Przejdź do głównej zawartości

Refleksologia – metody terapeutyczne.

 


Refleksologia to obszerna dziedzina naukowa. Zajmuję się nie tylko stymulowaniem punktów na stopach. Refleksologia twarzy jest coraz bardziej popularna i stosowana w pracy terapeutycznej.

Ostatnio w szczególności w leczeniu bóli głowy. W naturoterapii mamy sześć rodzajów występowania tegoż schorzenia:

 • napięciowy ból głowy

 • migrenowy ból głowy

 • klasterowy ból głowy

 • zatokowy

 • nadciśnieniowy

 • skroniowo- żuchwowy

Na pewno w uldze bólu będzie sprzyjało uciskanie opuszką palców strefy refleksyjnej: nerek, nadnercza, pęcherza, moczowodu, dużego palca, który odpowiada za przysadkę mózgową.

Przyczynami bólu głowy jest zbyt duża energią Qi w rejonie wątroby lub odwrotna reakcja- niedotlenienie w odpowiednie substancje odżywcze krwi. Powoduje to zupełny niedostatek Qi. Funkcje transportowe są wówczas osłabione, co prowadzi do niedociśnienia lub, co gorsza zespołu astenii. Otóż zespół Da Costy objawia się kłującym bólem w klatce piersiowej, uczuciem niepokoju i zmęczeniu. Z równoczesnym występowaniem parastezji, które mogą być wynikiem złego przyswajania witamin z gr B. Jakie reakcje fizjologiczne występują po masażu stóp? Częste oddawanie moczu, pocenie się, częste wypróżnianie, wydzielanie błony śluzowej z nosa, oczu, dróg oddechowych, upławy, pragnienie.

Często po zabiegu pacjent odczuwa senność. Tym samym dostosowuje się do stanu „ochrony represji”. Zmiany te generują endogenne czynniki lekkopodobne.

Jakie korzyści niesie refleksologia?

 • usuwa blokady meridianów

 • usuwa toksyny z organizmu

 • przywraca równowagę wewnętrzną organizmu

 • poprawia funkcje snu

 • poprawa nastrój

 • zwiększa odporność organizmu ( również osłabienie po Covidzie)

Na stopach znajduje się 77 stref refleksyjnych połączonych bezpośrednio z mózgiem.

Tradycyjna medycyna chińska stawia przede wszystkim na wyrównanie energii, odpowiednią pracę narządów wewnętrznych. Wiąże się to z pewną równowagą pierwiastków yin i yang. Ważnym elementem jest również regulacja funkcji narządów zang fu. Każdy z organów jest połączony w pary. Pary te mają za zadanie podtrzymać obieg wymiany materii i energii np. wątroba – gan i pęcherzyk żółciowy- dan. Reasumując warto masować stopy, czy twarz, by po prostu funkcjonować poprawnie. Jeśli farmakologia zawodzi, postaw na naturoterapie. 

Zapraszam ciepło do mojego gabinetu na refleksologię.

Życzę Wszystkim w te jesienne wieczory, by znaleźć czas na uporządkowanie swojego „ wewnętrznego Ja”. Pamiętaj, jeśli chcesz coś zmieniać, zacznij od siebie. Ja mogę Ci w tym pomóc :)


Katarzyna Karska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Energia jest w Tobie.

  Co raz częściej mój gabinet odwiedzają osoby z depresją i zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to choroba, przypadłość Naszych czasów. Masaż w swojej cudownej odsłonie, aurze ma dostarczyć Nam endorfin, a także pomóc w szukaniu balansu między duszą, ciałem i umysłem. Masaż ma działanie uspakajające i może być fantastycznym przykładem medycznym do uzupełniania psychoterapii i farmakologii- czasem bezdyskusyjnym. Wszystko w Naszych głowach albo wolno płynie albo nieco bulgocze. Wszystko jest emocją.  Kiedyś na masażu zjawiła się u mnie dziewczyna , która z uśmiechem na ustach zaśpiewała:  „W mojej głowie wojna, myśli niespokojne”. Jako terapeutka już wiedziałam, że w sposób delikatny zasugerowała swój problem. Pytała, co zrobić by przestać bać się banalnych rzeczy? Uważam, że każdy z Nas powinien zawalczyć o siebie. Boisz się wyjść z domu- ubierz buty i wyjdź. Boisz się jechać autobusem. Przełam to – jedź. Po prostu przestaw głowę na słowa: tak, chcę, zrobię to. Chcesz odpocząć- odpo