Przejdź do głównej zawartości

Masaże i sport.


„ Ciało ludzkie o stulecia wyprzedziło fizjologów” i oczywiście w tym krótkim cytacie jest naukowa prawda. Masaż wpływa na piękne, zdrowe ciało. Jednak warto łączyć tą dziedzinę naukową z fizjoterapią i sportem. Aktywność fizyczna działa głęboko nie tylko na struktury mięśniowe, ale i również na struktury umysłowe. W swoich obserwacjach posłużę się pewnym eksperymentem, w których udział wzięły myszy. Jedna część zwierząt miała w klatce kołowrotek, gdzie biegała. Druga część nie robiła nic w kierunku ruchu. Naukowcy śledząc proces dzielenia się ich komórek wstrzyknęła badanym zastrzyk. Okazało się, że aktywne myszki w hipokampie ( ośrodek mózgu) miały nowe komórki mózgowe. Ów proces regeneracji nazwano neurogenezą.
 Kolejny z eksperymentów medycznych był bardzo ciekawy pod względem biologicznym. Bliźniaki jednojajowe wychowywane w tym samym środowisku, o tej samej płci, różniły się stosunkiem do uprawiania sportu. Jedna z badanych intensywnie biegała, czasami pływała, drugą z sióstr można określić śmiało mianem lenia laptopowicza. Pierwsza z nich uzyskiwała lepsze wyniki w nauce ( dobra koncentracja, pamięć, kreatywność). Natomiast zasiedziała bliźniaczka była ospała, zniechęcona i nie osiągała dobrych stopni w szkole. Oprócz tego miała zepsuty wzrok i musiała nosić okulary.
Następnym dowodem na to, że poruszanie się ma zbawienny wpływ na organizm udowadnia badanie przeprowadzone na maszynistach i konduktorach. Konduktorzy z racji ruchu nie zapadali, tak często na choroby wieńcowe jak ich koledzy.

Dzięki ćwiczeniom mamy lepsze wyniki poziomu cukru, czy cholesterolu.  Dokładniej rzecz ujmując w trakcie aktywności- lipazy lipoproteinowe zasysają  tłuszcz. Najgorszym zjawiskiem dzisiejszych czasów są laptopowicze. Czy wiecie, że długotrwałe siedzenie przed tym urządzeniem skraca życie. O ile? Aż o pięć lat. Nie wspomnę o garbie, smsowej szyji, czy pogłębiającej się skoliozie. Nie mówiąc już o ogólnym osłabieniu korpusu mięśniowego. Okazuje się, że ważne jest urozmaicanie ćwiczeń, ponieważ każda z aktywności ma inny wpływ na mózg. Można spokojnie łączyć trening aerobowy z siłowym dodając interwały.

Ciało i duszę uleczy masaż, sport. W skrajnych przypadkach psychikę podreperuje doświadczony terapeuta. Nad umysłem trzeba pracować samemu całe życie. Masaż jest wspaniałym filtratorem. Dlaczego? Dlatego, że poprzez rozcieranie uwalniane są przez skórę toksyny. Zdarzyło mnie się, iż podczas sesji masażu, pacjent przerywał mi pracę, by załatwić potrzebę fizjologiczną. Dosłownie mówiąc. Pewna Pani miała silne migreny a powód ten sam-  duża ilość toksyn.
Uważam, że nauki holistyczne są alternatywą dla pokoleń. Zamiast gromadzić gadżety , czy kolejne dobra materialne , przyjdź na masaże. Masaż lomi lomi to głębsza forma zadziałania na mięśnie. Szczególnie mile widziana po wysiłku. Chcesz zregenerować się na piątkę?

JESTEM DO TWOJEJ DYSPOZYCJI. WYKORZYSTAJ TO :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Równowaga miednicy.

Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych. Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po

Masaż świecą.

Masaż świecą wywodzi się ze świata Orientu. Sam masaż opiera się na technikach relaksacyjnych i obejmuje całe ciało. Bazą podgrzewanych świec są oleje roślinne m.in. olej sojowy. Słynie on ze swoich dobroczynnych właściwości. Ciepły, naturalny wosk uleczy i pomoże w wielu dolegliwościach.   Nie od dziś wiadomo, że ciepło to najlepszy afrodyzjak dla duszy i ciała. Masaż w połączeniu z olejkiem patchuli odpręży Twoje przebodźcowane ciało. Patuchula to roślina występująca w Azji , jej rdzenna nazwa oznacza zapach zielonego liścia.  Sam olejek to naprawdę 100 % dobra, bowiem ma wszechstronne działanie : - reguluje gospodarkę płynami - zwalcza trądzik: - łojotok - pomaga pozbyć się cellulitu - dobrze działa na stawy  Kolejnym składnikiem kompozycji jest pomarańcza. Otóż olejek ten ma właściwości antyseptyczne i uspakajające złagodzi bóle głowy, nerwobóle. To bardzo dobre rozwiązanie dla Pań źle odczuwających miesiączki i okres menopauzy. Następnym komponentem zapac

Dysfunkcje stawu biodrowego.

  Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy. Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - o