Przejdź do głównej zawartości

Masaż shiatsu.Masaż shiatsu, czyli akupresura bez igły to terapeutyczna forma pomocy pacjentom.
Sztuka masażu pochodzi z Kraju Wschodzącego Słońca, czyli Japonii. Lecznicza moc dotyku z shi ( palec) i atsu ( ucisk)- ma za zadanie harmonizowanie przepływu energii w ciele. Pramatką shiatsu jest Anma ( później Tui Na). Za datę geznezy ów nauki medycznej uznaje się się rok 1320. Ludzie uzdrawiający tą metodą byli najczęściej niewidomi. Shampooerzy, bo o Nich mowa, doskonale znali anatomię i fizjologię człowieka. Swój rytuał rozpoczynali o zmroku wykrzykując : Anma!, Anma! - czyli sygnał gotowości do pracy.

„ Tsubo” jest takim rzec można naczyniem, wazą, która służy napełnianiem ów energii. Można śmiało porównać go do magazynku. Nadmiar intesywności prany określa się mianem jitsu, a kyo jako jej brak. Cały pokład Qi gromadzi się w harze- centum podświadomości. Za techniki główne uznaje się: uciski, krążenia, chwytanie ( obejmowanie), rozciąganie i technikę trzech palców. Ważne jest, by utrzymanie ucisku trwało przez cztery do siedmiu sekund. Drugą ręką musimy dawać opór. Akuprsesura łagodzi njczęściej występowane dolegliwości takie jak:

  • astma
  • bóle głowy
  • bóle pleców
  • skurcze mięśni
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • PMS
  • bezsenność

Przeciwskazaniem do masażu są : radioterapia, choroby skórne, osteoporoza, miażdżyca, ciąża, nadciśnienie tętnicze, hemofilia. Masaż shiatsu ma wszelakie zastosowanie lecznicze:

- poprawia koncentację,
- sprawność intelektualną
- usuwa nagromadzone w ciele blokady
- wzmacnia odporność organizmu
- zwiększa krążenie krwi i limfy


Fantastycznym rezultatem terapii jest masaż stóp i uciski na określone punkty, które są odnosnikiem chorych miejsc w organizmie. Równowaga równa się shiatsu. Drodzy Czytelnicy w ten czerwcowy czas korzystajcie z pięknej zieleni, promieni słońca, letniego deszczu. Życzę Wam tęczy dusz. Niech czarny bez i lipowy słodki zapach rozbudzi Wasze zmysły : „ Każdy pacjent nosi własnego lekarza w sobie”. Zmobilizujmy się o dbałość o Nasze zdrowie przez korzystanie z tego co dała Nam Matka Ziemia – pięknych spacerów Wam Życzę.

Moja przepowiednia :)  :

„ Masaż będzie medycyną jutra”.

Autor: Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Równowaga miednicy.

Masaż świecą.

Dysfunkcje stawu biodrowego.

Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy.
Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - objawy w zespole wiązadeł : b…