Przejdź do głównej zawartości

Masaże i sport.


„ Ciało ludzkie o stulecia wyprzedziło fizjologów” i oczywiście w tym krótkim cytacie jest naukowa prawda. Masaż wpływa na piękne, zdrowe ciało. Jednak warto łączyć tą dziedzinę naukową z fizjoterapią i sportem. Aktywność fizyczna działa głęboko nie tylko na struktury mięśniowe, ale i również na struktury umysłowe. W swoich obserwacjach posłużę się pewnym eksperymentem, w których udział wzięły myszy. Jedna część zwierząt miała w klatce kołowrotek, gdzie biegała. Druga część nie robiła nic w kierunku ruchu. Naukowcy śledząc proces dzielenia się ich komórek wstrzyknęła badanym zastrzyk. Okazało się, że aktywne myszki w hipokampie ( ośrodek mózgu) miały nowe komórki mózgowe. Ów proces regeneracji nazwano neurogenezą.
 Kolejny z eksperymentów medycznych był bardzo ciekawy pod względem biologicznym. Bliźniaki jednojajowe wychowywane w tym samym środowisku, o tej samej płci, różniły się stosunkiem do uprawiania sportu. Jedna z badanych intensywnie biegała, czasami pływała, drugą z sióstr można określić śmiało mianem lenia laptopowicza. Pierwsza z nich uzyskiwała lepsze wyniki w nauce ( dobra koncentracja, pamięć, kreatywność). Natomiast zasiedziała bliźniaczka była ospała, zniechęcona i nie osiągała dobrych stopni w szkole. Oprócz tego miała zepsuty wzrok i musiała nosić okulary.
Następnym dowodem na to, że poruszanie się ma zbawienny wpływ na organizm udowadnia badanie przeprowadzone na maszynistach i konduktorach. Konduktorzy z racji ruchu nie zapadali, tak często na choroby wieńcowe jak ich koledzy.

Dzięki ćwiczeniom mamy lepsze wyniki poziomu cukru, czy cholesterolu.  Dokładniej rzecz ujmując w trakcie aktywności- lipazy lipoproteinowe zasysają  tłuszcz. Najgorszym zjawiskiem dzisiejszych czasów są laptopowicze. Czy wiecie, że długotrwałe siedzenie przed tym urządzeniem skraca życie. O ile? Aż o pięć lat. Nie wspomnę o garbie, smsowej szyji, czy pogłębiającej się skoliozie. Nie mówiąc już o ogólnym osłabieniu korpusu mięśniowego. Okazuje się, że ważne jest urozmaicanie ćwiczeń, ponieważ każda z aktywności ma inny wpływ na mózg. Można spokojnie łączyć trening aerobowy z siłowym dodając interwały.

Ciało i duszę uleczy masaż, sport. W skrajnych przypadkach psychikę podreperuje doświadczony terapeuta. Nad umysłem trzeba pracować samemu całe życie. Masaż jest wspaniałym filtratorem. Dlaczego? Dlatego, że poprzez rozcieranie uwalniane są przez skórę toksyny. Zdarzyło mnie się, iż podczas sesji masażu, pacjent przerywał mi pracę, by załatwić potrzebę fizjologiczną. Dosłownie mówiąc. Pewna Pani miała silne migreny a powód ten sam-  duża ilość toksyn.
Uważam, że nauki holistyczne są alternatywą dla pokoleń. Zamiast gromadzić gadżety , czy kolejne dobra materialne , przyjdź na masaże. Masaż lomi lomi to głębsza forma zadziałania na mięśnie. Szczególnie mile widziana po wysiłku. Chcesz zregenerować się na piątkę?

JESTEM DO TWOJEJ DYSPOZYCJI. WYKORZYSTAJ TO :) .

Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż holistyczny.

Masaż holistyczny odżył prawdziwie w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare. Każdy lubi być głaskany. Pieszczoty są efektem poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Udowodniono, że masowane niemowlaki rozwijają się szybciej, co pogłębia również adaptację w środowisku społecznym. Ze Wschodu przywędrowało do Nas wiele piękna. Czy wiecie, że wżyciu są takie okresy, kiedy to organizm zwyczajnie musi być masowany? Ten czas to „Wrota Zmiany” na co składa się: dojrzewanie, rozpoczęcie współżycia, ciąża, wspomniane narodziny i menopauza. Drogą do zdrowia będzie bez wątpienia sztuka oddychania. Każdy wdech dostarcza komórce niezbędny do funkcjonowania tlen. Tego tlenu potrzebuje Twoje zmęczone ciało. Jeśli nie możesz zasnąć spróbuj wizualizować swój oddech. Połóż się wygodnie w wywietrzonym pokoju. Wyłącz telewizor, komputer i komórkę. Następnie jeśli wierzysz w Boga poproś o spokojny sen i energię niezbędną do egzystencji. Weź głęboki, spokojny wdech i wyobraź sobie, że „prana” płynie kolejno…

Stopy -faktyczne lustro naszego stanu zdrowia.

Refleksoterapia to dział medycyny alternatywnej, zajmujący się równoważeniem energii przepływającej przez organizm.  Te faktyczne odwzorowanie naszego samopoczucia stanowią stopy. Są one podzielone na strefy. Za głowę odpowiadać będzie duży palec i górna część naszej dystalnej części kończyny dolnej, kolejno środek stopy- ma wpływ na odczucia w klatce piersiowej i górnej część brzucha, natomiast pięta steruje pracą miednicy. Mówi się, że stopy niosą nas przez życie. Uważam, że są one integralną częścią łączącą nas z ziemią- źródłem korzenia. Spectrum psychologiczne opiera się na sposobie chodzenia. Pewny, silny sposób stawiania nóg mówi o sile charakteru. Natomiast lekkie, nieudolne kroczenie po ścieżce życia świadczyć może o problemach z pewnością siebie.
Wracając do tematu głównego a mianowicie masażu, trzeba zaznaczyć, iż same uciski potrafią zharmonizować cały organizm. Jeśli widzę, że pacjent jest spięty, zestresowany stosuję chwyt kojący i naciskam obszar splotu słonecznego. Używ…