Przejdź do głównej zawartości

Akupunktura i jej zastosowanie.


 Akupunktura jest metodą terapii, wywodzącą się z Chin. Polega na wprowadzeniu igły w określony punkt na ciele. Celem tegoż zabiegu jest stymulacja energii w organizmie, która prowadzi do zmniejszenia ognisk bólowych. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się we wspomnianych Chinach w 300 r.n. e. Najważniejszym encyklopedycznym tekstem tego okresu była książka pt. „ Wielkie kompetedium akupunktury i termopunktury”. Zawierała ona dokładny przebieg meridianów z lokalizacją najważniejszych punktów. W latach 60 naszego stulecia- Mao Zedong stwierdził, iż dobrobyt gospodarczy, zależny jest od zdrowia klasy robotniczej. „Bosonodzy lekarze” stosowali nauki paramedyczne, przyczyniając się do spadku śmiertelności Chińczyków. Głównym zadaniem terapeuty było poszukiwanie przyczyny bólu, poprzez zadawanie pytań i obserwację. Innowacyjna metoda badawcza została nazwana wskazaniem „ korzenia i gałęzi”. Korzeń- przyczyna, zaś gałąź- objaw.

Akupunktura stymuluje uwalnianie neuroprzekaźników w ciele, co wiąże się z wytwarzaniem endorfin. Pozwala to organizmowi wyjść z trybu współczulnego, a przejść w tryb przywspółczulny. Co to znaczy? Igła, która moduluje aktywność mózgu w układzie limbicznym i strukturach podkorowych, zmniejsza odczuwanie bólu. Wtedy to ciało zaczyna się regenerować, co wiąże się z leczeniem. Odzyskujemy radość, umiemy się relaksować, dobrze trawimy i śpimy. Współczesna akupunktura ma zastosowanie w kosmetologii. Znane celebrytki m.in. : Madonna, czy Kim Kardiashian korzystają z ów dobrodziejstw natury. Co sprawia, że skóra ma lepsze ukrwienie, stymuluje produkcję kolagenu, wzmacnia drenaż limfy.

Substancjami niezbędnymi do życia są; energia- Qi, esencja- Potencjał, krew, płyny ustrojowe i shen- Dusza. Shen, Esencja i Qi określa się mianem „trzech skarbów”. Gdy jedna z nich jest zaburzona, pojawiają się problemy zdrowotne. Ważne, by zaznaczyć, iż dusza ma bardzo złożoną rolę. Składa się z :


  • świadomości, myśli i intencji

  • życzliwości i empatii

  • siły woli

  • emocji


Tak, więc shen to duchowość, otwarty umysł, który odpowiada za idee, pamięć, sen. Wiąże się ze zdrowiem psychicznym: depresją, bulimią, anoreksją, hipochondrią, którą leczy się za pomocą igieł. Chciałabym wymienić inne choroby, które są wskazaniem do akupunktury:


  • alergie

  • artretyzm

  • bóle kolan, nadgarstków

  • bóle pleców, głowy, brzucha

  • nudności

  • bóle menstruacyjne

  • zła pamięć i koncentracja

  • bezsenność

Czym innym jest ból klasterowy - zespół Hortona, czym innym ból napięciowy, czy migrenowy. Często boli mnie głowa w skroniach, co jest wynikiem problemów z pęcherzykiem żółciowym. Ból w obszarze potylicy wiąże się z nerkami i pęcherzem moczowym. W obszarze czołowym można mówić o zakłóceniach meridianu żołądka. Reasumując uważam, iż tradycyjna medycyna chińska jest bardzo pomocną nauką. Zamierzam w przyszłości praktykować akupunkturę, iż uznaję jej zbawienny wpływ na całość organizmu. Tymczasem zapraszam Wszystkich do bogatej oferty masaży.

Z pozdrowieniami,

Masażystka Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rodzaje masaży

   

Cerfitykaty

 

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jaki...