Przejdź do głównej zawartości

Choroba zwyrodnieniowa- metodyka pomocy.

 

Przeciążenia długotrwałe działają na stawy i tkanki okołostawowe w postaci obciążeń, które przekształcają się w zwyrodnienia. Mamy do czynienia z czynnikiem wielostrukturowym na wielu poziomach funkcjonowania ciała.

Zwyrodnienia wymieniamy w obszarach:

 • stawu skroniowo- żuchwowego

 • stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym i piersiowym

 • stawu krzyżowo- biodrowego

 • stawu ramiennego

 • stawu łokciowego

 • stawu nagarstkowego i śródrecznego kciuka

 • stawów międzypaliczkowych

 • stawu kolanowego

 • stawu skokowego dolnego

Nie zawsze choroba zwyrodnieniowa powoduje ból. Jednak zużycie chrząstki jak i badania, unaoczniają uszkodzenie krążka międzykręgowego. Ważnym elementem mięśni jest pełen zakres ruchu, który zaopatrza chrząstkę stawową w substację odżywcze, pozbawione toksyn. Nasz ruch jest generowany za pomocą poziomu ruchowego, uaktywnianego przez mózg. Ruch można nazwać potocznie architektem struktur powięziowych. Czy wiesz, że niepełne wykorzystanie ustawień kątowych to zródło Twoich problemów? Kiedy ostatnio skręciłeś ciało w bok? Kiedy odchyliłeś kręgosłup w tył? Kiedy wyprostowałeś luz zgięłeś rękę do końca? Sztywna powięz powoduje mocne ściskanie tkanki. Następstwem są jej uszkodzenia.

Czy regeneracja chrząstki jest możliwa? Otóż tak. Pochodzące ze szpiku kostnego komórki macierzyste ( progenitonowe), pochodzą właśnie z chrząstki, która może się odtwarzać.

Innowacyjną nauką wspomagającą ów problem jest osteopresura. Niemiecka metoda leczenia, stawia na łagodzenie bólu za pomocą ucisku. Wcześniejsze nauki takie jak: masaż shiatsu, czy terapia punktów spustowych łaczą się z opisywaną metodą działania. Jeżeli wywieramy mechaniczny nacisk, budzą się do życia receptory śródmiąższowe. Dzięki odpowiednim wałkom i kulkom do masażu , opracowanymi przez Rolanda Libschera- Brachta możesz pomóc sobie sam. Ćwieczenia kryją są pod tą samą nazwą - niemieckich praktyków. Masaż dostarcza tkance powięziowej świeżego płynu, uwalniając tym samym stare produkty przemiany materii. Zakwaszenie organizmu spada. Ktoś stuknie się w głowę i powie: „ Kulki mają mi pomóc na zwyrodnienia?”. Pomogą równoczesne masaże manualne, ćwiczenia Libchera & Brachta, odpowiednia dieta i ruch. Odżywianie to kolejny ważny element zapobiegawczy w chorobie zwyrodnieniowej.

Polecane produkty:

 • warzywa: cebula, czosnek, rzodkiew, chrzan, brokuły, szparagi, buraki, bataty, warzywa kapustne, kiszonki, sałaty z goryczką

 • owoce: maliny, truskwaki, mango, papaja, wiśnie, śliwki, jabłka

 • przyprawy: imbir, oregano, kurkuma, chili

 • grzyby

 • wyciągi roślinne: malwa, czarci pazur, kora sosny, wierzby, pokrzywa, skrzyp polny

 • śledzie, musztarda

Reasumując - chcąc pozbyć się zwyrodnień unikaj ćwieczeń izometrycznych, tłuszczów zwierzęcych, nabiału, pszenicy i żyta. Dzięki masażom, poprawi się struktura powięzi. Tworzy się więcej miokin, co zmniejsza problem schorzenia. 

Wraz z nowym rokiem, ruszą w gabinecie masażu nowości, jakich nie było w Polsce. Jeśli nie masz pomysłu na przezent, zapraszam Cię do zakupu voucherów, jest to świetny sposób na relaks dla Twojej mamy, taty, żony, męża, babci, dziadka, dziecka. Niech ten świąteczny czas będzie pachniał choinką, miłością i zrozumieniem. Niech małe, drobne gesty przerodzą się we wzajemną akceptację i pomoc.

Z ciepłymi pozdrowieniami,

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a