Przejdź do głównej zawartości

Terapia czaszkowo- krzyżowa.
Terapia czaszkowo- krzyżowa w ujęciu biodynamicznym wywodzi się z koncepcji osteopatycznej. Czym jest ów nauka? To dział medycyny, który wykorzystuje badania poznawcze i pracę manualną w procesie uzdrawiania. Prekursorem niekonwencjonalnej metody stał się dr Sutherland. Pewnego razu naukowiec odwiedził wystawę anatomiczną. Kiedy oglądał czaszkę w przekroju zauważył intrygujące szwy czaszkowe, umiejscowione pomiędzy kością klinową a kośćmi skroniowymi. Kontrowersyjne spostrzeżenie skłoniło go do dalszych badań. Uczeni tacy jak: Viola Frymann, dr John Upledger udowodnili, że kości czaszki osoby dorosłej nie są zrośnięte w całość. Mało tego kość otwiera się na ruch mobilizując odradzanie procesów poznawczych i emocjonalnych każdego z Nas.

Oddech Życia ( prana) jest naturalnym tchnieniem, z którym przychodzimy na świat. Kiedy dziecko przeciska się przez kanał rodny delikatne kości czaszki ulegają naciskom. Owe kompresje muszą zostać zrównoważone przez terapię manualną. Człowiek jako istota żyjąca posiada biopole energetyczne. Polaryzacja odbywa się wzdłuż centralnej osi ciała. Już w zarodku kształtuje się linia środka. Oś- rdzeń nosi nazwę osi embriologicznej. Mówi się też potocznie rdzeń życia. W ujęciu psychologicznym wspomina się o pozycji embrionalnej. Cóż to takiego? Ludzie w sytuacji zagrożenia, lęku śpią skuleni w kłębek. Jest to naturalne zjawisko szukania poczucia bezpieczeństwa, pewnej ostoi, jakie towarzyszy Nam w łonie matki.
W organizmie odbywa się cyrkulacja- wymiana. Bez tlenu nie byłoby życia. Bez ciszy nie byłoby ruchu. Bez boskiej mocy nie byłoby energii. Czy wiesz, że w ludzkim ciele można zaobserwować wdech czaszkowy? Przy wznoszeniu, wspomnianym- wdechu rura opony twardej rozszerza się, powodując rotację zewnętrzną. Gdy zachodzi proces oddychania w komórkach kości krzyżowej, czuć pulsowanie. Owa pulsacja nosi nazwę fluktuacji płynu mózgowo- rdzeniowego.

W terapii czaszkowo- krzyżowej osteopatia zaprasza ciszę do każdego potrzebującego organu. Co to znaczy? Zatrzymanie energii w pewnych zablokowanych punktach daje możliwość regeneracji. W obrębie kości krzyżowej magazynowane są największe zasoby paliwa życia. Z tego paliwa korzysta mimowolnie ciało. Punkt podporu- zaciszania stanowią ręcę terapeuty. Doświadczony praktyk wyczuje pewne pływy, wsłuchując się w cały system, matrycę, jakim jest człowiek. Czasami stosując chwyt sklepieniowy pacjent sam wysyła sygnał. Miałam przypadek, iż poczułam prośbę o skrócenie dystansu energetycznego. Wywnioskowałam, że ta potrzeba zależy od subtelnej strefy komfortu każdego z Nas. Granica przestrzenna to kwestia indywidualnego czucia, odbierania percepcji bytu.

Reasumując terapia czaszkowo- krzyżowa niesie spectrum korzyści dla zdrowia. Jednym z nich jest leczenie chorób chronicznych, co jest procesem długotrwałym. Czy jest coś piękniejszego niż satori- duchowe przebudzenie? Owego przebudzenia na wszystkich poziomach  świadomości życzę wszystkim terapeutom.  Namaste :) .               
                                                                                  
Autor: Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo