Przejdź do głównej zawartości

Równowaga miednicy.
Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych.

Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po czy rozpoznać zaburzenie? Terapeuta przy badaniu, może zauważyć nierówne wysokości kolców biodrowych. Kolejnym zastanawiającym czynnikiem destabilizacji ruchowej jest skośne ustawienie kości krzyżowej. Obniżenie kości łonowej po stronie więzadła , daje poważnie do myślenia. Podam tu przykład 59- letniej pacjentki z ostrogą piętową w prawej nodze. Ból stał się wynikiem przenoszenia ciężaru ciała na całą lewą stronę. Rzutowało to jednostronnym skręceniem miednicy. Terapie manualne pomogły kobiecie.

Objawami więzadła krzyżowo- guzowego są :

- ból w dole kolanowym
- ból pięty
- ból łydek i ścięgna Achillesa
- spastyczność kończyn dolnych
- zaburzenia seksualne
- zaburzenia wypróżniania
- wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jak sobie radzić z powtarzającym się bólem? W stanach ostrych stosuje się mobilizację uciskową, potem przechodzi się do igłoterapii. Istotnym antidotum będzie stanowił masaż oraz terapia czaszkowo- krzyżowa. Pomoże także badanie per rectrum. Jest troszeczkę nieprzyjemne, ale do zniesienia.

Holistyczne nauki, stawiają Nas terapeutów w obliczu różnorakich rozważań na temat zdrowia. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych stanowi stany zapalne, które są konsekwencją zmian w obrębie kości krzyżowej. Objawy mogą mieć związek z odcinkiem środkowym kręgosłupa piersiowego oraz połączeniem głowowo- szyjnym. Weronika , lat 19- miała problemy z krtanią i gardłem. Zaś jej siostra cierpiała na chroniczne anginy. Przyczyna? Nie taka oczywista…, a jednak. Zespół wiązadeł krzyżowo- biodrowych, który miał związek z systemem żuchwowo- gnykowym. Dolegliwości migrenowe mają swoje pochodzenie w opisywanych wyżej zaburzeniach. Migreny wegetatywne charakteryzują objawy takie jak : zawroty głowy, światłowstręt, depresyjność, wymioty. Następnym problemem są bolesne, nieregularne cykle miesiączkowe. Kobiety z zaburzeniami krzyżowo- biodrowymi mogą mieć tendencje do poronień.

Każdy element naszego ciała odpowiada za co innego, lecz struktury organizmu łączą się całościowo.

Życzę Wszystkim Czytelnikom i Pacjentom pogody ducha, niech słońce zaświeci w każdym elemencie naszego ciała, rozumu i duszy.

Namaste 😊 

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż świecą.

Masaż świecą wywodzi się ze świata Orientu. Sam masaż opiera się na technikach relaksacyjnych i obejmuje całe ciało. Bazą podgrzewanych świec są oleje roślinne m.in. olej sojowy. Słynie on ze swoich dobroczynnych właściwości. Ciepły, naturalny wosk uleczy i pomoże w wielu dolegliwościach.   Nie od dziś wiadomo, że ciepło to najlepszy afrodyzjak dla duszy i ciała. Masaż w połączeniu z olejkiem patchuli odpręży Twoje przebodźcowane ciało. Patuchula to roślina występująca w Azji , jej rdzenna nazwa oznacza zapach zielonego liścia.  Sam olejek to naprawdę 100 % dobra, bowiem ma wszechstronne działanie : - reguluje gospodarkę płynami - zwalcza trądzik: - łojotok - pomaga pozbyć się cellulitu - dobrze działa na stawy  Kolejnym składnikiem kompozycji jest pomarańcza. Otóż olejek ten ma właściwości antyseptyczne i uspakajające złagodzi bóle głowy, nerwobóle. To bardzo dobre rozwiązanie dla Pań źle odczuwających miesiączki i okres menopauzy. Następnym komponentem zapac

Dysfunkcje stawu biodrowego.

  Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy. Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - o