapeuty. Uważam, że masaże i techniki manualne mogą być rozwiązaniem postawionego wyżej pytania. Masaże energetyczne to magnetyzm dla duszy i ciała. Z pewnością uleczą chore miejsca. Ręce masażysty są nie tylko elementem pracy, ale i biopolem energetycznym.

Kiedy nasze zegarki cofają się o godzinę, może i Wy Drodzy Czytelnicy cofniecie się myślą, co jest najważniejsze w życiu?  Moja odpowiedź jest zdecydowana – zdrowie. To jest właśnie Twój czas na przemyślenia. Nie zmarnuj go i przyjdź na masaż.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.