Przejdź do głównej zawartości

Równowaga miednicy.
Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych.

Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po czy rozpoznać zaburzenie? Terapeuta przy badaniu, może zauważyć nierówne wysokości kolców biodrowych. Kolejnym zastanawiającym czynnikiem destabilizacji ruchowej jest skośne ustawienie kości krzyżowej. Obniżenie kości łonowej po stronie więzadła , daje poważnie do myślenia. Podam tu przykład 59- letniej pacjentki z ostrogą piętową w prawej nodze. Ból stał się wynikiem przenoszenia ciężaru ciała na całą lewą stronę. Rzutowało to jednostronnym skręceniem miednicy. Terapie manualne pomogły kobiecie.

Objawami więzadła krzyżowo- guzowego są :

- ból w dole kolanowym
- ból pięty
- ból łydek i ścięgna Achillesa
- spastyczność kończyn dolnych
- zaburzenia seksualne
- zaburzenia wypróżniania
- wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jak sobie radzić z powtarzającym się bólem? W stanach ostrych stosuje się mobilizację uciskową, potem przechodzi się do igłoterapii. Istotnym antidotum będzie stanowił masaż oraz terapia czaszkowo- krzyżowa. Pomoże także badanie per rectrum. Jest troszeczkę nieprzyjemne, ale do zniesienia.

Holistyczne nauki, stawiają Nas terapeutów w obliczu różnorakich rozważań na temat zdrowia. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych stanowi stany zapalne, które są konsekwencją zmian w obrębie kości krzyżowej. Objawy mogą mieć związek z odcinkiem środkowym kręgosłupa piersiowego oraz połączeniem głowowo- szyjnym. Weronika , lat 19- miała problemy z krtanią i gardłem. Zaś jej siostra cierpiała na chroniczne anginy. Przyczyna? Nie taka oczywista…, a jednak. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych, który miał związek z systemem żuchwowo- gnykowym. Dolegliwości migrenowe mają swoje pochodzenie w opisywanych wyżej zaburzeniach. Migreny wegetatywne charakteryzują objawy takie jak : zawroty głowy, światłowstręt, depresyjność, wymioty. Następnym problemem są bolesne, nieregularne cykle miesiączkowe. Kobiety z zaburzeniami krzyżowo- biodrowymi mogą mieć tendencje do poronień.

Każdy element naszego ciała odpowiada za co innego, lecz struktury organizmu łączą się całościowo.

Życzę Wszystkim Czytelnikom i Pacjentom pogody ducha, niech słońce zaświeci w każdym elemencie naszego ciała, rozumu i duszy.

Namaste 😊 

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Certyfikaty.