Przejdź do głównej zawartości

Terapia czaszkowo- krzyżowa.
Terapia czaszkowo- krzyżowa w ujęciu biodynamicznym wywodzi się z koncepcji osteopatycznej. Czym jest ów nauka? To dział medycyny, który wykorzystuje badania poznawcze i pracę manualną w procesie uzdrawiania. Prekursorem niekonwencjonalnej metody stał się dr Sutherland. Pewnego razu naukowiec odwiedził wystawę anatomiczną. Kiedy oglądał czaszkę w przekroju zauważył intrygujące szwy czaszkowe, umiejscowione pomiędzy kością klinową a kośćmi skroniowymi. Kontrowersyjne spostrzeżenie skłoniło go do dalszych badań. Uczeni tacy jak: Viola Frymann, dr John Upledger udowodnili, że kości czaszki osoby dorosłej nie są zrośnięte w całość. Mało tego kość otwiera się na ruch mobilizując odradzanie procesów poznawczych i emocjonalnych każdego z Nas.

Oddech Życia ( prana) jest naturalnym tchnieniem, z którym przychodzimy na świat. Kiedy dziecko przeciska się przez kanał rodny delikatne kości czaszki ulegają naciskom. Owe kompresje muszą zostać zrównoważone przez terapię manualną. Człowiek jako istota żyjąca posiada biopole energetyczne. Polaryzacja odbywa się wzdłuż centralnej osi ciała. Już w zarodku kształtuje się linia środka. Oś- rdzeń nosi nazwę osi embriologicznej. Mówi się też potocznie rdzeń życia. W ujęciu psychologicznym wspomina się o pozycji embrionalnej. Cóż to takiego? Ludzie w sytuacji zagrożenia, lęku śpią skuleni w kłębek. Jest to naturalne zjawisko szukania poczucia bezpieczeństwa, pewnej ostoi, jakie towarzyszy Nam w łonie matki.
W organizmie odbywa się cyrkulacja- wymiana. Bez tlenu nie byłoby życia. Bez ciszy nie byłoby ruchu. Bez boskiej mocy nie byłoby energii. Czy wiesz, że w ludzkim ciele można zaobserwować wdech czaszkowy? Przy wznoszeniu, wspomnianym- wdechu rura opony twardej rozszerza się, powodując rotację zewnętrzną. Gdy zachodzi proces oddychania w komórkach kości krzyżowej, czuć pulsowanie. Owa pulsacja nosi nazwę fluktuacji płynu mózgowo- rdzeniowego.

W terapii czaszkowo- krzyżowej osteopatia zaprasza ciszę do każdego potrzebującego organu. Co to znaczy? Zatrzymanie energii w pewnych zablokowanych punktach daje możliwość regeneracji. W obrębie kości krzyżowej magazynowane są największe zasoby paliwa życia. Z tego paliwa korzysta mimowolnie ciało. Punkt podporu- zaciszania stanowią ręcę terapeuty. Doświadczony praktyk wyczuje pewne pływy, wsłuchując się w cały system, matrycę, jakim jest człowiek. Czasami stosując chwyt sklepieniowy pacjent sam wysyła sygnał. Miałam przypadek, iż poczułam prośbę o skrócenie dystansu energetycznego. Wywnioskowałam, że ta potrzeba zależy od subtelnej strefy komfortu każdego z Nas. Granica przestrzenna to kwestia indywidualnego czucia, odbierania percepcji bytu.

Reasumując terapia czaszkowo- krzyżowa niesie spectrum korzyści dla zdrowia. Jednym z nich jest leczenie chorób chronicznych, co jest procesem długotrwałym. Czy jest coś piękniejszego niż satori- duchowe przebudzenie? Owego przebudzenia na wszystkich poziomach  świadomości życzę wszystkim terapeutom.  Namaste :) .               
                                                                                  
Autor: Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.