Przejdź do głównej zawartości

MASAŻ INDYJSKI GŁOWY



Każdego z Nas w mniejszym lub większym stopniu dotknął ból głowy. Skąd patogeneza występowania tegoż zjawiska? Otóż wszystkie pojęcia związane z ogniskiem bólowym dotyczą ośrodkowego układu nerwowego. Budowa mózgowia jest prosta składa się z : mózgu, móżdżka, pnia mózgu i rdzenia kręgowego. Natomiast ogniska bólowe są już trudniejsze do ustalenia.

Za przenoszenie informacji z ciała do innych komórek nerwowych odpowiadają aksony. Moim zdaniem jako terapeuty masażysty większość bólów pochodzi od głowy i kręgosłupa. Bowiem rdzeń kręgowy przetwarza informacje nerwowe. Z kolei bodziec nerwowy zawsze wysyła mózg. Skąd zatem bierze się migrena? Odpowiedź banalna, znana wszystkim z poradników, czy masowych środków przekazu jest jedna stres. Odpowiedzi następne, które są przyczynami skutkowymi stresu to przemęczenie, osłabienie układu immunologicznego. Mówi się też o bólu metereopatycznym , tak zwane skoki ciśnienia, zmiany pogodowe.

Wspaniałym rozwiązaniem tych męczących problemów jest masaż indyjski głowy. Masaż ten to terapia najstarsza, sięga bowiem około 3000 lat p.n.e. Ajurweda to jeden z systemów ułatwiających długie życie. Masaż głowy to idealna metoda łagodzenia stresu psychicznego. Ja odczuwam ten rodzaj terapii jako pewną formę komunikacji bez słów. Przez łagodzenie proprioreceptorów bólowych dotyk masowania działa sedatywnie .  Co to znaczy? Uspakajam ruchem.

KORZYŚCI MASAŻU INDYJSKIEGO:

-wpływa korzystnie na migrenę
- poprawia koncentrację
- pomaga leczyć uzależnienia
-zwalcza depresję i stany lękowe
-jest regulatorem układu endokrynologicznego ( hormonalnego)
- zwiększa dopływ tlenu do mózgu

Zapraszam wszystkich z migrenami i nie tylko. Jeśli masz ważny egzamin, zawody, czy inne stresujące wydarzenie życiowe czekam właśnie na Ciebie niezależnie od wieku.

AUTOR: KATARZYNA KARSKA



Komentarze


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RODZAJE MASAŻY

 

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie