Przejdź do głównej zawartości

Wpływ masażu na psychikę.
„Człowiek potrzebuję czegoś, co przekracza granice umysłu. Potrzebuje sposobu wyjaśniania świata”.  Ten bodziec badania świata jako komponentu daje Nam nauka jaką jest neurobiologia. Stan organizmu w czasie przeciążenia objaśnia również osteopatia. W czasie odczuwania bólu powstają napięcia nerwowo- mięśniowe, będące ów blokadą. Staje się ona w pewnym sensie znaczącą dysfunkcją ruchu. Jak do tego dochodzi? Nasze kręgi ( 24) składają się z trzech elementów: dwóch płytek chrzęstnych, pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Pierścień włóknisty pod wpływem upływu czasu traci swą jędrność i wodę. Efektem jest oddalenie się trzonu kręgu lub ucisk.  To pierwsza oznaka dyskopatii.

Stres psychiczny odkłada się w pamięci komórkowej naszego ciała, co wpływa na odbiór świata zewnętrznego. W trakcie zdenerwowania następuje wzrost kortyzolu, co sprawia upośledzenie hipokampu. Hipokamp odpowiada za naszą pamięć. Dlatego też blokada psychosomatyczna jest odkrywana przez terapeutę w głębokiej psychoanalizie. Pacjent może po prostu nie pamiętać skomplikowanego dla podświadomości procesu.

Co dzieje się z Nami w reakcji ekscytacji (reakcji odwrotnej)? Radość w nawiązywaniu korzystnych relacji międzyludzkich to bardzo pozytywna emocja. Wytwarzanie oksytocyny w organizmie gwarantuje dobre samopoczucie. Posiadają go rodzice w momencie przyjścia na świat swojego dziecka. Uważam z pewną śmiałością, iż wytwarzanie tegoż związku warunkuje również masaż. Kiedy głaszczemy daną osobę, nawiązujemy z Nią kontakt niewerbalny. Kontakt zanurzony w emocjach. Po masażu ludzie wychodzą z gabinetu radośni i zrelaksowani, niektórzy zasypiają podczas sesji. Masaż wpływa bezwarunkowo na pewne cechy związane ściśle z tendencją poprawy pewnych cech osobowościowych niektórych osobników. Po terapii wzrasta odwaga, człowiek z trybu biernego przechodzi w tryb aktywny. Osoba kłótliwa staje się zgodna a drażliwa robi się bardziej cierpliwa. Wzmaga się także otwartość na drugiego partnera. Wpływ masażu na aspekty psychosomatyczne jest ogromny. Dlatego, też postanowiłam rozwinąć ten wątek o nowy artykuł.

Często masaż zaczynam od głowy. Czy wiesz, ze każda ze stron głowy odpowiada za różnorodną problematykę Twojego życia? Co mam na myśli? Jeśli boli Cię , czy pulsuje w skroniach- to znaczy, że w sferze życia teraźniejszego są pewne obciążenia, możliwe blokady. Przód głowy warunkuje przyszłość. Natomiast tył –przeszłość. Dlaczego o tym mówię, po raz kolejny? Wszystkie kłopoty pochodzą właśnie stamtąd. To mózg jest centralnym dowódzą Twego ciała. Myślę, że w pełni opisałam Wam dobroczynny wpływ masażu na Nasze życie psychiczne.
Z serdecznością na ustach polecam Wam Drodzy Czytelnicy masaż indyjski głowy i masaże orientalne. Korzystajcie z tego, co dobre i piękne.  Twój spokój to moja satysfakcja.

Autor : Katarzyna Karska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż holistyczny.

Masaż holistyczny odżył prawdziwie w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare. Każdy lubi być głaskany. Pieszczoty są efektem poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Udowodniono, że masowane niemowlaki rozwijają się szybciej, co pogłębia również adaptację w środowisku społecznym. Ze Wschodu przywędrowało do Nas wiele piękna. Czy wiecie, że wżyciu są takie okresy, kiedy to organizm zwyczajnie musi być masowany? Ten czas to „Wrota Zmiany” na co składa się: dojrzewanie, rozpoczęcie współżycia, ciąża, wspomniane narodziny i menopauza. Drogą do zdrowia będzie bez wątpienia sztuka oddychania. Każdy wdech dostarcza komórce niezbędny do funkcjonowania tlen. Tego tlenu potrzebuje Twoje zmęczone ciało. Jeśli nie możesz zasnąć spróbuj wizualizować swój oddech. Połóż się wygodnie w wywietrzonym pokoju. Wyłącz telewizor, komputer i komórkę. Następnie jeśli wierzysz w Boga poproś o spokojny sen i energię niezbędną do egzystencji. Weź głęboki, spokojny wdech i wyobraź sobie, że „prana” płynie kolejno…

Stopy -faktyczne lustro naszego stanu zdrowia.

Refleksoterapia to dział medycyny alternatywnej, zajmujący się równoważeniem energii przepływającej przez organizm.  Te faktyczne odwzorowanie naszego samopoczucia stanowią stopy. Są one podzielone na strefy. Za głowę odpowiadać będzie duży palec i górna część naszej dystalnej części kończyny dolnej, kolejno środek stopy- ma wpływ na odczucia w klatce piersiowej i górnej część brzucha, natomiast pięta steruje pracą miednicy. Mówi się, że stopy niosą nas przez życie. Uważam, że są one integralną częścią łączącą nas z ziemią- źródłem korzenia. Spectrum psychologiczne opiera się na sposobie chodzenia. Pewny, silny sposób stawiania nóg mówi o sile charakteru. Natomiast lekkie, nieudolne kroczenie po ścieżce życia świadczyć może o problemach z pewnością siebie.
Wracając do tematu głównego a mianowicie masażu, trzeba zaznaczyć, iż same uciski potrafią zharmonizować cały organizm. Jeśli widzę, że pacjent jest spięty, zestresowany stosuję chwyt kojący i naciskam obszar splotu słonecznego. Używ…