Przejdź do głównej zawartości

Masaż jest nadzieją .


Człowiek jest bardzo ciekawym materiałem do badań naukowych. Myśl ludzka stała się bodźcem do odwiecznych poszukiwań. Nas terapeutów nurtują pytania związane z patogenezą chorób. Co to jest choroba? To nic innego, jak następstwo naruszenia harmonii psychofizycznej, w której dominuje ból. Ów ból niwelujemy masażem medycznym. Pierwszą techniką jest głaskanie. Masażysta tym ruchem wprowadza pacjenta do pięknego świata. Tu wszystko staje się przyjemnym widokiem. Co powoduje rozcieranie? Z pewnością przekrwienie tkanek, rozgrzanie. Dzięki temu wzrasta poziom białych krwinek i uwalniane są substancje sympatykolityczne. Kolejne techniki ugniatanie,  oklepywanie mają na celu pobudzenie. Nerwy wysyłają wtedy do mózgu sygnał o silniejszym bodźcu, zagłuszając słabszy impuls. W neurologii nazywa się to zjawiskiem ekstynkcji.

 Terapeuta to osoba, która daje nadzieje na lepsze jutro, odkrywa swoiste wnętrze ludzkiej duszy. Nadzieja jest najlepszym i niezbędnym czynnikiem w każdej jednostce chorobowej.
O zastosowaniu „ hope”  opowiadało sobie w kawiarni dwóch lekarzy. Jeden z nich podawał pacjentom chorym na raka płuc takie oto leki: hydroxyurea, oncovin, platinol, etoposide. Ta konstelacja słów tworzyła słowo „hope”- nadzieja. Doktor nie podawał farmakologii, lecz nadzieję. Oczywiście miało to wpływ na lepsze samopoczucie chorych. Najważniejszym czynnikiem we wszystkich dolegliwościach jest psychika, o której napominam w swoich wypowiedziach często. Jeśli nastroicie głowę pozytywnymi myślami, będzie żyło Wam się prosto.

„Muzyka łagodzi obyczaje”, „łączy pokolenia”. Z dozą pewności w głosie powiem, że tak jest niezaprzeczalnie. Piosenkę i jej dobroczynny wpływ na mózg można podzielić na czynniki: biologiczne i psychologiczne. Do czynników biologicznych zaliczamy: łagodzenie zaburzeń neurotycznych, obniżenie ciśnienia tętniczego, dostarczenie organizmowi: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny . Natomiast czynniki psychologiczne są zanurzone w przyszłość, co daje spectrum korzyści. Większość z Nas słyszała o efekcie Mozarta, który warunkuje szybszą naukę, lepsze przyswajanie słówek obcojęzycznych. Muzyka rozrywkowa sprzyja poprawie humoru, buduje również więzi interpersonalne, jak i globalne. Tańcząc przy ulubionym utworze rozluźniamy przebodźcowane ciało. W swojej pracy spotkałam się z przypadkiem, kiedy to ludziom błoga cisza wręcz przeszkadzała. Wtedy sięgnęłam po najlepsze antidotum dla duszy- dźwięk. Każdy ma inne gusta i na pewne propozycje muzyczne pacjentów musiałam otworzyć serce. Jeden lubi Cohena, drugi Cranberries.  Zauważyłam pewne zjawisko, że nawet ludzie nie przepadający za tłumem, pójdą za tym tłumem na koncert ulubionego zespołu. Dlaczego tak jest?  Dlatego, że ciągle szukamy sposobów na lepsze samopoczucie, na relaks.

 Przechodząc do meritum masaż i muzyka niosą nadzieję, stają się stymulatorem negatywnych emocji. W te październikowe dni, gdzie liście powoli swoim kolorytem malują piękne pejzaże , korzystajcie Drodzy Czytelnicy ze spacerów. Kiedy zrobi się zimno odwiedźcie gabinet masażu, oddajcie się tej nutce przyjemności. Masaże rozgrzeją Wasze serca, czego Wam serdecznie życzę.

 Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Równowaga miednicy.

Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych. Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po

Masaż świecą.

Masaż świecą wywodzi się ze świata Orientu. Sam masaż opiera się na technikach relaksacyjnych i obejmuje całe ciało. Bazą podgrzewanych świec są oleje roślinne m.in. olej sojowy. Słynie on ze swoich dobroczynnych właściwości. Ciepły, naturalny wosk uleczy i pomoże w wielu dolegliwościach.   Nie od dziś wiadomo, że ciepło to najlepszy afrodyzjak dla duszy i ciała. Masaż w połączeniu z olejkiem patchuli odpręży Twoje przebodźcowane ciało. Patuchula to roślina występująca w Azji , jej rdzenna nazwa oznacza zapach zielonego liścia.  Sam olejek to naprawdę 100 % dobra, bowiem ma wszechstronne działanie : - reguluje gospodarkę płynami - zwalcza trądzik: - łojotok - pomaga pozbyć się cellulitu - dobrze działa na stawy  Kolejnym składnikiem kompozycji jest pomarańcza. Otóż olejek ten ma właściwości antyseptyczne i uspakajające złagodzi bóle głowy, nerwobóle. To bardzo dobre rozwiązanie dla Pań źle odczuwających miesiączki i okres menopauzy. Następnym komponentem zapac

Dysfunkcje stawu biodrowego.

  Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy. Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - o