Przejdź do głównej zawartości

Terapia czaszkowo- krzyżowa.
Terapia czaszkowo- krzyżowa w ujęciu biodynamicznym wywodzi się z koncepcji osteopatycznej. Czym jest ów nauka? To dział medycyny, który wykorzystuje badania poznawcze i pracę manualną w procesie uzdrawiania. Prekursorem niekonwencjonalnej metody stał się dr Sutherland. Pewnego razu naukowiec odwiedził wystawę anatomiczną. Kiedy oglądał czaszkę w przekroju zauważył intrygujące szwy czaszkowe, umiejscowione pomiędzy kością klinową a kośćmi skroniowymi. Kontrowersyjne spostrzeżenie skłoniło go do dalszych badań. Uczeni tacy jak: Viola Frymann, dr John Upledger udowodnili, że kości czaszki osoby dorosłej nie są zrośnięte w całość. Mało tego kość otwiera się na ruch mobilizując odradzanie procesów poznawczych i emocjonalnych każdego z Nas.

Oddech Życia ( prana) jest naturalnym tchnieniem, z którym przychodzimy na świat. Kiedy dziecko przeciska się przez kanał rodny delikatne kości czaszki ulegają naciskom. Owe kompresje muszą zostać zrównoważone przez terapię manualną. Człowiek jako istota żyjąca posiada biopole energetyczne. Polaryzacja odbywa się wzdłuż centralnej osi ciała. Już w zarodku kształtuje się linia środka. Oś- rdzeń nosi nazwę osi embriologicznej. Mówi się też potocznie rdzeń życia. W ujęciu psychologicznym wspomina się o pozycji embrionalnej. Cóż to takiego? Ludzie w sytuacji zagrożenia, lęku śpią skuleni w kłębek. Jest to naturalne zjawisko szukania poczucia bezpieczeństwa, pewnej ostoi, jakie towarzyszy Nam w łonie matki.
W organizmie odbywa się cyrkulacja- wymiana. Bez tlenu nie byłoby życia. Bez ciszy nie byłoby ruchu. Bez boskiej mocy nie byłoby energii. Czy wiesz, że w ludzkim ciele można zaobserwować wdech czaszkowy? Przy wznoszeniu, wspomnianym- wdechu rura opony twardej rozszerza się, powodując rotację zewnętrzną. Gdy zachodzi proces oddychania w komórkach kości krzyżowej, czuć pulsowanie. Owa pulsacja nosi nazwę fluktuacji płynu mózgowo- rdzeniowego.

W terapii czaszkowo- krzyżowej osteopatia zaprasza ciszę do każdego potrzebującego organu. Co to znaczy? Zatrzymanie energii w pewnych zablokowanych punktach daje możliwość regeneracji. W obrębie kości krzyżowej magazynowane są największe zasoby paliwa życia. Z tego paliwa korzysta mimowolnie ciało. Punkt podporu- zaciszania stanowią ręcę terapeuty. Doświadczony praktyk wyczuje pewne pływy, wsłuchując się w cały system, matrycę, jakim jest człowiek. Czasami stosując chwyt sklepieniowy pacjent sam wysyła sygnał. Miałam przypadek, iż poczułam prośbę o skrócenie dystansu energetycznego. Wywnioskowałam, że ta potrzeba zależy od subtelnej strefy komfortu każdego z Nas. Granica przestrzenna to kwestia indywidualnego czucia, odbierania percepcji bytu.

Reasumując terapia czaszkowo- krzyżowa niesie spectrum korzyści dla zdrowia. Jednym z nich jest leczenie chorób chronicznych, co jest procesem długotrwałym. Czy jest coś piękniejszego niż satori- duchowe przebudzenie? Owego przebudzenia na wszystkich poziomach  świadomości życzę wszystkim terapeutom.  Namaste :) .               
                                                                                  
Autor: Katarzyna Karska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Równowaga miednicy.

Miednica to jedna z najważniejszych elementów kośca człowieka. Nierównowaga statyczna miednicy, bierze swoją patogenezę w zaburzeniach czynności stawów krzyżowo- biodrowych. Przyczyną ów patologii jest stres pierwotny, jak i wtórny. Psychogenne wady postawy kształtowane są we wczesnym dzieciństwie. Mam tu na myśli również konkretny obraz zawieszenia emocji w ciele. Typ zniekształcenia np. "strach na wróble " dotyczy przejścia piersiowo- lędźwiowego kręgosłupa, stawu biodrowego i miednicy. Napięcie to szczególnie przybliża amerykański psychiatra Alexander Lowen. Wspomniana powyżej pozycja ciała charakteryzuje się poczuciem winy oraz tłumieniem przemocy doświadczanej w wieku dziecięcym. Jeżeli za wcześnie spionizujemy swoje pociechy lub zbyt szybko wysadzimyy je na nocnik, to może to szeroko odbić się we wszelkich wadach rozwojowych. Nie można również bagatelizować wszelkich urazów np. upadek na kość ogonową, czy porody, które generują owe schorzenia miednicy. Po

Masaż świecą.

Masaż świecą wywodzi się ze świata Orientu. Sam masaż opiera się na technikach relaksacyjnych i obejmuje całe ciało. Bazą podgrzewanych świec są oleje roślinne m.in. olej sojowy. Słynie on ze swoich dobroczynnych właściwości. Ciepły, naturalny wosk uleczy i pomoże w wielu dolegliwościach.   Nie od dziś wiadomo, że ciepło to najlepszy afrodyzjak dla duszy i ciała. Masaż w połączeniu z olejkiem patchuli odpręży Twoje przebodźcowane ciało. Patuchula to roślina występująca w Azji , jej rdzenna nazwa oznacza zapach zielonego liścia.  Sam olejek to naprawdę 100 % dobra, bowiem ma wszechstronne działanie : - reguluje gospodarkę płynami - zwalcza trądzik: - łojotok - pomaga pozbyć się cellulitu - dobrze działa na stawy  Kolejnym składnikiem kompozycji jest pomarańcza. Otóż olejek ten ma właściwości antyseptyczne i uspakajające złagodzi bóle głowy, nerwobóle. To bardzo dobre rozwiązanie dla Pań źle odczuwających miesiączki i okres menopauzy. Następnym komponentem zapac

Dysfunkcje stawu biodrowego.

  Ból stawu biodrowego jest bardzo nieznośny i dokuczliwy. Pacjenci uskarżają się na objawy dysfunkcyjne takie jak: dolegliwości w stanie spoczynku – atakujące w nocy, zdarzają się również bóle podczas marszu, a także gdy krótkotrwale chodzimy, czy stoimy. Patogeneza koksartozy ma swoje lustrzane odbicie w czynnikach psychogennych. Po pierwsze trzeba wyjaśnić, czym jest dystrakcja? To po prostu odseparowanie od siebie głowy i panewki kości, powodujące brak jej poślizgu po powierzchni stawów. Co jest przyczyną choroby? Na pewno wrodzone predyspozycje strukturalne, nierównowaga statyczna miednicy, zespół Th 12 oraz zespół pseudołąkotkowy kolana. Koksartoza wtórna powstaje również na drodze zwyrodnień, wrodzonych zwichnięć, dysplazji oraz martwicy jałowej. Występują także typowe stany powypadkowe lub pooperacyjne, co wyjaśnia ów stan rzeczy. Główne objawy chorobowe to : - bóle stawu biodrowego - bóle lędźwiowe - bóle kolan - ból w okolicy stawu krzyżowo- biodrowego - o