Przejdź do głównej zawartości

Terapia czaszkowo- krzyżowa.
Terapia czaszkowo- krzyżowa w ujęciu biodynamicznym wywodzi się z koncepcji osteopatycznej. Czym jest ów nauka? To dział medycyny, który wykorzystuje badania poznawcze i pracę manualną w procesie uzdrawiania. Prekursorem niekonwencjonalnej metody stał się dr Sutherland. Pewnego razu naukowiec odwiedził wystawę anatomiczną. Kiedy oglądał czaszkę w przekroju zauważył intrygujące szwy czaszkowe, umiejscowione pomiędzy kością klinową a kośćmi skroniowymi. Kontrowersyjne spostrzeżenie skłoniło go do dalszych badań. Uczeni tacy jak: Viola Frymann, dr John Upledger udowodnili, że kości czaszki osoby dorosłej nie są zrośnięte w całość. Mało tego kość otwiera się na ruch mobilizując odradzanie procesów poznawczych i emocjonalnych każdego z Nas.

Oddech Życia ( prana) jest naturalnym tchnieniem, z którym przychodzimy na świat. Kiedy dziecko przeciska się przez kanał rodny delikatne kości czaszki ulegają naciskom. Owe kompresje muszą zostać zrównoważone przez terapię manualną. Człowiek jako istota żyjąca posiada biopole energetyczne. Polaryzacja odbywa się wzdłuż centralnej osi ciała. Już w zarodku kształtuje się linia środka. Oś- rdzeń nosi nazwę osi embriologicznej. Mówi się też potocznie rdzeń życia. W ujęciu psychologicznym wspomina się o pozycji embrionalnej. Cóż to takiego? Ludzie w sytuacji zagrożenia, lęku śpią skuleni w kłębek. Jest to naturalne zjawisko szukania poczucia bezpieczeństwa, pewnej ostoi, jakie towarzyszy Nam w łonie matki.
W organizmie odbywa się cyrkulacja- wymiana. Bez tlenu nie byłoby życia. Bez ciszy nie byłoby ruchu. Bez boskiej mocy nie byłoby energii. Czy wiesz, że w ludzkim ciele można zaobserwować wdech czaszkowy? Przy wznoszeniu, wspomnianym- wdechu rura opony twardej rozszerza się, powodując rotację zewnętrzną. Gdy zachodzi proces oddychania w komórkach kości krzyżowej, czuć pulsowanie. Owa pulsacja nosi nazwę fluktuacji płynu mózgowo- rdzeniowego.

W terapii czaszkowo- krzyżowej osteopatia zaprasza ciszę do każdego potrzebującego organu. Co to znaczy? Zatrzymanie energii w pewnych zablokowanych punktach daje możliwość regeneracji. W obrębie kości krzyżowej magazynowane są największe zasoby paliwa życia. Z tego paliwa korzysta mimowolnie ciało. Punkt podporu- zaciszania stanowią ręcę terapeuty. Doświadczony praktyk wyczuje pewne pływy, wsłuchując się w cały system, matrycę, jakim jest człowiek. Czasami stosując chwyt sklepieniowy pacjent sam wysyła sygnał. Miałam przypadek, iż poczułam prośbę o skrócenie dystansu energetycznego. Wywnioskowałam, że ta potrzeba zależy od subtelnej strefy komfortu każdego z Nas. Granica przestrzenna to kwestia indywidualnego czucia, odbierania percepcji bytu.

Reasumując terapia czaszkowo- krzyżowa niesie spectrum korzyści dla zdrowia. Jednym z nich jest leczenie chorób chronicznych, co jest procesem długotrwałym. Czy jest coś piękniejszego niż satori- duchowe przebudzenie? Owego przebudzenia na wszystkich poziomach  świadomości życzę wszystkim terapeutom.  Namaste :) .               
                                                                                  
Autor: Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masaż Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui to jedna z najpiękniejszych odmian dotyku o działaniu leczniczym i relaksacyjnym, jakie poznałam. Terapeuta staje się przekaźnikiem energii. Wprowadza pacjenta w stan głębokiego relaksu graniczącego ze snem. Skąd geneza lomi? Styl masażu pochodzi z Polinezji. W XIX wieku kahuni wykonywali go w świątyniach. Aspekt duchowy był tu najważniejszym czynnikiem nazywającym ów ideologiczny świat. Misjonarze łączyli formy poznawcze dotyku z tańcem. Fregata, czyli kroki harmonizowały się z ruchami terapeuty. Techniki wykonywane były przedramionami. Te „muśnięcia” można by porównać do powiewu wiatru. Przypominają one nieco kołysanie.

Masaż pochodzi z pięknego świata Hawajów , czyli pewnego rodzaju uniwersum. Niegdyś uzdrawiano: wodą termalną, gorącymi kamieniami oraz odpowiednią dietą. Współczesny świat wraca do pradawnych metod Wschodu.  Samo słowo „lomi” oznacza „naciskać”, „ pocierać” oraz „pracować nad wnętrzem” osoby doświadczającej ten oto rodzaj rytuału. Co to znaczy? Prz…

Masaż holistyczny.

Masaż holistyczny odżył prawdziwie w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare. Każdy lubi być głaskany. Pieszczoty są efektem poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Udowodniono, że masowane niemowlaki rozwijają się szybciej, co pogłębia również adaptację w środowisku społecznym. Ze Wschodu przywędrowało do Nas wiele piękna. Czy wiecie, że wżyciu są takie okresy, kiedy to organizm zwyczajnie musi być masowany? Ten czas to „Wrota Zmiany” na co składa się: dojrzewanie, rozpoczęcie współżycia, ciąża, wspomniane narodziny i menopauza. Drogą do zdrowia będzie bez wątpienia sztuka oddychania. Każdy wdech dostarcza komórce niezbędny do funkcjonowania tlen. Tego tlenu potrzebuje Twoje zmęczone ciało. Jeśli nie możesz zasnąć spróbuj wizualizować swój oddech. Połóż się wygodnie w wywietrzonym pokoju. Wyłącz telewizor, komputer i komórkę. Następnie jeśli wierzysz w Boga poproś o spokojny sen i energię niezbędną do egzystencji. Weź głęboki, spokojny wdech i wyobraź sobie, że „prana” płynie kolejno…

Stopy -faktyczne lustro naszego stanu zdrowia.

Refleksoterapia to dział medycyny alternatywnej, zajmujący się równoważeniem energii przepływającej przez organizm.  Te faktyczne odwzorowanie naszego samopoczucia stanowią stopy. Są one podzielone na strefy. Za głowę odpowiadać będzie duży palec i górna część naszej dystalnej części kończyny dolnej, kolejno środek stopy- ma wpływ na odczucia w klatce piersiowej i górnej część brzucha, natomiast pięta steruje pracą miednicy. Mówi się, że stopy niosą nas przez życie. Uważam, że są one integralną częścią łączącą nas z ziemią- źródłem korzenia. Spectrum psychologiczne opiera się na sposobie chodzenia. Pewny, silny sposób stawiania nóg mówi o sile charakteru. Natomiast lekkie, nieudolne kroczenie po ścieżce życia świadczyć może o problemach z pewnością siebie.
Wracając do tematu głównego a mianowicie masażu, trzeba zaznaczyć, iż same uciski potrafią zharmonizować cały organizm. Jeśli widzę, że pacjent jest spięty, zestresowany stosuję chwyt kojący i naciskam obszar splotu słonecznego. Używ…