Przejdź do głównej zawartości

Masaż gorącymi kamieniami.


Historia tegoż rytuału sięga 5000 lat wstecz. Kamienie jako pierwsi użyli Hindusi. Owe masaże praktykowano także w Chinach i Japonii. Natomiast mieszkańcy Ameryki Południowej- tak zwani  curandero, uzdrowiciele stosowali je głównie przy leczeniu dolegliwości spraw kobiecych. Oczywiście posługiwali się oni kamieniami zimnymi np. do łagodzenia bólów menstruacyjnych. Ludowe wierzenia opierały się na filozofii tamtego świata. Kobieta trzymająca kamień w dłoni zwiększała swoją siłę i witalność podczas porodu. Zafascynowała mnie lecznicza moc kamieni a przede wszystkim oddziaływanie ciepłem i zimnem w celu dostrojenia energetycznego. Ważnym elementem, który mnie w pewien sposób urzekł to  holistyczne podejście do tematu problematyki zdrowia  człowieka. 
Meridiany są szlakami przepływu prany ( energii). Łączą się one z odpowiednimi narządami  wewnętrznymi. Rozróżniamy  m.in. : meridian płuc, jelita grubego, żołądka, śledziony, trzustki, serca, jelita cienkiego, pęcherza moczowego, nerek, osierdzia, potrójnego ogrzewacza, pęcherzyka żółciowego, wątroby. Aktywne punkty dzielimy na główne, czyli te wyżej wymienione i dodatkowe.     Kamienie podgrzewa się w specjalnym garze. Dzięki odpowiedniej temperaturze uzyskuje się dobry przepływ energii, co służy efektowi głębokiej relaksacji. Oprócz rozluźnienia mięśni, masaż daje świetne rezultaty przy przetrenowaniu, czy też długotrwałym przemęczeniu. Kiedyś pacjentka spytała mnie : „ Pani Kasiu gorące kamienie to rozumiem, bo sobie poczytałam, ale dlaczego stosuje się też te kryształki ?”. Otóż wszystko ma odpowiedź w medycynie niekonwencjonalnej. Kryształ górski to kamień neutralny/ uniwersalny. Można go używać w pracy z każdą czakrą, ponieważ działa na wszystkich poziomach energetycznych. Obrzęki limfatyczne leczymy właśnie zimnem. Kiedyś w jednej książce zaciekawiło mnie stwierdzenie T. Manna. Opowiadał on tak : jeśli człowiek stanie w sposób taki, iż wzniesie ręce do niebios, Stwórcy a stopy spoczną na ziemi to zauważy pewną rzecz. 
Meridiany Yang to niebo, kosmos a yin ziemia. Także odpowiedź jest jednoznaczna, wszystko musi pozostać w równowadze.

Czy wiecie, że kamienie szlachetne najlepiej wystawić na pełne słońce? Dlaczego? Dlatego, iż nie ma lepszej energii niż ta pochodząca od Boga. Czasami taką energię można dostać w prezencie, co jest fantastycznym bodźcem do pomagania innym ludziom.  Co dzień praktykuję masaż i spotykam się z problemami natury zarówno fizycznej jak i psychicznej. Dzięki temu, że pomogę drugiemu człowiekowi, czuję ogromną satysfakcję i wdzięczność. Wszystko bierze się z miłości, bo cóż by warte było życie bez niej. Takie jest moje pojmowanie świata. Twoje może być zupełnie inne i szanuje to. Jednakże obojętnie od poglądów każdy z Nas chce być zdrowy. 

Oto korzyści płynące z masażu gorącymi kamieniami:
- zwiększenie wydolności organizmu
- działanie przeciwzapalne
- przeciwbólowe
- poprawa metabolizmu
- usuwanie toksyn
- dotlenienie i odżywienie skóry
- głęboki relaks
- lepszy sen
- poprawa nastroju

Masaż nie jest wskazany przy nadciśnieniu. Oprócz wspomnianych praktyk warto afirmować swój świat. Prawie codziennie, jeśli masz czas zrób sobie wizualizację swojego dnia. Zaprojektuj radość w swoim życiu. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego nastawienia. Zamiast obowiązków zrób sobie piękny upominek w formie spędzenia czasu, jak najlepiej potrafisz. Nałóż sobie maseczkę, wypij ulubioną herbatę, odwiedź koleżankę, czy pójdź na basen, czy siłownie. Obojętnie, po prostu żyj chwilą i radością. W moim porządku dnia ważna jest pewna cykliczność. Staram się robić większość rzeczy w określonych porach/ godzinach, dzięki temu mój organizm wpada w pewien biologiczny rytm, co prowadzi do pewnej stabilizacji.

Złapałam się na tym, że ciało oprócz ruchu, potrzebuje zabawy np. taniec- wyzwala pozytywne i negatywne odczucia. Jednak, czy jest coś lepszego niż relaks i odpoczynek? To na pewno zapewni Ci masaż gorącymi kamieniami. Sama próbowałam. W ten listopadowy czas życzę Wam Drodzy Czytelnicy zdrowia i miłości, żeby każda cząstka Waszych pragnień urodziła się w Was na nowo. Wysyłam Wam pozytywne wibracje i niech to dobro pójdzie gdzieś tam w świat.

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo