Przejdź do głównej zawartości

Refleksologia – metody terapeutyczne.

 


Refleksologia to obszerna dziedzina naukowa. Zajmuję się nie tylko stymulowaniem punktów na stopach. Refleksologia twarzy jest coraz bardziej popularna i stosowana w pracy terapeutycznej.

Ostatnio w szczególności w leczeniu bóli głowy. W naturoterapii mamy sześć rodzajów występowania tegoż schorzenia:

 • napięciowy ból głowy

 • migrenowy ból głowy

 • klasterowy ból głowy

 • zatokowy

 • nadciśnieniowy

 • skroniowo- żuchwowy

Na pewno w uldze bólu będzie sprzyjało uciskanie opuszką palców strefy refleksyjnej: nerek, nadnercza, pęcherza, moczowodu, dużego palca, który odpowiada za przysadkę mózgową.

Przyczynami bólu głowy jest zbyt duża energią Qi w rejonie wątroby lub odwrotna reakcja- niedotlenienie w odpowiednie substancje odżywcze krwi. Powoduje to zupełny niedostatek Qi. Funkcje transportowe są wówczas osłabione, co prowadzi do niedociśnienia lub, co gorsza zespołu astenii. Otóż zespół Da Costy objawia się kłującym bólem w klatce piersiowej, uczuciem niepokoju i zmęczeniu. Z równoczesnym występowaniem parastezji, które mogą być wynikiem złego przyswajania witamin z gr B. Jakie reakcje fizjologiczne występują po masażu stóp? Częste oddawanie moczu, pocenie się, częste wypróżnianie, wydzielanie błony śluzowej z nosa, oczu, dróg oddechowych, upławy, pragnienie.

Często po zabiegu pacjent odczuwa senność. Tym samym dostosowuje się do stanu „ochrony represji”. Zmiany te generują endogenne czynniki lekkopodobne.

Jakie korzyści niesie refleksologia?

 • usuwa blokady meridianów

 • usuwa toksyny z organizmu

 • przywraca równowagę wewnętrzną organizmu

 • poprawia funkcje snu

 • poprawa nastrój

 • zwiększa odporność organizmu ( również osłabienie po Covidzie)

Na stopach znajduje się 77 stref refleksyjnych połączonych bezpośrednio z mózgiem.

Tradycyjna medycyna chińska stawia przede wszystkim na wyrównanie energii, odpowiednią pracę narządów wewnętrznych. Wiąże się to z pewną równowagą pierwiastków yin i yang. Ważnym elementem jest również regulacja funkcji narządów zang fu. Każdy z organów jest połączony w pary. Pary te mają za zadanie podtrzymać obieg wymiany materii i energii np. wątroba – gan i pęcherzyk żółciowy- dan. Reasumując warto masować stopy, czy twarz, by po prostu funkcjonować poprawnie. Jeśli farmakologia zawodzi, postaw na naturoterapie. 

Zapraszam ciepło do mojego gabinetu na refleksologię.

Życzę Wszystkim w te jesienne wieczory, by znaleźć czas na uporządkowanie swojego „ wewnętrznego Ja”. Pamiętaj, jeśli chcesz coś zmieniać, zacznij od siebie. Ja mogę Ci w tym pomóc :)


Katarzyna Karska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo

Rodzaje masaży.

 NOWOŚĆ DRENAŻ LIMFATYCZNY CIAŁA I TWARZY METODĄ NIEMIECKĄ !!!