Przejdź do głównej zawartości

Równowaga miednicy.
Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych.

Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po czy rozpoznać zaburzenie? Terapeuta przy badaniu, może zauważyć nierówne wysokości kolców biodrowych. Kolejnym zastanawiającym czynnikiem destabilizacji ruchowej jest skośne ustawienie kości krzyżowej. Obniżenie kości łonowej po stronie więzadła , daje poważnie do myślenia. Podam tu przykład 59- letniej pacjentki z ostrogą piętową w prawej nodze. Ból stał się wynikiem przenoszenia ciężaru ciała na całą lewą stronę. Rzutowało to jednostronnym skręceniem miednicy. Terapie manualne pomogły kobiecie.

Objawami więzadła krzyżowo- guzowego są :

- ból w dole kolanowym
- ból pięty
- ból łydek i ścięgna Achillesa
- spastyczność kończyn dolnych
- zaburzenia seksualne
- zaburzenia wypróżniania
- wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jak sobie radzić z powtarzającym się bólem? W stanach ostrych stosuje się mobilizację uciskową, potem przechodzi się do igłoterapii. Istotnym antidotum będzie stanowił masaż oraz terapia czaszkowo- krzyżowa. Pomoże także badanie per rectrum. Jest troszeczkę nieprzyjemne, ale do zniesienia.

Holistyczne nauki, stawiają Nas terapeutów w obliczu różnorakich rozważań na temat zdrowia. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych stanowi stany zapalne, które są konsekwencją zmian w obrębie kości krzyżowej. Objawy mogą mieć związek z odcinkiem środkowym kręgosłupa piersiowego oraz połączeniem głowowo- szyjnym. Weronika , lat 19- miała problemy z krtanią i gardłem. Zaś jej siostra cierpiała na chroniczne anginy. Przyczyna? Nie taka oczywista…, a jednak. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych, który miał związek z systemem żuchwowo- gnykowym. Dolegliwości migrenowe mają swoje pochodzenie w opisywanych wyżej zaburzeniach. Migreny wegetatywne charakteryzują objawy takie jak : zawroty głowy, światłowstręt, depresyjność, wymioty. Następnym problemem są bolesne, nieregularne cykle miesiączkowe. Kobiety z zaburzeniami krzyżowo- biodrowymi mogą mieć tendencje do poronień.

Każdy element naszego ciała odpowiada za co innego, lecz struktury organizmu łączą się całościowo.

Życzę Wszystkim Czytelnikom i Pacjentom pogody ducha, niech słońce zaświeci w każdym elemencie naszego ciała, rozumu i duszy.

Namaste 😊 

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż autorski.

Masaż tkanek głębokich.

Ten rodzaj systemu pracy jest bardzo spokojną formą terapii, który zapoczątkowała Dr Ida P. Rolf. Odkryła ona, iż tkanka jest osobnym systemem układu człowieka.

Głównąprzesłanką rolfingu stały się techniki manualne, skupiające się na uwalnianiu blokad w ciele. Terapeuta za pomocą odpowiednio dobranej leżanki, wtapia się w tkanki wykorzystując atuty swojego ciała. Narzędziem pracy terapeutycznej są :palce, kostki palców, przedramiona, łokcie. Można również zadziałać za pomocą powierzchni dłoniowej. Sam rolfing można doprecyzować stwierdzeniem, iż jest to system integracji tkanek, który ma na uwadze reedukację ruchową. Co to znaczy? Masażysta leczy ruchem, wykorzystując np. ćwiczenia izometryczne.
Celem masażu tkanek głębokich jest przede wszystkim likwidacja napięć tkankowych, zwiększenie zakresu ruchu, przywrócenie fizjologii tkanek. Ważne jest, by restrykcje uwalniać w sposób szczególnie odpowiedzialny i nie robić nic siłowo. Ciało pacjenta samo Nam podpowie, w jakim kierunku będzie po…