Przejdź do głównej zawartości

Masaż jest nadzieją .


Człowiek jest bardzo ciekawym materiałem do badań naukowych. Myśl ludzka stała się bodźcem do odwiecznych poszukiwań. Nas terapeutów nurtują pytania związane z patogenezą chorób. Co to jest choroba? To nic innego, jak następstwo naruszenia harmonii psychofizycznej, w której dominuje ból. Ów ból niwelujemy masażem medycznym. Pierwszą techniką jest głaskanie. Masażysta tym ruchem wprowadza pacjenta do pięknego świata. Tu wszystko staje się przyjemnym widokiem. Co powoduje rozcieranie? Z pewnością przekrwienie tkanek, rozgrzanie. Dzięki temu wzrasta poziom białych krwinek i uwalniane są substancje sympatykolityczne. Kolejne techniki ugniatanie,  oklepywanie mają na celu pobudzenie. Nerwy wysyłają wtedy do mózgu sygnał o silniejszym bodźcu, zagłuszając słabszy impuls. W neurologii nazywa się to zjawiskiem ekstynkcji.

 Terapeuta to osoba, która daje nadzieje na lepsze jutro, odkrywa swoiste wnętrze ludzkiej duszy. Nadzieja jest najlepszym i niezbędnym czynnikiem w każdej jednostce chorobowej.
O zastosowaniu „ hope”  opowiadało sobie w kawiarni dwóch lekarzy. Jeden z nich podawał pacjentom chorym na raka płuc takie oto leki: hydroxyurea, oncovin, platinol, etoposide. Ta konstelacja słów tworzyła słowo „hope”- nadzieja. Doktor nie podawał farmakologii, lecz nadzieję. Oczywiście miało to wpływ na lepsze samopoczucie chorych. Najważniejszym czynnikiem we wszystkich dolegliwościach jest psychika, o której napominam w swoich wypowiedziach często. Jeśli nastroicie głowę pozytywnymi myślami, będzie żyło Wam się prosto.

„Muzyka łagodzi obyczaje”, „łączy pokolenia”. Z dozą pewności w głosie powiem, że tak jest niezaprzeczalnie. Piosenkę i jej dobroczynny wpływ na mózg można podzielić na czynniki: biologiczne i psychologiczne. Do czynników biologicznych zaliczamy: łagodzenie zaburzeń neurotycznych, obniżenie ciśnienia tętniczego, dostarczenie organizmowi: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny . Natomiast czynniki psychologiczne są zanurzone w przyszłość, co daje spectrum korzyści. Większość z Nas słyszała o efekcie Mozarta, który warunkuje szybszą naukę, lepsze przyswajanie słówek obcojęzycznych. Muzyka rozrywkowa sprzyja poprawie humoru, buduje również więzi interpersonalne, jak i globalne. Tańcząc przy ulubionym utworze rozluźniamy przebodźcowane ciało. W swojej pracy spotkałam się z przypadkiem, kiedy to ludziom błoga cisza wręcz przeszkadzała. Wtedy sięgnęłam po najlepsze antidotum dla duszy- dźwięk. Każdy ma inne gusta i na pewne propozycje muzyczne pacjentów musiałam otworzyć serce. Jeden lubi Cohena, drugi Cranberries.  Zauważyłam pewne zjawisko, że nawet ludzie nie przepadający za tłumem, pójdą za tym tłumem na koncert ulubionego zespołu. Dlaczego tak jest?  Dlatego, że ciągle szukamy sposobów na lepsze samopoczucie, na relaks.

 Przechodząc do meritum masaż i muzyka niosą nadzieję, stają się stymulatorem negatywnych emocji. W te październikowe dni, gdzie liście powoli swoim kolorytem malują piękne pejzaże , korzystajcie Drodzy Czytelnicy ze spacerów. Kiedy zrobi się zimno odwiedźcie gabinet masażu, oddajcie się tej nutce przyjemności. Masaże rozgrzeją Wasze serca, czego Wam serdecznie życzę.

 Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.