Przejdź do głównej zawartości

Masaż jest nadzieją .


Człowiek jest bardzo ciekawym materiałem do badań naukowych. Myśl ludzka stała się bodźcem do odwiecznych poszukiwań. Nas terapeutów nurtują pytania związane z patogenezą chorób. Co to jest choroba? To nic innego, jak następstwo naruszenia harmonii psychofizycznej, w której dominuje ból. Ów ból niwelujemy masażem medycznym. Pierwszą techniką jest głaskanie. Masażysta tym ruchem wprowadza pacjenta do pięknego świata. Tu wszystko staje się przyjemnym widokiem. Co powoduje rozcieranie? Z pewnością przekrwienie tkanek, rozgrzanie. Dzięki temu wzrasta poziom białych krwinek i uwalniane są substancje sympatykolityczne. Kolejne techniki ugniatanie,  oklepywanie mają na celu pobudzenie. Nerwy wysyłają wtedy do mózgu sygnał o silniejszym bodźcu, zagłuszając słabszy impuls. W neurologii nazywa się to zjawiskiem ekstynkcji.

 Terapeuta to osoba, która daje nadzieje na lepsze jutro, odkrywa swoiste wnętrze ludzkiej duszy. Nadzieja jest najlepszym i niezbędnym czynnikiem w każdej jednostce chorobowej.
O zastosowaniu „ hope”  opowiadało sobie w kawiarni dwóch lekarzy. Jeden z nich podawał pacjentom chorym na raka płuc takie oto leki: hydroxyurea, oncovin, platinol, etoposide. Ta konstelacja słów tworzyła słowo „hope”- nadzieja. Doktor nie podawał farmakologii, lecz nadzieję. Oczywiście miało to wpływ na lepsze samopoczucie chorych. Najważniejszym czynnikiem we wszystkich dolegliwościach jest psychika, o której napominam w swoich wypowiedziach często. Jeśli nastroicie głowę pozytywnymi myślami, będzie żyło Wam się prosto.

„Muzyka łagodzi obyczaje”, „łączy pokolenia”. Z dozą pewności w głosie powiem, że tak jest niezaprzeczalnie. Piosenkę i jej dobroczynny wpływ na mózg można podzielić na czynniki: biologiczne i psychologiczne. Do czynników biologicznych zaliczamy: łagodzenie zaburzeń neurotycznych, obniżenie ciśnienia tętniczego, dostarczenie organizmowi: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny . Natomiast czynniki psychologiczne są zanurzone w przyszłość, co daje spectrum korzyści. Większość z Nas słyszała o efekcie Mozarta, który warunkuje szybszą naukę, lepsze przyswajanie słówek obcojęzycznych. Muzyka rozrywkowa sprzyja poprawie humoru, buduje również więzi interpersonalne, jak i globalne. Tańcząc przy ulubionym utworze rozluźniamy przebodźcowane ciało. W swojej pracy spotkałam się z przypadkiem, kiedy to ludziom błoga cisza wręcz przeszkadzała. Wtedy sięgnęłam po najlepsze antidotum dla duszy- dźwięk. Każdy ma inne gusta i na pewne propozycje muzyczne pacjentów musiałam otworzyć serce. Jeden lubi Cohena, drugi Cranberries.  Zauważyłam pewne zjawisko, że nawet ludzie nie przepadający za tłumem, pójdą za tym tłumem na koncert ulubionego zespołu. Dlaczego tak jest?  Dlatego, że ciągle szukamy sposobów na lepsze samopoczucie, na relaks.

 Przechodząc do meritum masaż i muzyka niosą nadzieję, stają się stymulatorem negatywnych emocji. W te październikowe dni, gdzie liście powoli swoim kolorytem malują piękne pejzaże , korzystajcie Drodzy Czytelnicy ze spacerów. Kiedy zrobi się zimno odwiedźcie gabinet masażu, oddajcie się tej nutce przyjemności. Masaże rozgrzeją Wasze serca, czego Wam serdecznie życzę.

 Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż holistyczny.

Masaż holistyczny odżył prawdziwie w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare. Każdy lubi być głaskany. Pieszczoty są efektem poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Udowodniono, że masowane niemowlaki rozwijają się szybciej, co pogłębia również adaptację w środowisku społecznym. Ze Wschodu przywędrowało do Nas wiele piękna. Czy wiecie, że wżyciu są takie okresy, kiedy to organizm zwyczajnie musi być masowany? Ten czas to „Wrota Zmiany” na co składa się: dojrzewanie, rozpoczęcie współżycia, ciąża, wspomniane narodziny i menopauza. Drogą do zdrowia będzie bez wątpienia sztuka oddychania. Każdy wdech dostarcza komórce niezbędny do funkcjonowania tlen. Tego tlenu potrzebuje Twoje zmęczone ciało. Jeśli nie możesz zasnąć spróbuj wizualizować swój oddech. Połóż się wygodnie w wywietrzonym pokoju. Wyłącz telewizor, komputer i komórkę. Następnie jeśli wierzysz w Boga poproś o spokojny sen i energię niezbędną do egzystencji. Weź głęboki, spokojny wdech i wyobraź sobie, że „prana” płynie kolejno…

Stopy -faktyczne lustro naszego stanu zdrowia.

Refleksoterapia to dział medycyny alternatywnej, zajmujący się równoważeniem energii przepływającej przez organizm.  Te faktyczne odwzorowanie naszego samopoczucia stanowią stopy. Są one podzielone na strefy. Za głowę odpowiadać będzie duży palec i górna część naszej dystalnej części kończyny dolnej, kolejno środek stopy- ma wpływ na odczucia w klatce piersiowej i górnej część brzucha, natomiast pięta steruje pracą miednicy. Mówi się, że stopy niosą nas przez życie. Uważam, że są one integralną częścią łączącą nas z ziemią- źródłem korzenia. Spectrum psychologiczne opiera się na sposobie chodzenia. Pewny, silny sposób stawiania nóg mówi o sile charakteru. Natomiast lekkie, nieudolne kroczenie po ścieżce życia świadczyć może o problemach z pewnością siebie.
Wracając do tematu głównego a mianowicie masażu, trzeba zaznaczyć, iż same uciski potrafią zharmonizować cały organizm. Jeśli widzę, że pacjent jest spięty, zestresowany stosuję chwyt kojący i naciskam obszar splotu słonecznego. Używ…