Przejdź do głównej zawartości

Przestańmy oceniać, nauczmy się doceniać

 

 Ten post traktuję jako wylanie na papier pewnych spostrzeżeń. Po wykładzie dr Agnieszki Kozak stwierdziłam, że jestem szczęśliwym człowiekiem. Dlaczego? Dlatego, że mam siebie, dlatego że się ze sobą zaprzyjaźniłam. Ktoś puknie się w głowę? Terapeutka pisze, że po porostu lubi się. I tu się zatrzymam.  Dlaczego mam myśleć o sobie źle? Dlatego, że coś w swoim życiu osiągnęłam, że do czegoś swoją ciężką pracą doszłam? Całe życie jesteśmy wystawiani na ocenę. Słyszymy: "Nie garb się", " To, co Pani w tej chwili zrobiła uznaje za niestosowne". Czy nie jest Nam przykro, że ktoś , kto w ogóle Nas nie zna przyszywa Nam łatkę, bo coś pokątnie usłyszał. Jak bardzo człowiek liczy się z opinią innych? Doszło do tego, że Ja sama zaczęłam się zastanawiać, dlaczego ktoś, kto w ogóle nie zasłużył na krytykę  jest ciągle oceniany. Jestem tylko człowiekiem ze swoimi zaletami i wadami i dobrze mi jest z tym. Łapie się na tym, iż idąc na egzamin staje się niewolnikiem swojego lęku. Dlaczego? Dlatego, że materiału jest od groma, a wykładowca krzyczał na ćwiczeniach, że ktoś czegoś nie wie. Czy wszystko musi być oczywiste? Jako studentka 4 roku fizjoterapii obserwuje zjawisko spirali strachu wśród studentów i pytania : " Jak było krzyczał?", " Podpowiadał?", " Naprowadzał?", czy od razu stwierdził no "Debil nic nie wie, nie umie". Z takimi opiniami walczymy w pracy, szkole generalnie nawet w rodzinach. Mamy być idealni, ale po co?  Po to, by brać szuflady leków przeciwbólowych? Każda emocja odkłada się w ciele, boli Nas głowa, najczęściej odcinek szyjny i lędźwiowy, często pacjenci skarżą się na drętwienie rąk. Siedząc w nowoczesnych obozach pracy, po 12 godzin dziennie, jesteśmy zmęczeni, obolali, sfrustrowani. Co zrobić, by temu zapobiec? Piszmy sobie w dowolnej porze dnia za co dziś dziękujemy, co zrobiłam/ zrobiłem dziś dla siebie, co mnie ucieszyło? Zapytajmy 5 swoich zaufanych koleżanek, jakie pozytywne cechy w Nas widzą. Niech każda z Nas opiszę za co ceni tą drugą. Szczerze powiem, że warsztaty coachingu nie są mi obce. Nie dajmy się zwariować, róbmy swoje, toksycznych ludzi po prostu traktujmy tak samo, jak oni traktują innych i może wtedy sumienie kogoś ruszy? Powiedzenie słowa dziękuję jest proste, ale przyznanie się do błędu i powiedzenie słowa przepraszam, czasami niektórym nie przechodzi przez gardło. Dlaczego? No i wracamy do meritum, bo muszę być perfekcyjny/a . Jeśli przeproszę to przyznam się do błędu. No i cóż z tego? Stwierdzam ostatecznie, iż nic nie muszę. Stwierdzam ponownie, że żyję po swojemu i mam wokół siebie wiele miłości i troski. Negatywne opinie wyrzucam do kosza i zostaje sama ze sobą ze swoją ulubioną muzyką, poezją i masażem. Zapraszam do mojego gabinetu na sesje masażu. Myśl o mnie, co chcesz , ja jestem po to, by Ci pomóc, a co Ty z tym zrobisz? Wybierz sam/a.


Masażystka Katarzyna KarskaKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Drenaż limfatyczny skuteczny sposób na zdrowie.

Po zapoznaniu się z książką pt. "Limfa", stwierdziłam , że drenaż limfatyczny to zaproszenie do swojego ciała pięknego kwiatu, który ubogaci cały ogród. Około 70 % ludzkiego ciała składa się z wody: krwi, płynu śródmiąższowego i chłonki. Sama etymologia słowa : "limfa" znaczy woda. Duńska naukowiec Maiken Nedergaard dokonała wpaniełego odkrycia. Zidentyfikowała sieć naczyń limfatycznych w mózgu, które usuwają toksyny za pomocą płynu mózgowo - rdzeniowego. Układ glimfatyczny pracuje najbardziej, kiedy śpimy.  Uczeni odkryli, iż słabe drenowanie limfatyczne opon mózgowych w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do zakłóceń poznawczych. Szlaki metylacyjne regulują procesy odtruwania oraz usprawniają procesy metaboliczne w organizmie. Udrożnienie wężłów chłonych, pachwinowych usuną nadmiar płynu angażując do pracy cału układ. Co bym zaleciła robić w domu i po za nim,by limfa płynęła prawidłowo?  Na pewno: szczotkowanie na sucho, okłady z oleju rycynowego, pływanie

Choroba Bechterewa

Sama nazwa brzmi poważnie, kto zmaga się z tą dolegliwością , wie że łatwo nie jest.  To choroba zapalna atakująca stawy krzyżowo- biodrowe, tkanki okołokręgosłupowe, ból zlokalizowany jest także w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Jednym słowem mówiąc  schorzenie dotyczy nie najmniejszego procentu układu, jakim jest w swej całości człowiek.  Wiadomo, że w tym przypadku ruchomość kręgosłupa jest znacznie ograniczona.  Co jest tego powodem? Przyczyną pierwotną jest stenoza cenralna, spowodowana  zmianami wtórnymi na wyrostkach stawowych dolnych, co powoduje zwężenie światła kanału kręgowego. Zanikom ulegają mięśnie, kostnieją więzadła. Z powodu obciążeń cierpi Nasza postawa ciała, która jest obolała oraz pochylona.  Pomiarowi siły mięśniowej służy test Lovetta, który wykonuje przed rozpoczęciem masażu, w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż stanowi podstawę do wykonywania dalszych etapów postępowania terapeutycznego: fizykoterapii, kinezyterapii. Jakie zabiegi fizykalne polecam?