Przejdź do głównej zawartości

Holistyka kontra współczesność.

 


Żyjemy niczym bumerang. Gnamy nie wiedząc, jak destrukcyjne skutki, niesie za sobą zły styl życia i nawyki. Ciało jako układ ruchu często jest sygnałem jak i odpowiedzią na to , jak je traktujemy. Wszystko wywodzi się z mistycznej energii. Podążanie drogą egzystencjalną nie zawsze tworzy synergię. Nowe technologie zastępują człowieka nie tylko w myśleniu, ale i wykonywaniu samodzielnych czynności. Ruchome schody w galeriach, windy, roboty sprawiają, że współczesny człowiek staje się wygodny. Szybko jemy, szybko chcemy awansu, drogiego samochodu. Materializm zastępuje racjonalizm.

Skłaniam się do zwrócenia się w stronę medycyny holistycznej, która stawia na pierwszym szczeblu ziemskiej drabiny człowieka. Rodzimy się z wdechem lunarnym i wydechem solarnym. Słońce, księżyc i ziemia tworzy ruch, ewolucję i rozwój świadomości. Typ solarny ugruntowany jest z datą narodzin, lubi np. taniec. Natomiast lunarny- długie spacery, jazdę na rowerze, sen. Zazwyczaj osoby te śpią na lewym boku, od serca. Często też przed drzemką układają się na wznak.

Ruch fizyczny to oddech widzialny. Kiedy do mojego gabinetu wchodzi osoba, poruszająca się nierytmicznie przyczyny, należy szukać nie tylko w osteopatii, ale i w aspekcie duchowym. Na pewnym etapie zauważyć można fiksację sykotyczną, czyli ograniczenia odczuwania i myślenia. Nie usunę problemu, bez pomocy pacjenta, który musi wyzbyć się etykiety chorobowej. Pozytywne myślenie równa się zdrowie. Często ciało i umysł stanowią integralną całość. Kiedy pacjent chodzi tak, jakby pod pachą nosił telewizor, wiem, że ma problem z mięśniem czworobocznym. Układ ruchu mówi prostym, postrzegalnym językiem.

Po pierwsze stawy i kości muszą być zdrowe, a zależy to od diety. W początkowym etapie ważne jest odkwaszenie organizmu. Gryka jest silnie zasadowa, idealna do tegoż procesu z powodu wysokiej zawartości rutyny w korzeniach. Pomaga mi na reumatyzm i sprzyja też w chorobie stawów - mojej babci. Glicyna to aminokwas odpowiadający za tworzenie chrząstki i włókien mięśniowych. Znajdziemy ją w figach, pomarańczach, cytrynach, malinach, arbuzach, borówkach amerykańskich. Badania dowiodły, iż picie herabaty z pędów bambusa ma zbawienny wpływ w chrobie Bechterewa.

Ostatnio zainteresowało mnie guzkowe stwardnienie mięśni. Ciągłe ich napięcie sprzyja temu schorzeniu. Często masując wyczuwam takie grudki, początkowo myślałam, że są to zastoje limfatyczne. Doszukałam się, że powodem może być złe wchłanianie soli mineralnych lub ich niedobór. 

Reasumując większość chorób narządu ruchu ma podłoże psychogenne. Dlatego też chwalmy swoje „ wewnętrzne dziecko” w walce z zewnętrznymi konfliktami. Śpiewajmy, tańczmy, rozluźniajmy mięśnie, przeponę. We wszystkim co robimy, miejmy dobrą intencję, a humor powróci ze zdwojoną siłą. Trzecia fundamentalna sprawa korzystajmy z dobrodziejstw natury: ziół, kąpieli morskich, słońca, śniegu.

Kiedy Wasze ciało powie stop, start zaczyna się w moim gabinecie masażu.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo