Przejdź do głównej zawartości

Choroba zwyrodnieniowa- metodyka pomocy.

 

Przeciążenia długotrwałe działają na stawy i tkanki okołostawowe w postaci obciążeń, które przekształcają się w zwyrodnienia. Mamy do czynienia z czynnikiem wielostrukturowym na wielu poziomach funkcjonowania ciała.

Zwyrodnienia wymieniamy w obszarach:

 • stawu skroniowo- żuchwowego

 • stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym i piersiowym

 • stawu krzyżowo- biodrowego

 • stawu ramiennego

 • stawu łokciowego

 • stawu nagarstkowego i śródrecznego kciuka

 • stawów międzypaliczkowych

 • stawu kolanowego

 • stawu skokowego dolnego

Nie zawsze choroba zwyrodnieniowa powoduje ból. Jednak zużycie chrząstki jak i badania, unaoczniają uszkodzenie krążka międzykręgowego. Ważnym elementem mięśni jest pełen zakres ruchu, który zaopatrza chrząstkę stawową w substację odżywcze, pozbawione toksyn. Nasz ruch jest generowany za pomocą poziomu ruchowego, uaktywnianego przez mózg. Ruch można nazwać potocznie architektem struktur powięziowych. Czy wiesz, że niepełne wykorzystanie ustawień kątowych to zródło Twoich problemów? Kiedy ostatnio skręciłeś ciało w bok? Kiedy odchyliłeś kręgosłup w tył? Kiedy wyprostowałeś luz zgięłeś rękę do końca? Sztywna powięz powoduje mocne ściskanie tkanki. Następstwem są jej uszkodzenia.

Czy regeneracja chrząstki jest możliwa? Otóż tak. Pochodzące ze szpiku kostnego komórki macierzyste ( progenitonowe), pochodzą właśnie z chrząstki, która może się odtwarzać.

Innowacyjną nauką wspomagającą ów problem jest osteopresura. Niemiecka metoda leczenia, stawia na łagodzenie bólu za pomocą ucisku. Wcześniejsze nauki takie jak: masaż shiatsu, czy terapia punktów spustowych łaczą się z opisywaną metodą działania. Jeżeli wywieramy mechaniczny nacisk, budzą się do życia receptory śródmiąższowe. Dzięki odpowiednim wałkom i kulkom do masażu , opracowanymi przez Rolanda Libschera- Brachta możesz pomóc sobie sam. Ćwieczenia kryją są pod tą samą nazwą - niemieckich praktyków. Masaż dostarcza tkance powięziowej świeżego płynu, uwalniając tym samym stare produkty przemiany materii. Zakwaszenie organizmu spada. Ktoś stuknie się w głowę i powie: „ Kulki mają mi pomóc na zwyrodnienia?”. Pomogą równoczesne masaże manualne, ćwiczenia Libchera & Brachta, odpowiednia dieta i ruch. Odżywianie to kolejny ważny element zapobiegawczy w chorobie zwyrodnieniowej.

Polecane produkty:

 • warzywa: cebula, czosnek, rzodkiew, chrzan, brokuły, szparagi, buraki, bataty, warzywa kapustne, kiszonki, sałaty z goryczką

 • owoce: maliny, truskwaki, mango, papaja, wiśnie, śliwki, jabłka

 • przyprawy: imbir, oregano, kurkuma, chili

 • grzyby

 • wyciągi roślinne: malwa, czarci pazur, kora sosny, wierzby, pokrzywa, skrzyp polny

 • śledzie, musztarda

Reasumując - chcąc pozbyć się zwyrodnień unikaj ćwieczeń izometrycznych, tłuszczów zwierzęcych, nabiału, pszenicy i żyta. Dzięki masażom, poprawi się struktura powięzi. Tworzy się więcej miokin, co zmniejsza problem schorzenia. 

Wraz z nowym rokiem, ruszą w gabinecie masażu nowości, jakich nie było w Polsce. Jeśli nie masz pomysłu na przezent, zapraszam Cię do zakupu voucherów, jest to świetny sposób na relaks dla Twojej mamy, taty, żony, męża, babci, dziadka, dziecka. Niech ten świąteczny czas będzie pachniał choinką, miłością i zrozumieniem. Niech małe, drobne gesty przerodzą się we wzajemną akceptację i pomoc.

Z ciepłymi pozdrowieniami,

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Równowaga miednicy.

Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych. Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po

Masaż świecą.

Masaż świecą wywodzi się ze świata Orientu. Sam masaż opiera się na technikach relaksacyjnych i obejmuje całe ciało. Bazą podgrzewanych świec są oleje roślinne m.in. olej sojowy. Słynie on ze swoich dobroczynnych właściwości. Ciepły, naturalny wosk uleczy i pomoże w wielu dolegliwościach.   Nie od dziś wiadomo, że ciepło to najlepszy afrodyzjak dla duszy i ciała. Masaż w połączeniu z olejkiem patchuli odpręży Twoje przebodźcowane ciało. Patuchula to roślina występująca w Azji , jej rdzenna nazwa oznacza zapach zielonego liścia.  Sam olejek to naprawdę 100 % dobra, bowiem ma wszechstronne działanie : - reguluje gospodarkę płynami - zwalcza trądzik: - łojotok - pomaga pozbyć się cellulitu - dobrze działa na stawy  Kolejnym składnikiem kompozycji jest pomarańcza. Otóż olejek ten ma właściwości antyseptyczne i uspakajające złagodzi bóle głowy, nerwobóle. To bardzo dobre rozwiązanie dla Pań źle odczuwających miesiączki i okres menopauzy. Następnym komponentem zapac

Dysfunkcje stawu biodrowego.

  Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy. Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - o