Przejdź do głównej zawartości

Refleksologia – metody terapeutyczne.

 


Refleksologia to obszerna dziedzina naukowa. Zajmuję się nie tylko stymulowaniem punktów na stopach. Refleksologia twarzy jest coraz bardziej popularna i stosowana w pracy terapeutycznej.

Ostatnio w szczególności w leczeniu bóli głowy. W naturoterapii mamy sześć rodzajów występowania tegoż schorzenia:

 • napięciowy ból głowy

 • migrenowy ból głowy

 • klasterowy ból głowy

 • zatokowy

 • nadciśnieniowy

 • skroniowo- żuchwowy

Na pewno w uldze bólu będzie sprzyjało uciskanie opuszką palców strefy refleksyjnej: nerek, nadnercza, pęcherza, moczowodu, dużego palca, który odpowiada za przysadkę mózgową.

Przyczynami bólu głowy jest zbyt duża energią Qi w rejonie wątroby lub odwrotna reakcja- niedotlenienie w odpowiednie substancje odżywcze krwi. Powoduje to zupełny niedostatek Qi. Funkcje transportowe są wówczas osłabione, co prowadzi do niedociśnienia lub, co gorsza zespołu astenii. Otóż zespół Da Costy objawia się kłującym bólem w klatce piersiowej, uczuciem niepokoju i zmęczeniu. Z równoczesnym występowaniem parastezji, które mogą być wynikiem złego przyswajania witamin z gr B. Jakie reakcje fizjologiczne występują po masażu stóp? Częste oddawanie moczu, pocenie się, częste wypróżnianie, wydzielanie błony śluzowej z nosa, oczu, dróg oddechowych, upławy, pragnienie.

Często po zabiegu pacjent odczuwa senność. Tym samym dostosowuje się do stanu „ochrony represji”. Zmiany te generują endogenne czynniki lekkopodobne.

Jakie korzyści niesie refleksologia?

 • usuwa blokady meridianów

 • usuwa toksyny z organizmu

 • przywraca równowagę wewnętrzną organizmu

 • poprawia funkcje snu

 • poprawa nastrój

 • zwiększa odporność organizmu ( również osłabienie po Covidzie)

Na stopach znajduje się 77 stref refleksyjnych połączonych bezpośrednio z mózgiem.

Tradycyjna medycyna chińska stawia przede wszystkim na wyrównanie energii, odpowiednią pracę narządów wewnętrznych. Wiąże się to z pewną równowagą pierwiastków yin i yang. Ważnym elementem jest również regulacja funkcji narządów zang fu. Każdy z organów jest połączony w pary. Pary te mają za zadanie podtrzymać obieg wymiany materii i energii np. wątroba – gan i pęcherzyk żółciowy- dan. Reasumując warto masować stopy, czy twarz, by po prostu funkcjonować poprawnie. Jeśli farmakologia zawodzi, postaw na naturoterapie. 

Zapraszam ciepło do mojego gabinetu na refleksologię.

Życzę Wszystkim w te jesienne wieczory, by znaleźć czas na uporządkowanie swojego „ wewnętrznego Ja”. Pamiętaj, jeśli chcesz coś zmieniać, zacznij od siebie. Ja mogę Ci w tym pomóc :)


Katarzyna Karska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Medycyna psychosomatyczna.

Dusza, ciało i rozum to jedna wielka substancja chemiczna porównywana z miłością, gdzie wszystko jest szczęściem. Gdyby było tak pięknie, a uczucie szybko by kwitło - ludzie z pewnością nie zapadaliby na choroby. Wątpliwa kwestia, a raczej często  wręcz niemożliwa. Freud odkrył, iż do naszej nieświadomości trafia stres ukryty, który niszczy i pożera niczym lew, Kartezjusz próbował rozdzielić ciało i duszę na dwie odrębne konstrukcje. Odmienne filozoficznie i medycznie. Inkorporacja, kontrola, autonomia i rywalizacja to szczegółowe etapy rozwoju człowieka. Z pewnością mają wpływ na kształtowanie się osobowości. Naukowcy udowodnili, iż kobieta w ciąży nosząca pod sercem dziecko musi dbać, by się nie denerwować. Kortyzol to chyba najbardziej niepożądana substancja dla embrionu niszcząca hipokamp. Badania wykazały, że jeżeli młoda mama czyta dziecku bajki, przed jego narodzeniem,  to u niemowlęcia wytwarzają się jakże potrzebne endorfiny. Maluszek zaczyna mocniej niż zawsze ssać kciuka, a

Choroba zwyrodnieniowa- metodyka pomocy.

  Przeciążenia długotrwałe działają na stawy i tkanki okołostawowe w postaci obciążeń, które przekształcają się w zwyrodnienia. Mamy do czynienia z czynnikiem wielostrukturowym na wielu poziomach funkcjonowania ciała. Zwyrodnienia wymieniamy w obszarach: stawu skroniowo- żuchwowego stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym i piersiowym stawu krzyżowo- biodrowego stawu ramiennego stawu łokciowego stawu nagarstkowego i śródrecznego kciuka stawów międzypaliczkowych stawu kolanowego stawu skokowego dolnego Nie zawsze choroba zwyrodnieniowa powoduje ból. Jednak zużycie chrząstki jak i badania, unaoczniają uszkodzenie krążka międzykręgowego. Ważnym elementem mięśni jest pełen zakres ruchu, który zaopatrza chrząstkę stawową w substację odżywcze, pozbawione toksyn. Nasz ruch jest generowany za pomocą poziomu ruchowego, uaktywnianego przez mózg. Ruch można nazwać potocznie architektem struktur powięziowych. Czy wiesz, że niepełne wykorzystanie ustawień kątowych t

Stres głównym winowajcą chorób.

  Już w starożytności w myśli greckiej znajdziemy genezę medycyny psychosmatycznej. Cyceron i Platon uważali jednocześnie, że nasze ciało stanowi potężną budowlę. Budowla może się zawalić, gdy wyciągniemy choćby jedną cegiełkę podtrzymującą fudament. Za ojca psychosomatyki uważa się Heirotha – psychiatrę. Można by go śmiało nazwać pionierem holistyki. Co raz częściej do mojego gabinetu trafiają ludzie, u których faktyczny ból jest powodem stresu. Czy wiesz, że długo podwyższony kortyzol i prolaktyna wywołują choroby?  Szumy uszne, chroniczne bóle głowy, dyskineza dróg żółciowych, alergie, zespół Prinzmetala to tylko niektóre z przypadłości, którymi rządzą „ napięte nerwy”.  Chciałabym w tym miejscu opisać przypadek mojej pacjentki. Spokojny sen, apetyt, zaburzał obniżony nastrój i nie ukryte na Jej twarzy zmęczenie. Prawdziwy problem rozpoczynał się w momencie pracy. Na Jej skórze pojawiały się na 3 godziny plamy. W domu ustępowały.  W wyniku stresu korporacyjnego doszło do pokrzywki