Przejdź do głównej zawartości

Równowaga miednicy.
Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych.

Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po czy rozpoznać zaburzenie? Terapeuta przy badaniu, może zauważyć nierówne wysokości kolców biodrowych. Kolejnym zastanawiającym czynnikiem destabilizacji ruchowej jest skośne ustawienie kości krzyżowej. Obniżenie kości łonowej po stronie więzadła , daje poważnie do myślenia. Podam tu przykład 59- letniej pacjentki z ostrogą piętową w prawej nodze. Ból stał się wynikiem przenoszenia ciężaru ciała na całą lewą stronę. Rzutowało to jednostronnym skręceniem miednicy. Terapie manualne pomogły kobiecie.

Objawami więzadła krzyżowo- guzowego są :

- ból w dole kolanowym
- ból pięty
- ból łydek i ścięgna Achillesa
- spastyczność kończyn dolnych
- zaburzenia seksualne
- zaburzenia wypróżniania
- wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jak sobie radzić z powtarzającym się bólem? W stanach ostrych stosuje się mobilizację uciskową, potem przechodzi się do igłoterapii. Istotnym antidotum będzie stanowił masaż oraz terapia czaszkowo- krzyżowa. Pomoże także badanie per rectrum. Jest troszeczkę nieprzyjemne, ale do zniesienia.

Holistyczne nauki, stawiają Nas terapeutów w obliczu różnorakich rozważań na temat zdrowia. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych stanowi stany zapalne, które są konsekwencją zmian w obrębie kości krzyżowej. Objawy mogą mieć związek z odcinkiem środkowym kręgosłupa piersiowego oraz połączeniem głowowo- szyjnym. Weronika , lat 19- miała problemy z krtanią i gardłem. Zaś jej siostra cierpiała na chroniczne anginy. Przyczyna? Nie taka oczywista…, a jednak. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych, który miał związek z systemem żuchwowo- gnykowym. Dolegliwości migrenowe mają swoje pochodzenie w opisywanych wyżej zaburzeniach. Migreny wegetatywne charakteryzują objawy takie jak : zawroty głowy, światłowstręt, depresyjność, wymioty. Następnym problemem są bolesne, nieregularne cykle miesiączkowe. Kobiety z zaburzeniami krzyżowo- biodrowymi mogą mieć tendencje do poronień.

Każdy element naszego ciała odpowiada za co innego, lecz struktury organizmu łączą się całościowo.

Życzę Wszystkim Czytelnikom i Pacjentom pogody ducha, niech słońce zaświeci w każdym elemencie naszego ciała, rozumu i duszy.

Namaste 😊 

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo