Przejdź do głównej zawartości

Masaż gorącymi kamieniami.


Historia tegoż rytuału sięga 5000 lat wstecz. Kamienie jako pierwsi użyli Hindusi. Owe masaże praktykowano także w Chinach i Japonii. Natomiast mieszkańcy Ameryki Południowej- tak zwani  curandero, uzdrowiciele stosowali je głównie przy leczeniu dolegliwości spraw kobiecych. Oczywiście posługiwali się oni kamieniami zimnymi np. do łagodzenia bólów menstruacyjnych. Ludowe wierzenia opierały się na filozofii tamtego świata. Kobieta trzymająca kamień w dłoni zwiększała swoją siłę i witalność podczas porodu. Zafascynowała mnie lecznicza moc kamieni a przede wszystkim oddziaływanie ciepłem i zimnem w celu dostrojenia energetycznego. Ważnym elementem, który mnie w pewien sposób urzekł to  holistyczne podejście do tematu problematyki zdrowia  człowieka. 
Meridiany są szlakami przepływu prany ( energii). Łączą się one z odpowiednimi narządami  wewnętrznymi. Rozróżniamy  m.in. : meridian płuc, jelita grubego, żołądka, śledziony, trzustki, serca, jelita cienkiego, pęcherza moczowego, nerek, osierdzia, potrójnego ogrzewacza, pęcherzyka żółciowego, wątroby. Aktywne punkty dzielimy na główne, czyli te wyżej wymienione i dodatkowe.     Kamienie podgrzewa się w specjalnym garze. Dzięki odpowiedniej temperaturze uzyskuje się dobry przepływ energii, co służy efektowi głębokiej relaksacji. Oprócz rozluźnienia mięśni, masaż daje świetne rezultaty przy przetrenowaniu, czy też długotrwałym przemęczeniu. Kiedyś pacjentka spytała mnie : „ Pani Kasiu gorące kamienie to rozumiem, bo sobie poczytałam, ale dlaczego stosuje się też te kryształki ?”. Otóż wszystko ma odpowiedź w medycynie niekonwencjonalnej. Kryształ górski to kamień neutralny/ uniwersalny. Można go używać w pracy z każdą czakrą, ponieważ działa na wszystkich poziomach energetycznych. Obrzęki limfatyczne leczymy właśnie zimnem. Kiedyś w jednej książce zaciekawiło mnie stwierdzenie T. Manna. Opowiadał on tak : jeśli człowiek stanie w sposób taki, iż wzniesie ręce do niebios, Stwórcy a stopy spoczną na ziemi to zauważy pewną rzecz. 
Meridiany Yang to niebo, kosmos a yin ziemia. Także odpowiedź jest jednoznaczna, wszystko musi pozostać w równowadze.

Czy wiecie, że kamienie szlachetne najlepiej wystawić na pełne słońce? Dlaczego? Dlatego, iż nie ma lepszej energii niż ta pochodząca od Boga. Czasami taką energię można dostać w prezencie, co jest fantastycznym bodźcem do pomagania innym ludziom.  Co dzień praktykuję masaż i spotykam się z problemami natury zarówno fizycznej jak i psychicznej. Dzięki temu, że pomogę drugiemu człowiekowi, czuję ogromną satysfakcję i wdzięczność. Wszystko bierze się z miłości, bo cóż by warte było życie bez niej. Takie jest moje pojmowanie świata. Twoje może być zupełnie inne i szanuje to. Jednakże obojętnie od poglądów każdy z Nas chce być zdrowy. 

Oto korzyści płynące z masażu gorącymi kamieniami:
- zwiększenie wydolności organizmu
- działanie przeciwzapalne
- przeciwbólowe
- poprawa metabolizmu
- usuwanie toksyn
- dotlenienie i odżywienie skóry
- głęboki relaks
- lepszy sen
- poprawa nastroju

Masaż nie jest wskazany przy nadciśnieniu. Oprócz wspomnianych praktyk warto afirmować swój świat. Prawie codziennie, jeśli masz czas zrób sobie wizualizację swojego dnia. Zaprojektuj radość w swoim życiu. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego nastawienia. Zamiast obowiązków zrób sobie piękny upominek w formie spędzenia czasu, jak najlepiej potrafisz. Nałóż sobie maseczkę, wypij ulubioną herbatę, odwiedź koleżankę, czy pójdź na basen, czy siłownie. Obojętnie, po prostu żyj chwilą i radością. W moim porządku dnia ważna jest pewna cykliczność. Staram się robić większość rzeczy w określonych porach/ godzinach, dzięki temu mój organizm wpada w pewien biologiczny rytm, co prowadzi do pewnej stabilizacji.

Złapałam się na tym, że ciało oprócz ruchu, potrzebuje zabawy np. taniec- wyzwala pozytywne i negatywne odczucia. Jednak, czy jest coś lepszego niż relaks i odpoczynek? To na pewno zapewni Ci masaż gorącymi kamieniami. Sama próbowałam. W ten listopadowy czas życzę Wam Drodzy Czytelnicy zdrowia i miłości, żeby każda cząstka Waszych pragnień urodziła się w Was na nowo. Wysyłam Wam pozytywne wibracje i niech to dobro pójdzie gdzieś tam w świat.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż holistyczny.

Masaż holistyczny odżył prawdziwie w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare. Każdy lubi być głaskany. Pieszczoty są efektem poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Udowodniono, że masowane niemowlaki rozwijają się szybciej, co pogłębia również adaptację w środowisku społecznym. Ze Wschodu przywędrowało do Nas wiele piękna. Czy wiecie, że wżyciu są takie okresy, kiedy to organizm zwyczajnie musi być masowany? Ten czas to „Wrota Zmiany” na co składa się: dojrzewanie, rozpoczęcie współżycia, ciąża, wspomniane narodziny i menopauza. Drogą do zdrowia będzie bez wątpienia sztuka oddychania. Każdy wdech dostarcza komórce niezbędny do funkcjonowania tlen. Tego tlenu potrzebuje Twoje zmęczone ciało. Jeśli nie możesz zasnąć spróbuj wizualizować swój oddech. Połóż się wygodnie w wywietrzonym pokoju. Wyłącz telewizor, komputer i komórkę. Następnie jeśli wierzysz w Boga poproś o spokojny sen i energię niezbędną do egzystencji. Weź głęboki, spokojny wdech i wyobraź sobie, że „prana” płynie kolejno…

Stopy -faktyczne lustro naszego stanu zdrowia.

Refleksoterapia to dział medycyny alternatywnej, zajmujący się równoważeniem energii przepływającej przez organizm.  Te faktyczne odwzorowanie naszego samopoczucia stanowią stopy. Są one podzielone na strefy. Za głowę odpowiadać będzie duży palec i górna część naszej dystalnej części kończyny dolnej, kolejno środek stopy- ma wpływ na odczucia w klatce piersiowej i górnej część brzucha, natomiast pięta steruje pracą miednicy. Mówi się, że stopy niosą nas przez życie. Uważam, że są one integralną częścią łączącą nas z ziemią- źródłem korzenia. Spectrum psychologiczne opiera się na sposobie chodzenia. Pewny, silny sposób stawiania nóg mówi o sile charakteru. Natomiast lekkie, nieudolne kroczenie po ścieżce życia świadczyć może o problemach z pewnością siebie.
Wracając do tematu głównego a mianowicie masażu, trzeba zaznaczyć, iż same uciski potrafią zharmonizować cały organizm. Jeśli widzę, że pacjent jest spięty, zestresowany stosuję chwyt kojący i naciskam obszar splotu słonecznego. Używ…