Przejdź do głównej zawartości

Choroba zwyrodnieniowa- metodyka pomocy.

 

Przeciążenia długotrwałe działają na stawy i tkanki okołostawowe w postaci obciążeń, które przekształcają się w zwyrodnienia. Mamy do czynienia z czynnikiem wielostrukturowym na wielu poziomach funkcjonowania ciała.

Zwyrodnienia wymieniamy w obszarach:

 • stawu skroniowo- żuchwowego

 • stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym i piersiowym

 • stawu krzyżowo- biodrowego

 • stawu ramiennego

 • stawu łokciowego

 • stawu nagarstkowego i śródrecznego kciuka

 • stawów międzypaliczkowych

 • stawu kolanowego

 • stawu skokowego dolnego

Nie zawsze choroba zwyrodnieniowa powoduje ból. Jednak zużycie chrząstki jak i badania, unaoczniają uszkodzenie krążka międzykręgowego. Ważnym elementem mięśni jest pełen zakres ruchu, który zaopatrza chrząstkę stawową w substację odżywcze, pozbawione toksyn. Nasz ruch jest generowany za pomocą poziomu ruchowego, uaktywnianego przez mózg. Ruch można nazwać potocznie architektem struktur powięziowych. Czy wiesz, że niepełne wykorzystanie ustawień kątowych to zródło Twoich problemów? Kiedy ostatnio skręciłeś ciało w bok? Kiedy odchyliłeś kręgosłup w tył? Kiedy wyprostowałeś luz zgięłeś rękę do końca? Sztywna powięz powoduje mocne ściskanie tkanki. Następstwem są jej uszkodzenia.

Czy regeneracja chrząstki jest możliwa? Otóż tak. Pochodzące ze szpiku kostnego komórki macierzyste ( progenitonowe), pochodzą właśnie z chrząstki, która może się odtwarzać.

Innowacyjną nauką wspomagającą ów problem jest osteopresura. Niemiecka metoda leczenia, stawia na łagodzenie bólu za pomocą ucisku. Wcześniejsze nauki takie jak: masaż shiatsu, czy terapia punktów spustowych łaczą się z opisywaną metodą działania. Jeżeli wywieramy mechaniczny nacisk, budzą się do życia receptory śródmiąższowe. Dzięki odpowiednim wałkom i kulkom do masażu , opracowanymi przez Rolanda Libschera- Brachta możesz pomóc sobie sam. Ćwieczenia kryją są pod tą samą nazwą - niemieckich praktyków. Masaż dostarcza tkance powięziowej świeżego płynu, uwalniając tym samym stare produkty przemiany materii. Zakwaszenie organizmu spada. Ktoś stuknie się w głowę i powie: „ Kulki mają mi pomóc na zwyrodnienia?”. Pomogą równoczesne masaże manualne, ćwiczenia Libchera & Brachta, odpowiednia dieta i ruch. Odżywianie to kolejny ważny element zapobiegawczy w chorobie zwyrodnieniowej.

Polecane produkty:

 • warzywa: cebula, czosnek, rzodkiew, chrzan, brokuły, szparagi, buraki, bataty, warzywa kapustne, kiszonki, sałaty z goryczką

 • owoce: maliny, truskwaki, mango, papaja, wiśnie, śliwki, jabłka

 • przyprawy: imbir, oregano, kurkuma, chili

 • grzyby

 • wyciągi roślinne: malwa, czarci pazur, kora sosny, wierzby, pokrzywa, skrzyp polny

 • śledzie, musztarda

Reasumując - chcąc pozbyć się zwyrodnień unikaj ćwieczeń izometrycznych, tłuszczów zwierzęcych, nabiału, pszenicy i żyta. Dzięki masażom, poprawi się struktura powięzi. Tworzy się więcej miokin, co zmniejsza problem schorzenia. 

Wraz z nowym rokiem, ruszą w gabinecie masażu nowości, jakich nie było w Polsce. Jeśli nie masz pomysłu na przezent, zapraszam Cię do zakupu voucherów, jest to świetny sposób na relaks dla Twojej mamy, taty, żony, męża, babci, dziadka, dziecka. Niech ten świąteczny czas będzie pachniał choinką, miłością i zrozumieniem. Niech małe, drobne gesty przerodzą się we wzajemną akceptację i pomoc.

Z ciepłymi pozdrowieniami,

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo