Przejdź do głównej zawartości

Masaż bambusami .




Historia wykorzystania samego bambusa w celach leczniczych powstała na Mauritusie. To właściwie Kreole stworzyli ów zdrowotny rytuał. Nazwali go masażem kreolskim. Ludność tego archipelagu używała do terapii olejków z : kiełków młodej pszenicy, migdałów, czy róży. Jak metoda przedstawiała się w Japonii? W okresie Edo większość obywateli chodziła pieszo. Problemy z napięciem stóp były bardzo duże. Najpierw Samurajowie wykorzystywali stąpanie po kijach zwane aodake-fumi. Dosłownie mówiąc  „krok bambusa”. Później  narodził się wśród tamtejszej społeczności masaż miotełkami bambusowymi. Jednym i najważniejszym komponentem świata kwitnącej wiśni było poszukiwanie harmonii poprzez medytację. Odkrycie wewnętrznego „ja” odzwierciedlało magię świata Wschodu, ta magia zaraża, porywa i uczy.
Jakie korzyści niesie terapia? Z pewnością wzmaga się produkcja kolagenu, co wpływa na dobrą trofikę mięśni. Techniki spiralne rozgrzewają tkanki, co polepsza ukrwienie i dotlenienie każdej z nich. Skóra wydala z organizmu złogi pozapalne. Mocniejszy bodziec pobudza receptor układu współczulnego ( receptor- efektor). Kobiety mające cellulit, czy większą ilość tkanki tłuszczowej mogą liczyć na efekty modulacji sylwetki, poprawę elastyczności skóry. Warto wspomniane praktyki doskonalić po prostu ćwiczeniami np. aerobik, one ujędrnią Ci stuprocentowo ciało.

Przejdźmy do zastosowania bambusa w medycynie niekonwencjonalnej. Bardzo dobre są herbatki, mające działanie antybakteryjne i antywirusowe. Istnieją gatunki tej rośliny znane przede wszystkim z zawartości krzemionki koloidowej. Dobroczynne właściwości pędów ma udział w kosmetyce ( szampony, kremy, odżywki).
Wiele osób pyta mnie : „Pani Kasiu, czy ten masaż boli?”. Otóż, nie boli. To, iż masaż jest głęboki i aktywizuje tkanki nie znaczy, że pacjent ma zwijać się na łóżku z bólu. To nie o to chodzi. Ma być miło i przyjemnie. Atmosfera gabinetu to u mnie priorytet.  

„Bambus śpiewa z wiatrem, przynosząc atmosferę relaksu i wyciszenia. Masaż to najpiękniejszy kosmetyk dla ciała, ukojenie dla duszy, kołysanie rozumu".           



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży

   

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie...

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jaki...